You are on page 1of 5

16

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број

Предмет: Биологија Разред: Први


Наставна тема/област: НАЧЕЛА БИОЛОГИЈЕ И ОСОБИНЕ ЖИВИХ БИЋА
Наставна јединица: Исхрана
Тип часа: Обрада
Упознавање ученика са различитим типовима исхране и значајем исхране за ж
Циљ часа:
ива бића
Ученик ће бити у стању да:
‒ Образложи зашто је исхрана неопходна за жива бића;
‒ Пореди различите начине исхране према томе у ком облику жива бића усвајају енергију и у ком
Очекивани исходи
облику узимају угљеник;
на крају часа:
‒ Наведе разлике између холозојске и апсорпционе исхране;
‒ Самостално проналази информације о значају хемоаутотрофа за живот на планети (за домаћи
задатак).
Наставне методе: Вербално-текстуална, демонстративно-илустративна
Облици рада: Фронтални рад, рад у пару
Наставна средства: Визуелна, помоћно техничка
Међупредметне компетенције: Комуникација, сарадња, решавање проблема, целоживотно учење, рад са подацима и информацијама
Међупредметно повезивање: Хемија
градивни елементи, градивна једињења, аутотрофи, хетеротрофи, фототрофи, хемотрофи, оксидовани и
Кључни појмови:
редуковани угљеник, апсорпциона исхрана, холозојска исхрана
МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:


‒ Подстиче ученике да, кроз уводна питања,
укратко понове претходно градиво: Како називамо
реакције разградње, а како реакције изградње
‒ Укратко понављају претходно научено градиво о
сложених органских једињења? На који начин су
катаболичким и анаболичким реакцијама,
ове реакције спрегнуте и који је биолошки смисао
Уводни део часа метаболичким путевима и фотосинтези;
ове повезаности? Који је главни биохемијски
(10 минута) ‒ Активно учествују у дискусији, слушају;
процес који омогућава производњу хране за сва
‒ Анализирају одговоре.
жива бића на планети?
‒ Подстиче дискусију, анализира одговоре и даје
повратну информацију;
‒ Најављује нову наставну јединицу: исхрана.
Главни део часа ‒ Подстиче ученике и помаже им да се присете ‒ Присећају се раније наученог градива и одговарају
(25 минута) претходно наученог градива: Шта је исхрана и на питања наставника о важности исхране за жива
зашто је важна за жива бића? Која су два облика бића, типовима исхране у живом свету. Присећају
исхране и у чему се разликују? Који елементи се и уз помоћ наставника понављају који елементи
улазе у састав живих бића? Која су органска улазе у састав живог света и која су органска
једињења хране? једињења хране као и које су њихове градивне
‒ Како називамо мање градивне јединице угљених јединице;
хидрата, протеина и масти? ‒ Анализирају одговоре, бележе у свесци;
‒ Објашњава неопходност ихране, у којим ‒ Понављају реакцију сагоревања органских
једињењима је угљеник оксидован, а у којим једињења и који су производи реакције. Уз помоћ
редукован и где има више искористиве хемијске наставника уочавају разлику између сагоревања и
енергије. Наглашава да се у реакцијама метаболичке разградње хране помоћу кисеоника;
оксидације угљеника енергија ослобађа, а у ‒ Попуњавају табелу тако што ће, на основу
реакцијама редукције угљеника енергија троши. објашњења наставника, сваки тип исхране
‒ Подсећа ученике на реакцију сагоревања написати у одговарајући квадрат. Самостално
органских једињења, коју су раније учили из наводе примере организама за сваки тип исхране;
хемије. Шта су производи те реакције? Наводи ‒ Постављају питања, сарађују, комуницирају;
ученике на закључак која је разлика између ‒ Читају текст из уџбеника о холозојској и
сагоревања и метаболичке разградње хране апсорпционој исхрани, пореде ова два типа
помоћу кисеоника? исхране наводећи разлике, наводе организме који
‒ Разврстава начине исхране у табелу према томе да се тако хране, бележе у свеску,
ли угљеник узимају у оксидованом или ‒ Извештавају о резултатима, анализирају одговоре;
редукованом облику објашњавајући на другачији
начин појмове аутотроф и хетеротроф; Разврстава
начине исхране у табелу према облику у ком
усвајају енергију и уводи појмове фототрофија и
хемотрофија и објашњава их;
‒ Даје ученицима задатак да у пару прочитају из
уџбеника и наведу која су два начина
хемохетеротрофне исхране, које су разлике
између ова два типа исхране и који организми се
тако хране. Резултате записати у свеску. Време за
рад 5-10 минута;
‒ Слуша одговоре ученика, уз евентуалне корекције,
подстиче дискусију, даје повратну информацију
‒ Питањима подстиче ученике да понове научено:
Шта је исхрана? Шта жива бића добијају
исхраном? Повежите и укратко образложите везу
између оксидације и редукције, егзергоних и
ендергоних реакција, катаболичких и анаболичких
процеса и протицања енергије и кружења
материје. Које су сличности и разлике између
фотоаутотрофа и хемоаутотрофа? Које су
‒ Одговарају на питања, дискутују, анализирају
сличности и разлике између апсорпционе и
одговоре, изводе закључак;
Завршни део часа холозојске исхране?
‒ Процењују своју активност на часу и активност
(10 минута ‒ Бележи активност ученика на часу, узимајући у
осталих ученика;
обзир процену и самопроцену ученика;
‒ Бележе активности задате за домаћи задатак
‒ Даје домаћи задатак ученицима: да истраже и
објасне биолошки значај хемоаутотрофних
бактерија за живот на планети (помоћ: најважнији
од њих живе у земљишту);
‒ Најављује истраживање које ће се спровести
наредног часа о утицају светлости на фотосинтезу
и ставља биљку која ће се користити у
експерименту у замрачену просторију.
Начини провере ‒ Ученици су мотивисани за рад на часу, дискутују и активно учествују у изради задатака
остварености исхода: (образлажу зашто је исхрана неопходна живим бићима, упоређују различите начине исхране и наводе
разлике...)
‒ Дати су тачни одговори на питања наставника и коректно урађен задатак
‒ Прикупљају релевантне податке о значају хемоаутотрофа за живот на земљи и образлажу (Ученици ће
прикупљене податке изнети на наредном часу)
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

ИСХРАНА

Извор C (N,S) Аутотрофи (оксидовани, неоргански Хетеротрофи (редуковани С из органских


Извор енергије једињења)
CO2, (NO3ˉ, SO4ˉ)
Фототрофи (сунчева енергија) Фотоаутотрофи Фотохетеротрофи

- цијанобактерије, алге, копнене биљке - Неке бактерије


Хемотрофи (енергија везана са суптанце Хемоаутотрофи Хемохетеротрофи
унете из околине) - неке бактерије укључене у кружење азота и - животиње, гљиве, већина бактерија,
сумпора, архее хетеротрофни протисти

Хемохетеротрофна исхрана: - апсорпциона

- холозојска

ПРИЛОЗИ (додатни материјал)

You might also like