You are on page 1of 5

11

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број

Предмет: Биологија Разред: Први


Наставна тема/област: БИОЛОГИЈА КАО ПРИРОДНА НАУКА
Наставна јединица: Принципи биологије
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Групни рад, фронтални рад
Ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи ‒ У биолошком тексту адекватног нивоа или на задатим примерима, уме да препозна осам
на крају часа: кључних принципа биологије
‒ Сарађује са вршњацима у изради задатака
Наставне методе: Вербално-текстуална
Облици рада: Групни рад, фронтални рад
Наставна средства: Помоћно техничка, визуелна
Међупредметне компетенције: Комуникација, сарадња, целоживотно учење, решавање проблема,
Међупредметно повезивање: Географија
Кључни појмови: Кључни појмови из кључних принципа у биологији 1-8

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ На претходном часу иченици су добили
задатак да истраже и :
а) Објасне у којим корацима се одвијало
припитомљавање паса и одвајање врста ‒ Извештавају о резултатима истраживања
белих и мрких медведа.
Уводни део часа ‒ Анализирају одговоре, дискутују
б) Наведу примере који илуструју на који
( 10 минута) ‒ Пажљиво слушају инструкције наставника
начин људске активности утичу на
еволуцију неких врста.
‒ Слуша одговоре и даје повратну информацију
‒ Даје инструкције за рад у пару, дели радне
листлистиће
‒ Обилази ученике, помаже им у раду, ‒ Раде задатке са радних листића
уколико је потребно даје додатне ‒ Постављају додатне питања искључиво
инструкције наставнику
Главни део часа ‒ Слуша ученике и подстиче их да ‒ Сарађују, договарају се
( 30 минута) продискутују одговоре ‒ Извештавају о резулатима рада, дискутују,
‒ Анализира одговоре, даје повратну анализирју одговоре
информацију ‒ Изводе закључак

Завршни део часа ‒ Вреднује рад ученика на часу узимајући у ‒ Учествује у самовредновању и вршњачком
( 5 минута) обзир процену и самопроцену ученика оцењивању

Начини провере ‒ Ученици су мотивисани, сарађују, дискутују


остварености исхода: ‒ Коректно урађени задаци
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

ПРИЛОЗИ (додатни материјал)

Наставни листић
1. У датим примерима препознај и наведи која су кључна начела у биологији илустрована.
а) Оштре бодље бодљикавог прасета.

б) Развиће вишећелијског организма од оплођене јајне ћелије.

в) Колибри користи шећер као енергију за лет.

г) Када се тело прегрева, мозак шаље информацију знојним жлездама да појачано луче, чиме се организам хлади

д) Енергију која се добија у процесима ћелијског дисања у митохондријама користимо за све животне процесе

ђ) Човек, шиманза, горила и орангутан су се развили од заједничког

з) Родитељи плаве косе имају децу која такође имају плаву косу /

и) Када почне порођај хипофиза се лучи хормон окситоцин који изазива грчење мишића материце. Грчење мишића материце
за последицу има стимулацију лучења окситоцина, што убрзава порођај.

ј) Пчеле су опрашивачи који се хране цветним нектаром

2. Повежи нивое организације живих бића са њиховим емергентним својствима тако што ћеш у заграде десно уписати
одговарајуће бројеве који означавају појмове лево:
1. ДНК ( ) хомеостаза
2. Митохондрија ( ) Носилац наследних особина
3. Ћелија ( ) Ћелијско дисање
4. Популација ( ) Кружење материје и протицање енергије
5. Екосистем ( ) Просторни распоред
3. Дате појмове разврстај по квадратима (тако што ћеш у квадрат уписати редни број појма)
1. Маслачак
2. Митохондрије
3. Ливада
4. Покровно ткиво
5. Вакуоле
6. Лист
7. Једро
8. Сви маслачци на једној ливади
9. Стабло

организам Популација екосистем


ћелија ткиво орган

4. Инсулин и глукагон су хормони ендокриног панкреаса који регулишу ниво шећера у крви. Лучење ових хормона
регулисано је по принципу негативне повратне спреге и зависи од нивоа глукозе у крви. Инсулин смањује ниво
глукозе у крви, на тај начин што омогућава транспорт глукозе у ћелије. Повећана концентрација глукозе у крви
доводи до појачаног лучења инсулина. Када се ниво глукозе смањи, смањује се и лучење инсулина. С друге стране,
глукагон делује тако што повећава концентрацију глукозе у крви. Један од најјачих стимулуса за ослобађање
глукагона је пад концентрације глукозе у крви. Кад се концентрације глукозе повећа слаби лучење глукагона. Објасни
који хормон ће се лучити и шта ће се десити у случају гладовања, када је ниво шећера у крви низак, а шта након
обилног оброка, када је ниво шећера у крви висок?.

You might also like