You are on page 1of 7

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 15

Предмет: Биологија Разред: Први


Наставна тема/област: НАЧЕЛА БИОЛОГИЈЕ И ОСОБИНЕ ЖИВИХ БИЋА
Наставна јединица: Метаболизам – појам и начела (2): Метаболизам се заснива на биохемијским реакцијама
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Упознавање са механизмима деловања ензима и биохемијским путевима
Ученик ће бити у стању да:
‒ Уочи разлике између ензима и неорганских катализатора;
Очекивани исходи ‒ Шематски прикаже и објасни механизам деловања ензима;
на крају часа: ‒ Повезује хемијске промене супстанце и трансформацију енергије током биохемијских реакција;
‒ Упореди анаболичке и катаболичке процесе;
‒ Нацрта шему једноставног метаболичког пута.
Наставне методе: Вербално-текстуална, демонстративно-илустративна
Облици рада: Групни, фронтални рад
Наставна средства: Визуелна, помоћно техничка
комуникација, сарадња, рад с подацима и информацијама, дигитална компетенција, решавање проблема,
Међупредметне компетенције:
целоживотно учење
Међупредметно повезивање: Хемија, физика, рачунарство и информатика
биохемијске реакције, ензими, супстрат, производ, специфичност ензима, биохемијски путеви, катаболичке и
Кључни појмови:
анаболичке реакције, ендергоне и егзергоне реакције, АТП

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:


Уводни део часа ‒ Питањима мотивише ученике да се укључе у ‒ Износе мишљење и изводе закључке о задатку
(10 минута) дискусију и изнесу мишљење и закључке о који су имали за домаћи рад;
задатку који су добили за домаћи рад;
‒ Усмерава дискусију и анализира одговоре уз
евентуалне корекције;
‒ Подстиче све ученике да се укључе у кратко
понављање претходне лекције. Поставља ‒ Анализирају одговоре, бележе;
питања: Зашто је живим организмима потребна ‒ Кроз дискусију, одговарајући на питање
енергија? У које облике енергије се наставника, укратко понављају најважније
трансформише сунчева енергија коју „хватају“ појмове из претходне лекције.
биљке? Да ли више енергије „поседује“ уређен
или неуређен систем?
‒ Анализира одговоре, даје повратну
информацију.
‒ Подстиче ученике да се присете градива из
хемије о катализаторима: На које све начине је
могуће убрзати хемијске реакције? Шта су
катализатори? На ком принципу они делују?
‒ Присећају се наученог градива и одговарају на
‒ Поставља питање за размишљање: Зашто се
питања наставника
биохемијске реакције у ћелији не могу убрзати
‒ Дискутују, изводе закључак
повећањем температуре?
‒ Решавају задатке дате на радним листићима
‒ Дели ученике на групе и свакој задаје задатке на
користећи уџбеник;
Главни део часа радним листићима, које треба да реше уз помоћ
‒ Сарађују, комуницирају
(25 минута) уџбеника. Време за рад је 15 минута;
‒ Извештавају о резултатима групног рада;
‒ Помаже ученицима у раду, даје додатне
‒ Одговарају на питања, учествују у дискусији,
инструкције, уколико је потребно;
анализирају одговоре;
‒ Слуша излагање ученика по групама, подстиче
‒ Бележе.
дискусију, анализира и употпуњује одговоре уз
евентуалне корекције, бележи одговоре на
табли;
‒ Поставља питање: Како ћелије истог организма
могу да имају различите ензиме?
Завршни део часа ‒ Помаже ученицима да укратко понове градиво ‒ Укратко понављају научено одговарајући на
(10 минута) постављајући им питања: Шта су ензими и по питања;
чему се разликују од осталих катализатора? ‒ Анализирају одговоре; дискутују
Укратко објасните механизам деловања ензима. ‒ Учествују у оцени рада своје групе, залагању
Шта су катабилички, а шта анаболички процеси сваког члана групе понаособ и вредновању рада
и која је разлика? Како се трансформише осталих група. Процењују своју активност и
енергија током ендергоних и егзергоних
реакција и која је улога ензима у томе?
‒ Анализира одговоре уз евентуалне корекције,
даје повратну информацију; активност осталих ученика на часу
‒ Бележи активност ученика на часу узимајући у
обзир мишљење ученика.

‒ Ученици су мотивисани, активно учествују у раду на часу, дискутују


Начини провере ‒ Оставрена сарадња у групи, задаци су тачно урађени
остварености исхода: ‒ Дати су тачни одговори на питања наставника
‒ Коректно урађен домаћи задатак
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Метаболизам

Биохемијске реакције - катализоване ензимима.

Ензими: - Протеини или ређе РНК молекули


- специфични за супстрат и врсту хемијске реакције
- регулишу брзину хемијске реакције

Катаболички
Биохемијски путеви
Анабиличи

Трансформацијa енергије у биохемијским реакцијама:


ПРИЛОЗИ (додатни материјал)

Радни листићи
1. група
Задатак: На основу започете табеле, наведите особине ензима као катализатора и изведите закључак о разлици између ензима и
неорганских катализатора.
Особине Неоргански катализатори Ензими
Хемијска природа Неорганска једињења
Утицај на брзину Увек убрзавају хемијске реакције
реакције
Специфичност Неспецифични за супстрат и врсту хемијске
реакције коју катализују
Услови под којима Не захтевају одговарајућу рh ни температуру
делују за своју активност

Закључак:

2.група
Задатак: Објасните механизам деловања ензима
Проучите слику из уџбеника и објашњење и покушајте да напишете уопштену једначину ензимске реакције. Словом „S“ означите
супстрат, словом „Е“ ензим, а словом „P“ производ. Колико корака има ова реакција?

Уопштена једначина ензимске реакције:


Одговор:

3. група
Одговорите на питања:
1. По чему се биохемијске реакције разликују од обичних хемијских реакција?

2. Шта је биохемијски пут? Које су две основне групе бихемијских реакција и по чему се разликују?

3. Која су два најважнија (и по значају и по обиму) метаболичка процеса на Земљи (један анаболички и један катаболички)? У
којим органелама се они одвијају?

4.група
Одговорите на питања:
Објасните хемијске промене супстанце и трансформацију енергије у биохемијским реакцијама.

Објасните, помоћу шеме из уџбеника, шта су ендергоне, а шта егзергоне реакције, трансформацију енергије између егзергоних и
ендергоних реакција и која је улога ензима у томе.
5. група
Користећи стрелице нацртајте шему замишљеног метаболичког пута регулисаног путем негативне повратне спреге. За заустављање
реакције употреби црвене стрелице и знак (-). Уз помоћ цртежа одговори на постављено питање.
За цртање користи следеће чињенице:
А даје Б или В. Б даје Г. Г може дати Д или Ђ. Д даје Е. Ђ даје З. Г зауставља реакцију стварања Б од А. Е зауставља реакцију стварања Д
од Г. З зауставља реакцију стварања Ђ од Г.
Која реакција ће надвладати ако додамо већу концентрацију Е и З?
1. АБ;
2. БГ;
3. АВ;
4. ГД;
5. ЂЗ

You might also like