You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС Математика 1

Наставнa тема/област: 1. Геометрија Разред: први

Наставна јединица: Више – ниже Редни број часа: 5.

Тип наставног часа: обрада

Циљ наставног часа: Оспособљавање ученика за класификацију објеката према уоченом својству –
висини и именовање релацијских односа између посматраних објеката.

Основни ниво  Пореди и именује бића и предмете по висини (више – ниже) у


И непосредном окружењу.
С  Упоређује и именује односе предмета различитих по висини:
Х Средњи ниво више – ниже, највише – најниже, у непосредном окружењу
О или на сликовном/графичком приказу.
Д
 Групише и пореди бића и предмете према уоченом
И Напредни ниво
заједничком својству у сложенијој реалистичној ситуацији, на
слици или у табели.
Облици наставног рада: Методе наставног рада: Наставна средства:
фронтални, индивидуални дијалошка, илустративна, уџбеник, 12. страна, радна свеска,
демонстративна, метода 10. страна, карте
практичног рада, метода игре
Активности ученика: Процењује, пореди по висини, посматра, уочава, закључује, црта, боји,
примењује знања, игра се.

Корелација: физичко васпитање, ликовна култура Место рада: Место рада: учионица

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике и наставнике:


Сања Маричић: „Математика 1, уџбеник за први разред основне школе”, БИГЗ, Београд, 2017.
Сања Маричић: „Математика 1, радна свеска за први разред основне школе – први део”, БИГЗ,
Београд, 2017.
Образовни стандарди: 1МА.2.2.1.
Ток часа
Припрема за рад и Уводна активност: Позвати неколико ученика да изађу и стану у
најава наставне јединице слободан простор учионице. Други ученици ће процењивати њихову
висину именовањем: „Марко је највиши”, „Јелена је нижа од Марка”,
„Сања је нижа од Јелене, али виша од Стефана” итд.
Питати ученике да наброје предмете у учионици које можемо поредити
по висини.
Који орман је виши? Да ли су врата нижа од ормана? Како је
постављена табла у односу на прозоре?
Најава наставне јединице: „На данашњем часу ћемо учити да поредимо
бића и предмете по њиховој висини.” Потом следи писање наслова на
табли.
Главни део часа Посматрамо уводну илустрацију у уџбенику на 12. страни. Тражити од
ученика да именују све предмете који су представљени на слици.
Треба усмерити пажњу ученика на приказане лампе и питати их да
кажу која лампа је виша, а која нижа. Потом их питати да упореде и
остале предмете: ормане, полице и играчке (жирафу и зебру). При
поређењу тражити да наводе и обрнуте релацијске односе: „Жирафа је
виша од зебре. Зебра је нижа од жирафе.”
Учитељ на табли црта два дрвета различита по висини и тражи од
ученика да их упореде. „Дрво са црвеним јабукама је више од дрвета са
жутим јабукама. Дрво са жутим јабукама је ниже од дрвета са црвеним
јабукама.”
Ученици исто цртају у својим свескама.

Потом на табли нацртати три микрофона различите висине.

Питати ученике да уоче и именују који микрофон је постављен највише,


а који најниже и да их именују од најнижег до највишег.
Ученици у својим свескама цртају микрофоне ређајући их од најниже
постављеног до највише постављеног. Док ученици раде, учитељ их
обилази и помаже им у раду.
Потом се раде задаци у уџбенику на 12. страни. Ученицима задатке
треба читати један по један. Након објашњења инструкција задатака,
ученици самостално раде. Док ученици решавају задатке, учитељ их
обилази и помаже им у раду.
Систематизација Одиграти варијанту игре „Дан-ноћ”. На захтев „више” ученици ће
устати, а на захтев „ниже„ сести на столице. На захтев „највише” устаће
и уздигнути се на врхове прстију, а на захтев „најниже” чучнуће поред
столице. Ученици који буду грешили, искључиваће се из игре, али ће и
они имати додатни задатак – да се у слободном простору учионице
ређају по висини.
Уколико остане времена до краја часа, ученици могу „зидати” кулу од
карата и такмичити се ко ће направити вишу кулу.
Домаћи задатак Урадити задатке у радној свесци на 10. страни.

Осврт на час, самоевалуација:

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ И ЗАПИС У СВЕСЦИ


Више – ниже

ВИШЕ НИЖЕ

You might also like