You are on page 1of 2

Наставна тема: НЕПОСРЕДНО ОКРУЖЕЊЕ Облици рада: фронтални, индивидуални

Подтема: РАЗНОВРСНОСТ ПРИРОДЕ Дан и датум: ______________ Методе рада: монолошка, дијалошка, илустративно–
Редни број: 38. Место реализације: учионица демонстративна, практичних радова
Наставна јединица: СВЕТЛОСТ, ТОПЛОТА, ВАЗДУХ, Тип часа: утврђивање
ВОДА Наставна средства: уџбеник, дигитални уџбеник свеска,
прибор за рад, материјал за рад

Циљ часа Оспособити ученике да препознају и примене усвојена знања.

Образовни стандарди
Општи исход (ученик ће да) Операционализовани исходи Кључни појмови: Светлост, топлота, ваздух, вода.
(ученик ће да)
Српски језик: Говорење, Вођени и слободни разговор

− разликује природу од – разликује и именује делове живе


производа људског рада на природе;
Литература наставника Литература за ученика
примерима из непосредног – разликује и именује делове
окружења неживе природе;
1. Методика наставе природе и друштва, 1. Ивана Јухас, Свет око нас, уџбеник за
– уочи и објасни везу живе и
Лазаревић Ж. и Банђур В, Учитељски први разред основне школе, Едука;
неживе природе
факултет, Београд, 2001. 2. Ивана Јухас, Јасмина Игњатовић,
2. Банђур Вељко, Благданић Сања, Мудрица – збирка задатака за свет око
Практикум из методике наставе нас за први разред основне школе, Едука;
природе и друштва, Београд, 2007.
3. Приручник за свет око нас за први
разред, Едука, Београд, 2018.

ТОК ЧАСА
АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА УЧЕНИКА
Уводни део Домаћи задатак: Заједно с ученицима анализирају домаћи задатак. Анализа домаћег задатка.

Мотивациона активност: Без чега не мођемо да живимо? Претпостављају, закључују.

Истицање циља часа: Светлост, топлота, ваздух, вода. Пишу наслов у свескама.
Наставник пише наслов на табли.

Главни део Циљ учења/понављање садржаја:


Рад на задацима из уџбеника, стр. 62.
Наставник подстиче, усмерава, пружа повратне информације.

Завршни део Систематизација:


Задаци из Контролних вежби из Света око нас. Описивање, поређење, формулисање закључака.

Провера остварености – разликује и именује делове живе природе;


исхода – разликује и именује делове неживе природе;
– уочи и објасни везу живе и неживе природе.

Праћење напредовања и Формативно Сумативно


активности Активност на часу (усмени одговори, самостално јављање, повезивање
ученика садржаја учења са примерима из непосредног окружења);
Рад на часу (рад пред таблом, самосталан рад на задацима);
Тачност рада (број тачних задатака, примена кључних садржаја учења у
изради задатака).

Евалуација Наставник: Ученик:


Успешност часа процењује користећи се чек листом о остварености Ученици на папирићу цртају један од три смајлија.
индикатора и стандарда за реализацију часа.  – све сам разумео/ла и час ми је био занимљив
 – нешто нисам разумео/ла и потребно ми је додатно објашњење
 – нисам разумео/ла и час ми је био незанимљив
Запажања наставника о
реализацији часа

You might also like