You are on page 1of 3

Наставна тема: Дан и датум: ______________ Облици рада: фронтални, индивидуални, групни

Редни број: 1. Место реализације: учионица Методе рада: дијалошка, илустративно-


Наставна јединица: УПОЗНАВАЊЕ СА ПРЕДМЕТОМ, Тип часа: уводни час -демонстративна
УЏБЕНИЦИМА И ПРИБОРОМ ЗА РАД Наставна средства: цртеж, уџбеник, материјал за
рад
Циљ часа Упознати ученике са уџбеничким комплетом, свескама и прибором за математику; упознавање са садржајем предмета
математика у првом разреду.

Образовни стандарди

Основни ниво Средњи ниво Напредни ниво

Општи исход Операционализовани исходи Кључни појмови: уџбеници, радна свеска, свеска на квадратиће, прибор
– Разликује уџбеник од радне свеске. Међупредметна повезаност
– Описује садржај уџбеничког комплета. Ликовна култура: илустрација садржаја уџбеничког комплета и прибора за рад
– Именује прибор за рад. Српски језик: тема: Говорење; садржај: вођени и слободни разговор
– Илуструје садржаје. Физичко васпитање: развој графомоторике – вежбе обликовања

Литература за наставника Литература за ученика

1. Мирко Дејић, Методика наставе 1. Ивана Јухас, Математика


математике, Београд, Учитељски факултет, 1а и 1б, уџбеник за за
2007. математику за први разред
2. Ковчежић знања, збирка задатака за основне школе, Београд, Едука.
математику за први разред, Београд, Едука. 2. Ивана Јухас, Јасмина
3. Приручник за математику за први Игњатовић, Мудрица, збирка
разред, Београд, Едука, 2018. задатака за математику за
први разред основне школе,
Београд, Едука.
3. