You are on page 1of 7

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 14

Предмет: Биологија Разред: Први


Наставна тема/област: НАЧЕЛА БИОЛОГИЈЕ И ОСОБИНЕ ЖИВИХ БИЋА
Наставна јединица: Метаболизам – појам и принципи (1)
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Упознавање са појмом метаболизма и процесима трансформације енергије у живим системима
Ученик ће бити у стању да:
‒ повезује трансформацију енергије у живим системима са законима термодинамике;
‒ доводи у везу уређеност система са искористивом хемијском енергијом и капацитетом за вршење
рада;
Очекивани исходи ‒ образложи зашто жива бића не могу да користе топлоту за одвијање животних процеса, тј. не могу да
на крају часа: је претворе у друге облике енергије;
‒ закључи о спрегнутости ослобађања и коришћења енергије у живим системима;
‒ на примерима објасни утицај природне селекције на ефикасност одвијања метаболичких процеса;
‒ образложи зашто је метаболизам неопходан предуслов живота.
Наставне методе: Вербално-текстуална, демонстративно-илустративна
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставна средства: Визуелна, помоћно техничка
Комуникација, сарадња, рад с подацима и информацијама, дигитална компетенција, решавање проблема,
Међупредметне компетенције:
целоживотно учење
Међупредметно повезивање: Физика, хемија, рачунарство и информатика
Кључни појмови: Метаболизам, ентропија, повећање уређености, искористива хемијска енергија, топлота

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
- Прави мотивациони увод подстичући ученике да понове
заједничке одлике живих бића.
- Подстиче ученике да се присете: који облик енергије сва
жива бића користе за све своје животне процесе? У ком - Наводе заједничке особине живих бића, уз
Уводни део часа процесу се светлосна енергију сунчевог зрачења кратак опис;
(10 минута) претвара у искористиву хемијску енергију? Која жива - Присећају се и одговарају на постављена
бића га обављају? питања.
- Подстиче дискусију, анализира одговоре, даје повратну - Дискутују, анализирају одговоре
информацију
Главни део часа - Наглашава да су жива бића високо организовани системи - Активно учествују у раду на часу;
(25 минута) и да одржавају своју уређеност; - Присећају се првог закона термодинамике;
- Подсећа ученике на први закон термодинамике. Уводи и - Одговарају шта би се десило са живим бићима
објашњава појам ентропије, наглашавајући да више уколико не би било размене материје и
искористиве енергије поседује уређен него неуређен енергије са околином;
систем; - Објашњавају шта је неопходно да би соба увек
- Поставља питање: Шта би се десило са живим бићима била сређена и шта ће се десити уколико се
уколико не би било размене материје и енергије са соба изолује и нико не улаже енергију за
околином? одржавање њене уређености. Изводе паралелу
- Подстиче ученике да објасне повећање нереда у са живим системима - шта је неопходно да би
затвореним системима на примеру собе и да закључе били високо уређени;
шта је, у конкретном примеру, неопходно да би се - Уочавају трансформацију енергије кроз
одржавала уређеност. Из овог примера наводи ученике трофичке системе на шеми из уџбеника;
да направе паралелу са живим системима и изведу - Прате пример трансформације топлотне
закључак да су и живи системи отворени и стално врше енергије у механичку у случају термоелектране
размену материје и енергије с околином; са Радног листића и објашњавају зашто то није
- Укратко објашњава трансформацију енергије кроз могуће у живим системима;
трофичке ланце користећи шему из уџбеника: - Читају занимљивост о најлоназама, одговарају
на питања;
- Анализирају одговоре и изводе закључке о
утицају природне селекције на ефикасност
одвијања метаболичких процеса;
- Слушају, бележе.
-
- Дели ученицима „Радни листић: Пример
термоелектране“ и објашњава трансформацију топлотне
енергије у механичку на примеру термоелектране.
Поставља питање: зашто то није могуће у живим
системима и помаже ученицима да изведу закључак;
- Наглашава да су неки организми успешнији у обављању
метаболичких процеса од других припадника исте врсте.
Зашто је то тако?
- Позива ученике да прочитају пример најлоназа из
уџбеника и поставља питања: Шта је овим бактеријама
омогућило да преживе у отпадним водама фабрике
најлона, односно у чему су успешније у односу на друге
бактерије у датим условима средине? Подстиче
дискусију и помаже ученицима да дођу до закључка да
жива бића која немају наследна упутства за успешно
одвијање метаболичких процеса у датим условима, неће
опстати.
Завршни део часа - Кроз питања помаже ученицима да укратко понове - Укратко понављају градиво кроз разговор,
(10 минута) градиво кроз питања: У ком облику енергија улази у одговарају на питања;
биосферу и у који облик се трансформише у процесу - Објашњавају укратко трансформацију енергије у
фотосинтезе? Шта организмима омогућава успешније живим системима користећи шему из уџбеника;
одвијање метаболичких процеса у датим условима - Анализирају одговоре и изводе закључак о
средине?
- Подстиче ученике да се активно укључе, анализира
одговоре, даје повратну информацију;
- Бележи активност и залагање ученика ученика,
узимајући у обзир процену и самопроцену ученика;
- Задаје домаћи задатак из уџбеника: Поред боје коже, спрези ослобађања и коришћења енергије у
способност да се толерише и користи лактоза (млечни живим системима;
шећер) у одраслом добу је још један пример не тако - Учествују у процени и самопроцени.
давне еволуције људи. Истражи и постави хипотезу: шта
је могао да буде фактор природне селекције, који је
учинио да учесталост одговарајуће мутације (гена који
омогућава искоришљење лактозе у одраслом узрасту),
код неких европских народа достигне од 60 до скоро
100% популације?

Начини провере ‒ - -- Ученици су мотивисани, активно учествују у дискусији и раду на часу


остварености исхода: ‒ - - Коректно урађени задаци и дати одговори на питања наставника

ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

МЕТАБОЛИЗАМ
- Жива бића су високо уређени отворени системи

- Ентропија

Висока ентропија Ниска ентропија


Висока неуређеност Висока уређеност
Мање искористиве Е Више искористиве Е

- Повећање уређености Више искористиве хемијске енергије Већи капацитет за вршење рада
- Топлотна енергија – отпадна енергија у живим системима.
- Већа ефикасност метаболизма – боље преживљавање/размножавање.
ПРИЛОЗИ (додатни материјал)
Радни листић
Пример термоелектране
Топлотну енергију јесте могуће претворити у друге облике (механичку, електричну...), али је за то потребно да се део система који то
ради, налази у средини с вишом температуром и од ње узима топлоту (хлади је), а да потом прелази у околину ниже температуре и њој
предаје топлоту (загрева је). Пример за овакав систем је термоелектрана. Она има котао који се налази на високој температури, у коме
се сагорева гориво и добија топлота која загрева воду. Вода кључа, пара се шири и покреће турбину. Тако се топлотна енергија претвара
у кинетичку. Турбина потом покреће генератор који прави струју, тј. кинетичку енергију претвара у електричну. Међутим, да би систем
даље функционисао, потребно је да се пара која је прошла кроз турбину охлади и скупи тј. кондензује. Да би се то десило, она мора да
прође кроз цеви које су у контакту са хладном водом нпр. из реке и предају њој топлоту. Тако цеви загревају воду из реке, а река ту
топлоту односи даље и доноси нову, хладнију воду. То је део система на ниској температури.

Питање:
Зашто жива бића не могу да искористе топлотни енергију за животне процесе?
Одговор:

You might also like