You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 48

Осми
Предмет: Биологија Школа и разред:
разред
Датум одржавања
Наставник:
часа:
Наставна Наслеђивање и еволуција
тема/област:
Наставна јединица: Проучавање еволуциoног стабла људских предака
Тип часа: Вежба
Проучавање еволуционог стабла људских предака и њихово
Циљ часа: распоређивање на том стаблу које је условљено сложеношћу
грађе и еволутивним процесима
На крају часа ученик ће бити у стању да:
- разуме и објасни теорију еволуције и значај природне и
вештачке селекције;
Очекивани исходи: - разуме, објасни и анализира еволутивни развој човека;
- препозна датог представника, одреди његов положај на
еволуционом стаблу и објасни његове карактеристике;
- користи доступну ИКТ.
Монолошко-дијалошка метода, демонстративно-илустративна
Наставне методе:
метода
Наставна средства: Уџбеник, рачунар, пројектор, панои, презентација
Облици рада: Фронтални рад, индивидуални рад, рад у пару, групни рад
Компетенција за учење, комуникација, дигитална компетенција,
Међупредметне одговоран однос према околини, одговоран однос према
компетенције: здрављу, одговорно учешће у демократском друштву, сарадња,
рад са подацима и информацијама, естетичка компетенција
Међупредметно Биологија за пети, шести и седми разред, Хемија, Информатика и
повезивање: рачунарство, Географија, Математика, Историја
Кључни појмови: Као при обради

1
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника/наставнице: Планиране активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
- Наставник укратко обнавља са ученицима - одговарају на
претходне наставне јединице из теме наставникова питања;
„Наслеђивање и еволуцијаˮ, постављајући им - прате наставниково
питања и очекујући њихове одговоре; излагање којим их уводи у
- слуша одговоре ученика и исправља их уколико начин реализације вежбе;
греше; - анализирају циљ и исходе
- уводи ученике у вежбу коју ће радити на часу – часа (схватају шта треба да
„Проучавање еволуционог стабла људских савладају на часу):
предакаˮ; при томе најпре истиче циљ часа: - постављају питања
„Проучавање еволуционог стабла људских наставнику уколико
предака и њихово распоређивање на том стаблу постоје нејасноће или
које је условљено сложеношћу грађе и додатна интересовања.
еволутивним процесимаˮ, а затим и предвиђене
исходе;
- одговара на питања ученика.
Дигитални уџбеник: Наставник у раду, у циљу
утврђивања градива, може користити интерактивни
задатак ( ) са стране 175.

Главни део часа (20 минута)


- Наставник усмерава ученике да у групама раде - слушају упутства о
вежбу са стране 184 у штампаном уџбенику извођењу дате вежбе;
(сам поступак реализације вежбе приложен је - реализују по групама
у склопу припреме); вежбу према датом
- прати и контролише рад ученика и помаже упутству;
уколико има потешкоћа; - сваки представник групе
- усмерава ученике да износе коментаре и излази до паноа и лепи
изводе закључке о начину на који је дошло до одговарајућу слику,
појаве данашњег човека; образлажући одговор
- слуша излагање сваке групе; своје групе;
- слуша коментаре и закључке ученика; - износе своја мишљења и
- одговара на питања ученика. закључке;
- постављају питања
уколико постоје
нејасноће или додатна
интересовања.

Завршни део часа (15 минута)


- Наставник усмерава ученике да износе - износе своје коментаре,
коментаре и сопствено мишљење о мишљења, запажања;
реализованој вежби; - решавају у пару питања и
- слуша коментаре ученика; задатке из дела
- усмерава ученике на део „Систематизација „Систематизација –
– провери своје знањеˮ, који се у уџбенику провери своје знањеˮ;
налази на страни 185, а ученици у пару - износе своје одговоре;
треба да реше дата питања и задатке; - слушају наставникова
- слуша одговоре ученика и исправља их упутства о тесту који ће
2
уколико греше; радити на наредном часу;
- најављује петнаестоминутни тест из дела - постављају питања уколико
„Наслеђивање и еволуцијаˮ, који ће постоје нејасноће;
ученици радити на наредном часу; - заједно са наставником
- одговара на питања ученика; раде евалуацију часа.
- заједно са ученицима ради евалуацију часа.
Дигитални уџбеник: Наставник у раду, у циљу
утврђивања градива, може користити
интерактивне задатке ( ) из дела
„Систематизацијаˮ, са страна 178–180.

- јасно истицање кључних речи и појмова из обрађене


наставне јединице;
- решавање питања и задатака који прате наставну
јединицу у штампаном и дигиталном уџбенику;
- изношење мишљења и закључака о еволуцији живог
света и еволуцији човека;
Начини провере
- аргументовање изнетих података на основу
остварености исхода:
доступних информација;
- ангажованост, заинтересованост и креативност
ученика приликом рада у пару;
- заинтересованост и мотивација ученика за
проучавање антропологије;
- употреба ИКТ.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли је изабран
адекватан начин
провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
одговарајуће
активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног циља?
 Шта бих променио/-ла
у реализацији часа?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
- папир с упутством за вежбу;
- хамер, фломастери, лепак;
- папирићи са називом датог представника.

3
УПУТСТВО ЗА РЕАЛИЗАЦИЈУ ВЕЖБЕ

Вежба: „ПРОУЧАВАЊЕ ЕВОЛУЦИОНОГ СТАБЛА ЉУДСКИХ ПРЕДАКАˮ


Циљ вежбе: Проучавање еволуционог стабла људских предака и њихово
распоређивање на том стаблу које је условљено сложеношћу грађе и еволутивним
процесима
Прибор и материјал: хамер, папирићи са исписаним називом одређеног представника,
фломастери у боји
Поступак:
Наставник дели ученике у групе. Свака група добија по један задатак у вези са
одређеним људским претком, чије име извлачи. Упућује ученике на интернет
претраживање или коришћење стручне литературе за прикупљање података.
Ученици излазе један за другим и лепе на пано, на одговарајућем месту (где је
наставник исписао еволутивни низ), назив припадника који је карактеристичан
за дату позицију, образлажући свој одговор. Поред тога исписују основне
карактеристике датог представника. Ученици са наставником анализирају пано и
изводе закључке након реализоване вежбе.

4
AUSTROLOPITECUS

HOMO HABILIS

HOMO ERECTUS

HOMO
NEANDERTHELENSIS

HOMO SAPIENS

You might also like