You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС Математика 1

Наставнa тема/област: 2. Бројеви Разред: први

Наставна јединица: Иницијални тест Редни број часа: 2.

Тип наставног часа: вежбање

Циљ наставног часа: Испитивање предзнања ученика.

 Разликује и именује боје.


Основни ниво
И  Разуме захтеве текстуалних задатака једноставне структуре.
С  Уме да упореди бића и предмете по величини.
Х  Разликује предмете облика круга, квадрата, правоугаоника и
О Средњи ниво троугла.
Д
И  Представља бројиве елементе до пет.

Напредни ниво  Разуме и самостално решава вишезахтевне текстуалне


задатке.
Облици наставног рада: Методе наставног рада: Наставна средства:
фронтални, индивидуални дијалошка, метода писаних наставни лист
радова, метода игре

Активности ученика: Игра се, посматра, одговара на постављена питања, слуша, разговара, поставља
питања и даје одговоре, црта, боји, бележи, пореди.

Корелација: физичко васпитање Место рада: учионица

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике и наставнике:


Службени гласник Републике Србије „Просветни гласник”, Година LXVI – Број 10, Београд, 14.
децембар 2017. – „Правилник о плану наставе и учења за први циклус основног образовања и
васпитања и програму наставе и учења за први разред основног образовања и васпитања”.

Образовни стандарди: 1МА.1.1.1. 1МА.1.2.1. 1МА.2.2.1.


Ток часа
Припрема за рад и Уводна активност: Позвати неколико ученика да изађу и стану у
најава наставне јединице слободан део учионице. Ученици треба да се поређају од навишег до
најнижег.
Питати остале ученике да именом прозову највишег/најнижег ученика.
Потом их питати ко се налази иза ког ученика, ко испред ког ученика, а
ко између којих ученика.
Затим их питати ко од ученика носи жуту мајицу, ко носи плаве
панталоне, ко има зелене патике, ко има браон косу и сл.
Питати колико ученика се налази у слободном простору. Пребројати их.
Именовати другог, петог, шестог ученика по реду.
Уколико ученици не знају неки од одговора, треба им га саопштити уз
напомену да ће се о томе детаљније учити на неком од наредних
часова.
Надовезати се на уводне активности и најавити наставни час: „На
данашњем часу ћемо се упознати са неким од садржаја које ћемо
изучавати у првом разреду, али и проверити у којој мери ви већ
познајете те садржаје.”
Главни део часа Ученицима поделити наставне листове. Усмено их упутити у њихов
садржај, као и начин на који ће их попуњавати. Омогућити ученицима
да слободно постављају питања у вези са наставним листовима,
садржајима и начинима попуњавања. Одговоре на постављена питања
могу давати други ученици, али и учитељ.
Учитељ чита један по један задатак. Захтеве и инструкције задатака
ученицима треба детаљно образложити, а потом их подстаћи да
самостално реше задатке.
Док ученици раде задатке, учитељ их обилази и помаже им уколико им
је помоћ потребна.
При изради задатака, не треба инсистирати на самосталном раду. Кроз
разговор и рад са ученицима на задацима, индивидуално или
фронтално, могуће је утврдити њихова предзнања и формирати
мишљење неопходно за планирање рада у даљем процесу наставе.
Систематизација На крају треба разговарати са ученицима о задацима које су решавали
током часа (о структури, тежини, разумевању итд.). Важно је дати им
повратну информацију о урађеном и упутити их у даље активности.
Домаћи задатак Подсетити ученике да ће се у овом полугодишту користити уџбеник из
математике и први део радне свеске и да треба да их носе са собом
свакодневно.

Осврт на час, самоевалуација:


ИЗГЛЕД ТАБЛЕ И ЗАПИС У СВЕСЦИ

You might also like