You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 7

Седми
Предмет: Биологија Школа и разред:
разред
Датум одржавања
Наставник: Семир ТутиЋ VII-4
часа:23.09.2022
Наставна Наслеђивање и еволуција
тема/област:
Наставна јединица: Наследне болести
Тип часа: Обрада
Упознавање ученика са појмом наследних болести и стицање
Циљ часа:
знања о узроцима и начину њиховог настанка
На крају часа ученик ће бити у стању да:
- разуме и објашњава механизам настанка наследних болести;
- објашњава, разуме и разликује начине и узроке настанка
наследних болести;
Очекивани исходи - разликује различите наследне болести и њихове последице;
на крају часа: - схвати разлику између наследних и мултифакторијалних
болести;
- на конкретном примеру анализира узрок и механизам
настанка дате болести;
- користи доступну ИКТ.
Монолошко-дијалошка метода, демонстративно-илустративна
Наставне методе:
метода
Уџбеник, дигитални уџбеник, рачунар, пројектор, панои,
Наставна средства: презентација, две кутијице, 10 црвених лоптица, 10 плавих
лоптица, 10 папирића
Облици рада: Фронтални рад, индивидуални рад, рад у пару, групни рад
Компетенција за учење, комуникација, дигитална компетенција,
Међупредметне одговоран однос према околини, одговоран однос према
компетенције: здрављу, одговорно учешће у демократском друштву, сарадња,
рад са подацима и информацијама, естетичка компетенција
Међупредметно Биологија за пети и шести разред, Хемија, Математика, Ликовна
повезивање: култура, Информатика и рачунарство
Кључни појмови: Наследне болести, број хромозома, структура хромозома

1
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника/наставнице: Планиране активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
- наставник, најпре, обнавља са ученицима - одговарају на наставникова
претходну наставну јединицу „Гени и питања;
наслеђивање“, постављајући им питања и - слушају наставникова
слушајући њихове одговоре; упутства у вези са
- исправља одговоре ученика уколико постоје реализацијом задатка који
грешке; треба да раде у већ
- даје ученицима упутства за реализацију задатка припремљеним групама;
који се налази на страни 21 у штампаном - реализују дати задатак;
уџбенику (проверити вероватноћу ког пола ће - износе своје одговоре и
бити дете), који ученици раде у групама; закључке на основу
- прати и контролише рад сваке групе; добијених података;
- слуша излагања и одговоре представника сваке - прате наставника који
групе; истиче циљ часа и исходе,
- исправља их уколико греше; увиђајући притом шта треба
- уводи ученике у нову наставну јединицу – да савладају на часу.
„Наследне болести“, при чему истиче циљ
часа: „Упознавање ученика са појмом
наследних болести и стицање знања о њиховим
узроцима и начину настанка“, као и исходе
часа.
Главни део часа (25 минута)

2
- наставник, најпре, објашњава термин наследне - прате наставника док
болести, као и механизам њиховог настанка; објашњава наведене
- након тога, наставник објашњава поремећаје у термине и болести, при
броју и структури хромозома, наводећи чему постављају питања и
карактеристичне болести; износе раније стечена знања
о томе;
- јасно истиче поремећаје на нивоу гена и на - активно учествују у
нивоу хромозома; разговору;
- на сликама презентације коју је унапред - записују кључне речи и
припремио, наставник приказује изглед људи појмове у свесци;
са неким од синдрома; - у паровима читају и
коментаришу податке из
- слуша коментаре ученика и наводи их да дела „Занимљивости“;
изнесу раније стечена знања о томе; - постављају питања уколико
- на табли записује кључне речи и појмове; постоје нејасноће или
додатна интересовања.
- усмерава ученике на део „Занимљивости“, при
чему слуша њихове коментаре о датом
садржају;
- одговара на питања ученика уколико постоје
нејасноће или додатна интересовања.
Дигитални уџбеник: Наставник може пустити
ученицима видео-анимацију са стране 23, под
ознаком .

Завршни део часа (10 минута)


- наводи ученике на истицање - истичу кључне речи и појмове;
кључних речи и појмова; - износе своје закључке;
- наводи ученике да изнесу своје - радећи у пару, одговарају на питања
закључке и мишљење о узроцима и иза лекције и износе своје одговоре;
начину настанка наследних болести; - слушају наставникова упутства у вези
- усмерава ученике да у пару са задатком који ће у групама радити
одговарају на питања која се налазе на следећем часу;
иза лекције, на страни 26 у - постављају питања уколико им нешто
штампаном уџбенику; није јасно;
- слуша одговоре ученика и исправља - заједно са наставником раде евалуацију
их уколико греше; часа.
- усмерава ученике на задатак који се
налази иза лекције, на страни 26,
који ће у групама радити на
следећем часу (помоћу интернета
проучити далтонизам);
- дели ученике у групе;
- одговара на питања ученика
уколико постоје нејасноће;
- заједно са ученицима ради
евалуацију часа.

ДОМАЋИ ЗАДАТАК

3
Проучити упутство о начину
реализације задатка са стране 26 у
штампаном уџбенику.
Напомена:

‒ У одељењу VII-4, имам ученика по ИОП-у

‒ Ученик је мотивисан за долазак на часу , воли да ради у пару са другарима, јер су му они највећа
мотивација и подршка. Воли рад у групи, воли да црта, боји, да написе неку дефиницију и та врта
задатака га испуњава и чини срећним.

‒ Та вештина га чини равноправним чланом групе.

‒ Посебно га радује помоћ наставника у раду, као и помоћ својих другова и другарица, разумевање истрајности
у учењу као саставног дела учења без узнемирености...

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

НАСЛЕДНЕ БОЛЕСТИ

*Наследне болести – поремећаји изазвани на нивоу ДНК. Могу бити:

- поремећаји на нивоу гена;

- поремећаји на нивоу хромозома.

*Поремећаји на нивоу хромозома:

- поремећај у структури полних и телесних хромозома;

- поремећај у броју полних и телесних хромозома.

* Поремећаји на нивоу гена:

- поремећај у структури гена на телесним хромозомима;

- поремећај у структури гена на полним хромозомима.

Начини провере - јасно истицање кључних речи и појмова из


остварености исхода: обрађене наставне јединице;
4
- решавање питања и задатака који прате штампани и
мултимедијални уџбеник;
- изношење мишљења и закључака о узроцима и
начину настанка наследних болести;
- аргументовање изнетих података на основу
доступних информација;
- ангажованост, заинтересованост и креативност
ученика приликом рада у пару;
- заинтересованост и мотивација ученика за бављење
генетиком;
- коришћење дигиталног уџбеника и доступне ИКТ.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли је изабран адекватан начин
провере остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
одговарајуће активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа приликом
остваривања планираних
активности?
 Шта бих променио/-ла у
реализацији часа?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
- две мале кутије, 10 црвених лоптица, 10 плавих лоптица, 10 папирића

You might also like