You are on page 1of 7

JU O Radomir Mitrovi, Berane

Pisana priprema za as
iz Prirode i drutva

Profesor:
Jadranka uki, prof. razr. nastave
Berane, februar 2010. godine

OPTI PODAC I

Naziv kole: O Radomir Mitrovi


Datum odravanja asa: 24.02.2010. godine
as po redu: III (trei)
Razred i odjeljenje: III-3
Nastavnik: Jadranka uki

METODIKI PO DACI

Nastavni predmet: Priroda i drutvo


Nastavna tema: Mogu da uhvatim vazduh
Cilj asa: Uoavaju da je vazduh svuda oko nas
Standardi znanja: - Usvajanje pojma vazduh
- Sticanje osnovnih znanja o svojstvima vazduha
- Razvijanje sposobnosti za izvoenje ogleda
Pojmovi i sadraj: Vazduh, gas, vjetar, mjehurii, zagaenje
Oblici rada: Frontalni, grupni i individualni
Metode rada: Metoda usmenog izlaganja (monoloka), metoda razgovora
(dijaloka), metoda rada na tekstu, ilustrativno-demonstrativna,
metoda praktinih radova, interaktivna metoda (kooperativno
uenje)
Nastavna sredstva: Ubenik, radna sveska, nastavni listii, slajd slike, cvjetovi u
saksijama, plastine i papirne kese, selotejp, flomasteri, baloni,
platnena vrea kesa, plastine flae, papir, loptica, olovka,
klju, gumica, komad cigle, komad drveta, komad tkanine,
kamen, kreda, plastine kadice, lijevak, slamice, drveni tapi,
voda, plastine ae, hamer, plastelin, oznake za grupe od
kartona.
Nastavna pomagala: Laptop, video projektor, CD plejer
Nastavni objekat: uionica
Operativni ciljevi: - razvijaju interesovanja za upoznavanje vazduha i njegovih
osnovnih svojstava
- zakljuuju da se vazduh nalazi svuda oko nas i da ljudi, biljke i
ivotinje ne mogu da ive bez vazduha
- zakljuuju da se vazduh nalazi u hrapavim predmetima
- uoavaju da vazduh zauzima prostor
- zapaaju da se vazduh kree
- razvijanje kooperativnosti, saradnje i razumijevanja meu
uenicima
- kretaivni rad, razvijanje samostalnosti i upornosti, razvijanje
istraivakog duha

Aktivnosti nastavnika Aktivnosti uenika Korelacija


Najavljuje uenicima da e ukljuiti
video-bim-projektor i laptop (sa Likovna kultura
kojima su uenici jo od ranije
upoznati). Maternji jezik
Uenici posmatraju rebus. - reavanje rebusa
Pomou bim-projektora i laptopa Objanjavaju kako se reava
predstavlja rebus koji uenici treba rebus.
da rijee.

Uoavaju, zapaaju i reavaju


rebus. Maternji jezik
- usmeno izraavanje

Postavlja pitanja: Uenici uestvuju u razgovoru,


- ta je vazduh ? govore ono to znaju o vazduhu.
- Da li ga vidimo ?
- Zata koristimo vazduh ?
- Gdje se nalazi vazduh ?

Najavljuje cilj asa. Paljivo sluaju nastavnika|cu, Maternji jezik


Zapisuje cilj na tabli, naglaavajui zapisuju cilj asa u svesci. - usmeno izlaganje
da je vazduh neophodan za ivot
svih ivih bia.

Bez vazduha ne mogu da ive ljudi, Paljivo sluaju nastavnika,


biljke i ivotinje. Vazduh ne uestvuju u razgovoru.
moemo vidjeti jer nema boje,
vazduh je providno tijelo gas.
Vazduh moemo da osjetimo.

- Kada otvorite prozor u


toploj sobi ta osjetite ?

Da bi bolje upoznali vazduh i


njegove osobine posmataremo
sledee slike (nastavnik pokazuje
pripremljenu prezentaciju).
Pokazuje slike:

1. SLIKA PRIRODE
Posmatraju slike sa slajdova,
uoavaju, zapaaju, aktivno
uestvuju u razgovoru i donose
zakljuke.
Odgovaraju na nastavnikova
pitanja. Zakljuuju da je vazduh Maternji jezik
svuda oko nas. - usmeno izraavanje
- ta je prikazano na slici ?
- Da li se jo neto nalazi na
slici to ne moemo vidjeti,
jer je nevidljivo ?

