Наставна тема/област: БИОЛОГИЈА КАО ПРИРОДНА НАУКА
Наставна јединица: Научна знања нису потпуна нити коначна
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Упознавање са појмом научног модела, научних закона и научне теорије
Ученик ће бити у стању да:
‒ образложи значење појма научна теорија; Очекивани исходи ‒ наведе разлику између научне теорије и природног закона; на крају часа: ‒ разноликим примерима илуструје појам модела у науци и њихов значај; ‒ на примерима објасни динамичност научних теорија и утицај нових научних знања и технологија. Наставне методе: Вербално-текстуална, демонстративно-илустративна
Облици рада: Фронтални, групни рад
Наставна средства: Визуелна, помоћно техничка, модели
комуникација, сарадња, рад с подацима и информацијама, дигитална компетенција, решавање проблема, Међупредметне компетенције: целоживотно учење Међупредметно повезивање: Физика, хемија, географија, математика
Кључни појмови: научни модел, научна теорија, природни закон
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ Проверава да ли су ученици урадили домаћи задатак; ‒ Презентују одговоре из домаћег задатка, дискутују ‒ Подстиче ученике да презентују одговоре, слуша и и анализирају одговоре; подстиче све ученике да продискутују одговоре; ‒ У свеску бележе евентуалне корекције одговора; ‒ Организује кратку рекапитулацију кључних Уводни део часа ‒ Учествују кроз дијалог у краткој рекапитулацији појмова из претходне лекције; (10 минута) основних појмова обрађених на претходном часу; ‒ Подстиче све ученике да узму учешће у раду и да ‒ Дискутују и анализирају одговоре. се активно укључе у понављање; ‒ Организује кратку анализу и дискусију одговора, уз евентуалне корекције; ‒ Бележи активност ученика. ‒ Подстиче ученике и помаже им да, кроз примере, дођу до одговора шта је научна теорија, а шта научни закон и да наведу разлику између научних ‒ Одговарају на питања и уз помоћ наставника теорија и научних закона; дефинишу појам научне теорије; ‒ Мотивише ученике и питањима их подстиче да ‒ Наводе примере и закључују које су разлике наведу које су важеће теорије и да ли знају неке између научне теорије и природног закона; теорије које су превазиђене; ‒ Дискутују, анализирају примере и одговоре; ‒ Дискутује са ученицима о питањима на које наука ‒ Наводе примере важећих теорија, питања на која још нема одговор и о теоријама које су давно наука нема одговоре и теорија које су у скорије постављене, а тек савременим технологијама Главни део часа време потврђене; потврђене; (25 минута) ‒ Наводе примере научних модела које познају, ‒ Истиче важност научних модела и подстиче посматрају демонстрацију модела и уз помоћ ученике да наведу шта је научни модел и кроз наставника закључују о њиховој примени; примере објасне који модели постоје; ‒ Уз помоћ наставника закључују о динамичности ‒ Могуће је и припремити и показати неки од научних теорија, њиховом мењању у складу са модела: плућа и дијафрагме, ДНК молекула и сл.; новим сазнањима и развоју нових технологија; ‒ Наглашава да се понекад мењају постојећа и ‒ Бележе закључке у свеску. прихватају нова научна знања, теорије и модели, сходно новим сазнањима и технологијама и наводи ученке да дају неки пример; ‒ Бележи одговоре ученика на табли. ‒ Организује рекапитулацију наученог кроз питања: Шта је научна теорије и које су важеће научне теорије? Објасните разлику између природног закона и научне теорије. Која је сврха научних модела? На примерима наведите врсте научних модела; ‒ Бележи активност ученика на часу, узимајући у обзир ученичку процену и самопроцену рада на часу; Одговарају на питања, дискутују и анализирају Завршни део часа ‒ Задаје домаћи задатак: Наведено је неколико одговоре; (10 минута) примера теорија које су одбачене: теорија Учествују у процени и самопроцени активности на спонтаног настанка, теорија преформационизма, часу. теорија мијазми, витализам, међузвездани етар. Поделите се у пет група и нека свака група сазна нешто више о овим теоријама користећи интернет и литературу. Зашто су ове теорије, свака понаособ, одбачене и којим савременим тумачењима су замењене? Покушајте да пронађете још неке примере научних теорија које су одбачене. ‒ Ученици су припремљени за час, домаћи задатак је коректно урађен; ‒ Ученици су мотивисани, учествују у дискусији, сви задаци су коректно одрађени и дати су одговори на питања наставника; Начини провере ‒ Ученици: разликују научну теорију од природног закона; наводе примере научних модела,наводе остварености исхода: примере теорија које су прихваћене, одбачене или промењене у складу са новим сазнањима и техлологијама ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ ОСТВАРЕНОГ ЧАСА: Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода? Да ли сам планирао/-ла адекватне активности ученика? Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног? Шта бих променио/-ла?
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
НАУЧНА ЗНАЊА НИСУ ПОТУНА НИТИ КОНАЧНА
Научне теорије Научни закони Научни модели: - материјални, - механички (модели атома и молекула од лоптица и штапића) - теоретски, тј. апстрактни, - математички - рачунарски ПРИЛОЗИ (додатни материјал)