You are on page 1of 5

Наставна тема: ГЕОМЕТРИЈА Месец: септембар 2018.

године Облици рада: фронтални, индивидуални


Подтема: ПОЛОЖАЈ, ВЕЛИЧИНА И ОБЛИК ПРЕДМЕТА Дан и датум: ______________ Методе рада: монолошка, дијалошка, илустративно-
Редни број: 4. Место реализације: учионица -демонстративна
Наставна јединица: ИЗМЕЂУ, ЛЕВО, ДЕСНО; СА ИСТЕ Тип часа: обрада Наставна средства: цртеж, уџбеник, свеска, прибор за
СТРАНЕ, СА СУПРОТНИХ СТРАНА рад, материјал за рад
Циљ часа Оспособити ученике да се оријентишу у простору и да користе просторне релације: између, лево, десно; са исте стране, са
супротних страна.

Образовни стандарди

Општи исход Операционализовани исходи Кључни појмови: лево, десно, између; са исте стране; са супротних страна
Ученик ће да: Ученик ће да: Међупредметна повезаност
Српски језик: тема Говорење, садржај: вођени и слободни разговор
– одреди међусобни – научи релације лево – десно Ликовна култура: тема Односи у видном пољу, садржај: положај облика у простору и у равни
положај предмета и према себи и према другима; Физичко васпитање: развор фине моторике
бића и њихов положај – уочи разлике између релација Свет око нас: тема Оријентација у простору и времену, садржај: кретање и сналажење у простору у односу на
зависно од положаја; просторне одреднице: напред – назад, лево – десно, горе – доле и карактеристичне објекте
у односу на тло.
– користи термине лево – десно, Литература за ученика
слева – здесна; Литература за наставника
– практикује и примењује 1. Мирко Дејић, Методика наставе 1. Ивана Јухас, Математика 1а и 1б, уџбеник за
усвојена знања и кључне појмове математике, Београд, Учитељски факултет, први разред основне школе, Београд, Едука.
при решавању задатака. 2007. 2. Ивана Јухас, Јасмина Игњатовић, Мудрица,
2. Ковчежић знања, збирка задатака за збирка задатака за математику за први
математику за први разред основне школе, разред основне школе, Београд, Едука.
Београд, Едука. 3. Ковчежић знања, збирка задатака за
математику за први разред основне школе,
3. Приручник за математику за први разред Београд, Едука.
основне школе, Београд, Едука, 2018.

ТОК ЧАСА
АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА УЧЕНИКА

Уводни део Домаћи задатак: Наставник проверава домаће задатке. Анализирају домаћи задатак, упоређују, проверавају тачност.
Пита ученике да ли су имали проблема при раду, да ли су
радили сами или уз помоћ старијих. Евидентира реализацију
домаћих задатака у свесци праћења.
Мотивациона активност: На игроликим активностима Слушају упутства за игру.
проверава ученичка предзнања из предшколске групе и Стају у почетни положај за игру.
мотивише их за усвајање нових садржаја. Прате правила, слушају, реагују по захтевима.
Игра: „Лево – десно” Поштују правила игре.
Столице су у кругу, једна до друге. У средини је вођа игре
који задаје играчима смер у коме треба да се преместе са
столице на столицу. Приликом премештања настоји да седне
на столицу и да тако избацити играча из игре; забрањено је
користити руке.
Наставник води игру тако што говори захтеве по којима ће
ученици реализовати игру.
Наставник истиче циљ часа: Данас ћемо причати о новим Слушају наставника.
просторним релацијама, а то су: између, лево, десно; са Памте циљ часа.
исте стране, са супротних страна.
Главни део Наставник даје деци листиће које треба међусобно да Међусобно деле листиће, свако дете по један.
поделе. Лепе у свеске ПРИЛОГ
Наставник истиче циљ учења – обрада садржаја:
Подигните руку којом пишете (пазити на ученике који пишу Слушају наставника.
левом руком); констатовати да је то десна рука. Узмите Узимају оловку десном руком.
десном руком оловку. Друга рука је лева. Запамтите: десном Памте да десном руком пишу.
руком држимо оловку и пишемо. То је најбоља помоћ за Лева рука држи свеску.
памћење релација. Држећи оловку у десној руци, окрените Окрећу се ка другу/другарици.
се лицем другу/другарици у клупи. Шта примећујете? Деца Гледају, размишљају, уочавају разлике.
треба да примете да се положај леве и десне стране Памте да се положај мења зависно од тога да ли неког гледају у лице или у
променио. Веома је важно да запамтите да се положај леђа.
његове/њене десне руке у односу на нашу десну страну
мења у зависности од тога да ли нам је окренут/окренута
лицем или леђима.
Наставник задаје истраживачки задатак: Маја и меда су Слушају наставника.
другови. Воле да се играју лоптом. Омиљена игра им је Гледају лист на табли или у свесци.
добацивање. Гледајте слику и реците: Одговарају на питања тако што излазе пред таблу и показују.
– Како су окренути Маја и меда? – Лице у лице.
– Покажите Мајину десну руку. – Показују Мајину десну руку.
– Покажите Мајину леву руку. – Показују Мајину леву руку.
– Покажите медину десну руку. – Показују медину десну руку.
– Покажите медину леву руку. – Показују медину леву руку.
– Шта је између Маје и меде? – Између је лопта.
– С које стране је Маји лопта? – Лопта је Маји с леве стране.
– С које стране је меди лопта? – Лопта је меди с десне стране.
Наставник пита ученике да понове кључне појмове које су Понављају и памте кључне појмове: ЛЕВО, ДЕСНО, ПОЛОЖАЈ СЕ МЕЊА
запамтили. ЗАВИСНО ОД ТОГА ДА ЛИ ГЛЕДАМО НЕКОМЕ ЛИЦЕ ИЛИ ЛЕЂА.
На примеру из уџбеника 1а, страна 10, наставник објашњава
положај са исте и са супротне стране.