2. UDISANJE VAZDUHA

Odgovaraju na pitanja.
Uoavaju znaaj istog vazduha
za zdravlje ovjeka.
Daju svoje sugestije.
Govore ta su saznali.
- ta je potrebno ovjeku da
bi bio zdrav ?
- Da li ovjek moe disati pod
vodom ?
- ta mu pomae da die pod
vodom ?

3. KOSMONAUT

U svemiru nema vazduha.


- Koji e vazduh udisati
kosmonaut ? Paljivo sluaju nastavnika. Maternji jezik
Posmatraju slajd. - usmeno izraavanje
4. JEDRENJAK, PADOBRANAC I Aktivno uestvuju u razgovoru.
ZAMJEVI Zapaaju da se vazduh kree.

Vazduh je gas bez boje, ukusa i


mirisa. Vazduh moemo osjetiti
kada se kree.
- Kako se naziva kretanje
vazduha ?
Posmatrajte slike i uoite kako ljudi
koriste vjetar.

5. ZAGAENJE VAZDUHA

Vodi razgovor.
Da bi ovjek bio zdrav mora udisati
ist vazduh. Sluaju nastavnika.
Danas se vazduh sve vie zagauje. Uoavaju da su najvei
zagaivai vazduha fabrike i
automobili, da se vazduh moe
zagaditi od dima, praine.

- Ko su najvei zagaivai
vazduha ?
- Od ega se vazduh moe
zagaditi ?

Maternji jezik
Formiranje grupa - usmeno izraavanje
Nakon toga nastavnik informie
uenike da e raditi u grupama i da Muzika kultura
e svaka grupa dobiti poseban
zadatak. Matematika
Formira grupe uz pomo kartonia
sa ispisanim slovima Rad u grupi
(V-A-Z-D-U-H).
Saoptava uenicima da e raditi uz
muziku.
Daje zadatke grupama (prilog 1) i
potreban materijal za rad.
Nastavnik prati rad uenika,
usmjerava njihove aktivnosti,
podstie saradnju i prua pomo lanovi (predstavnici) grupa
grupi uenika kojoj je potrebna. govore o svom radu.

Poziva grupe da izvijeste o svom Predstavnik grupe nakon svog Maternji jezik
radu i iznesu zakljuke. izvjetaja otkriva slovo kojim je - izvjetavanje (usmeno izlaganje)
Istie hamer na kojem su napisana oznaena njegova grupa, i - komentarisanje
svojstva vazduha. Svojstva vazduha zakljuuje koliko su uspjeni bili
su prekrivena slovima kojima su u svom zadatku.
obiljeene grupe.

Pohvaljuje uenike. Uenici paljivo sluaju


nastavnika.
Reavaju zagonetku. Maternji jezik
Nastavnik ita zagonetku:
Od njega ivi, a niti ga jede niti
ga pije ?.
- ta je to ? Uenici paljivo sluaju
nastavnikova uputstva. Maternji jezik
Dodatni zadatak: - pismeno izraavanje
Ukoliko ostane vremena nastavnik
ukazuje na novu aktivnost uz
prethodno objanjenje.
Uenici e samostalno raditi 4
zadatak u Radnoj svesci na 31 str.

Domai zadatak:
Dijeli uenicima nastavne listie sa
ogledom koji uenici treba da
izvedu kod kue (prilog 2).
KORIENA LITERATURA

1. M. Anti, B.Bajd, J.Ferbar, D.Grigievi, D.Krnel, M.Pear, V.Kipa, LJ.


Bulatovi, -Priroda i drutvo - za trei razred devetogodinje osnovne kole,
udbenik Okolina i ja, Zavod za udbenike i nastavna sredstva , Podgorica
2007. godina.
2. M. Anti, B.Bajd, J.Ferbar, D.Grigievi, D.Krnel, M.Pear, V.Kipa, LJ.
Bulatovi, -Priroda i drutvo - za trei razred devetogodinje osnovne kole,
Radna sveska Okolina i ja, Zavod za udbenike i nastavna sredstva ,
Podgorica 2007. godina.
3. M. Anti, B.Bajd, J.Ferbar, D.Grigievi, D.Krnel, M.Pear, V.Kipa, LJ.
Bulatovi, -Priroda i drutvo - za trei razred devetogodinje osnovne kole,
Prirunik za nastavnika Okolina i ja, Zavod za udbenike i nastavna sredstva ,
Podgorica 2007. godina.
4. N.abrilo i M.Vuelji, Naa kola , planiranje i realizacija nastave po novim
obrazovnim programima, Zavod za kolstvo Podgorica 2007. godina

You might also like