You are on page 1of 5

Наставна тема: ГЕОМЕТРИЈА Месец: септембар 2018.

године Облици рада: фронтални, индивидуални


Подтема: ПОЛОЖАЈ, ВЕЛИЧИНА И ОБЛИК ПРЕДМЕТА Дан и датум: ______________ Методе рада: монолошка, дијалошка, илустративно-
Редни број: 7. Место реализације: учионица -демонстративна
Наставна јединица: ВЕЛИКО – МАЛО, ВИШЕ – НИЖЕ, Тип часа: обрада Наставна средства: цртеж, уџбеник, свеска, прибор за
ДУЖЕ – КРАЋЕ, УЖЕ – ШИРЕ рад, материјал за рад
Циљ часа Оспособити ученике да упоређују предмете и бића по дужини, висини, ширини и величини.
Образовни стандарди

Општи исход Операционализовани исходи Кључни појмови: поређење, величина, велико – мало, висина, више – ниже, дужина, дуже – краће, ширина,
Ученик ће да: Ученик ће да: уже – шире
Међупредметна повезаност
Српски језик: тема Говорење, садржај: вођени и слободни разговор
– упореди предмете и – разликује својства висина, Ликовна култура: тема Односи у видном пољу, садржај: облици у простору и њихова својства
бића по величини; величина, дужина, ширина; Свет око нас: тема Оријентација у простору и времену
– групише предмете и – уочава својство по коме су Физичко васпитање: развој фине моторике
предмети исти/различити: Литература за наставника
бића са заједничким
висина, величина, дужина, Литература за ученика
својством. ширина; 1. Мирко Дејић, Методика наставе
– именовати својство математике, Београд, Учитељски факултет, 1. Ивана Јухас, Математика 1а и 1б, уџбеник за
сличности/разлике; 2007. математику за први разред основне школе,
– груписати предмете према Београд, Едука.
2. Ковчежић знања, збирка задатака за
задатим својствима: висина,
математику за први разред основне школе, 2. Ивана Јухас, Јасмина Игњатовић, Мудрица,
величина, дужина, ширина;
– поредити предмете Београд, Едука. збирка задатака за математику за први
користећи терминологију за разред основне школе, Београд, Едука.
релације: висина, више – 3. Приручник за математику за први разред
ниже, величина, мало – основне школе, Београд, Едука, 2018. 3. Ковчежић знања, збирка задатака за
велико, дужина, дуже – математику за први разред основне школе,
краће, ширина, шире – уже. Београд, Едука.
ТОК ЧАСА

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА УЧЕНИКА

Уводни део Домаћи задатак: Наставник проверава домаће задатке. Упоређују, анализирају тачност задатака.
Евидентира реализацију домаћих задатака у свесци
праћења.

Мотивациона активност:
Наставник је припремио кутију са различитим предметима
(шал, мараме, каиш, играчке, лопте, вијаче...). Упоређују играчке и закључују: која је већа – мања, дужа – краћа, ужа –
Показује ученицима предмете и пореде: шира...
– два предмета различите величине;
– два предмета различите дужине;
– две играчке различите висине;
– два предмета различите ширине.

Истицање циља часа: Данас ћете учити о поређењу


предмета и о својствима по којима ћемо поредити
предмете: велико – мало, више – ниже, дуже – краће, уже –
шире.
Главни део Наставник истиче циљ учења – обрада новог градива:
Када поредимо предмете по величини, користимо речи
велико – мало. Црта на табли:

Наводе примере из непосредног окружења: учионице, школског дворишта,


куће.

Када поредимо предмете по висини, користимо речи више


– ниже.
Црта на табли: Наводе примере из непосредног окружења: учионице, школског дворишта,
куће.
Наводе примере из непосредног окружења: учионице, школског дворишта,
куће (оловке...).
Када поредимо предмете по дужини, користимо речи дуже
– краће. Црта на табли:

Наводе примере из непосредног окружења: учионице, школског дворишта,


куће.
Када поредимо предмете по ширини, користимо речи уже –
шире. Црта на табли:

Кључни појмови, поновимо најважније садржаје које треба


запамтити: Упоређују предмете по задатим својствима и изводе закључке.
На уводним илустрацијама из уџбеника, стр. 13 и 14,
понављају кључне појмове.
Вођено вежбање уз практиковање и примену усвојених Повезују усвојене кључне садржаје са илустрацијама у задацима.
кључних појмова: Анализирају слике и садржај задатака.
Ученици раде задатке, уџбеник 1а, на странама 13 и 14. Повезују захтев задатка са садржајем учења.
Приликом израде задатака примењују оно што су научили.
Наставник чита задатке, обилази ученике, даје додатна Користе се садржајем који је истакнут на табли.
објашњења и провера тачност. Траже помоћ од наставника.

Завршни део Систематизовање наученог: Да би проверио ниво Деле међусобно листиће, ПРИЛОГ.
усвојености кључних појмова, наставник дели ученицима Слушају наставника док чита захтеве за израду задатака.
наставне листиће, ПРИЛОГ. Раде задатке са листића.
Чита деци захтеве по којима треба да решавају задатке на Анализирају и проверавају тачност, заједно са наставником.
листићу.
Обилази ученике и даје повратну информацију.
Задавање домаћег задатка: Наставник задаје домаћи Слушају упутства за израду домаћег задатка.
задатак: Мудрица, збирка задатака за први разред основне
школе, Едука, страна 8, 1. и 2. задатак.
Наглашава да захтеве с листића деци прочитају старији
чланови породице.

Праћење напредовања и Формативно Сумативно


активности
ученика Активност на часу (усмени одговори, самостално јављање,
повезивање садржаја учења са примерима из непосредног
окружења)
Рад на часу (рад пред таблом, самосталан рад на задацима)
Тачност рада (број тачно урађених задатака, примена
кључних садржаја учења у изради задатака
Провера остварености Упоређују предмете и бића према задатим својствима, уочавају по чему се предмети разликују, овладали су употребом речи којима се
исхода изражавају релацијски односи међу предметима.
Евалуација Наставник Ученик
Успешност часа процењује користећи се чек-листом о Ученици на папирићу цртају један од три „смајлија”.
остварености индикатора и стандарда за реализацију часа.
 – све сам разумео/разумела и час ми је био занимљив

:-│ – нешто нисам разумео/разумела и потребно ми је додатно објашњење

 – нисам разумео/разумела и час ми је био незанимљив


Запажања наставника о
реализацији часа

You might also like