Отварају уџбеник 1а, страна 10.


Пажљиво посматрају илустрацију.
Слушају наставника док им објашњава положај деце на клацкалици.
На илустрацији је следећи положај:
Неша, Ивана, Наташа и Аца су другови. Дошли су на
– Наташа и Ивана са исте стране,
игралиште. Деца су пожелела да се клацкају. Аца је
– Аца и Неша са супротне стране.
узвикнуо: „Зар можемо сви? Како ћемо сести?” Ивана је
Припремају свеску и прибор за рад.
одговорила: „Не брини, Ацо! Ево, Наташа и ја ћемо сести са
Слушају усмене налоге наставника по којима цртају у свескама.
исте стране, а Неша и ти са супротне стране.”
Наставник поставља захтеве по којима ученици раде у Припремају свеске и прибор за рад.
свескама: Нацртајте девојчицу. Лево од ње нацртајте цвет. Слушају усмене налоге наставника по којима раде у свескама.
Са исте стране нацртајте лопту. Ипред девојчице нацртајте Самостално проверавају рад.
пса. Са супротне стране нацртајте дрво. Подижу руку као знак да су завршили.
Прилази деци и проверава тачност рада. Слушају наставника док процењује успешност рада.
Обавештава их о процени успешности (све си тачно
урадио/урадила, пажљивије ради...).
Вођено вежбање уз практиковање и примену усвојених Припремају уџбеник 1а и прибор за рад.
кључних појмова: Отворите уџбеник 1а на страни 10. Док Отварају страну 10.
ученици припремају уџбенике и прибор за рад, наставник Посматрају илустрације и причају о уоченим садржајима.
даје упутства за рад: Погледајте пажљиво задатке. Повезују усвојене кључне наставне садржаје са илустрацијама у задацима.
Док ученици раде, наставник их обилази. Ученицима који не Анализирају слике и садржај задатака.
знају да читају чита захтеве задатака (захтеве могу да читају Повезују захтеве задатака са садржајем учења.
наглас ученици који су дошли у разред са усвојеном и Приликом израде задатака примењују оно што у научили.
изграђеном вештином читања). Траже помоћ од наставника.
Индивидуални рад са колективном провером: Раде задатке уз практиковање кључних садржаја:
Наставник позива ученике да анализирају задатак по  лево,
задатак, редом. Наставник прозива ученике (ко се јави или  десно,
по избору наставника). Изабрани ученик устаје и саопштава  између,
како је решио задатак, уз објашњење. Наставник позива  са исте и са супротне стране.
остале ученике да упореде радове и да утврде да ли је Слушају наставника.
понуђено решење тачно/нетачно, уз образложење. Јављају се, саопштавају решење и објашњавају поступак рада.
Прате рад другова.
Упоређују лична решења са решењем друга/другарице.
Утврђују које је тачно/нетачно.
Коригују грешке.
Коментаришу задатке (најлакши, најтежи, највише ми се допао)

Завршни део Систематизовање наученог: Да би проверио ниво Слушају наставника док им објашњава следећу активност.
усвојености кључних појмова, наставник дели наставне Деле међусобно листиће, ПРИЛОГ .
листиће, ПРИЛОГ. Саопштава деци захтеве по којима треба Слушају наставника док чита захтеве за израду задатака.
да решавају задатке на листићу. По завршетку рада Раде задатке са листића.
наставник прикупља радове и обавештава децу да ће им Прикупљају радове и предају их наставнику.
сутра рећи резултате рада.
Задавање домаћег задатка: Наставник задаје домаћи Слушају упутства за израду домаћег задатка.
задатак, ПРИЛОГ 3. Наглашава да захтеве са листића деци Лепе листиће у свеске, ПРИЛОГ 3.
прочитају старији чланови породице. Помоћ при решавању
имају у свесци, на првом листићу који су залепили.
Евалуација: Наставник дели деци евалуационе листиће, Слушају наставника.
ПРИЛОГ 4, уз упутства за рад: Обојте Срећка ако вам се Боје на евалуационим листићима.
допао час или Несрећка ако вам се нешто није допало.
Док деца боје на евалуационим листићима, наставник
формативно оцењује.
Наставник прикупља евалуационе листиће од ученика.
Провера остварености Зна релације лево – десно према себи и другима; уочава релације лево – десно, слева и здесна, према себи; именује релације; зна да
исхода покаже своју леву и десну руку; зна да покаже своју десну руку када у њој држи оловку; практикује и примењује усвојена знања и кључне
појмове при решавању задатака.
Праћење напредовања и Формативно Сумативно
активности Активност на часу (усмени одговори, самостално јављање,
ученика повезивање садржаја учења са примерима из непосредног
окружења)
Рад на часу (рад пред таблом, самосталан рад на задацима)
Тачност рада (број тачно урађених задатака, примена
кључних садржаја учења у изради задатака)
Евалуација Наставник Ученик
Успешност часа процењује користећи се чек-листом о
остварености индикатора и стандарда за реализацију часа.
Запажања наставника о
реализацији часа

You might also like