You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 7

Предмет: БИОЛОГИЈА Разред: ПРВИ


Наставна тема/област: БИОЛОГИЈА КАО ПРИРОДНА НАУКА
Биологија као природна наука
Наставна јединица:

Тип часа: утврђивање


Утврђивање и продубљивање појмова о науци, технологији и инжењерству, научном методу, процена
Циљ часа:
стеченог знања
Ученик ће бити у стању да:
‒ Дефинише појмове и области примене науке, технологије и инжењерства;
Очекивани исходи
‒ Примењује стечена знања на новим примерима;
на крају часа:
‒ Анализира кратке примере научних истраживања;
‒ Дефинише и објасни кораке научног метода.
Наставне методе: Вербално-текстуална, демонстративно-илустративна
Облици рада: Рад у пару, индивидуални, фронтални
Наставна средства: Визуелна, помоћно техничка
Комуникација, сарадња, решавање проблема, целоживотно учење, рад са подацима и информацијама,
Међупредметне компетенције:
дигитална компетенција
Међупредметно повезивање: физика, хемија
Кључни појмови: кључни појмови из лекција 1.1, 1.2, 1.3
МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:


‒ Проверава да ли су сви ученици урадили домаћи
задатак
‒ Извештавају о резултатима истраживања
Уводни део часа ‒ Подстиче ученике да прочитају одговоре, подстиче
‒ Дискутују, анализирају одговоре
(10 минута) дискусију
‒ Проверавају да ли су им урађени задаци тачни.
‒ Анализира одговоре, даје повратну информацију
‒ Прати активност ученика.
‒ Ученике прозива у паровима да одговарају: док
један одговара на питања, други прати и исправља
грешке, а затим се замене. На тај начин наставник
стиче бољи увид у ниво усвојености знања
‒ Одговарају на питања, вербално и визуелно су
ученика;
Главни део часа активни, прате један другом одговоре, исправљају
‒ Док упућује питања ученицима, презентује
( 30 минута) евентуалне грешке.
слајдове са кратким текстовима, сликама или
‒ Учествују у процени и самопроцени
анимације, тражећи од ученика да препознају и
објасне појмове;
‒ Вреднује одговоре ученика, оцењује, узимајући у
обзир самовредновање ученика
‒ Задаје домаћи задатак да проуче материјал:
Завршни део часа ‒ Пажљиво слушају упутства и бележе домаћи
табелу са хијерархијским нивоима и на примерима
( 5 минута) задатак.
објасне нивое организације живе материје.
‒ Домаћи задаци су коректно урађени, ученици су јасно и прецизно изложили одговоре;
Начини провере
‒ Ученици су мотовисани, активно учествују у раду на часу, правилно формулишу одговоре на питања
остварености исхода:
наставника.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

ПРИЛОЗИ (додатни материјал)

You might also like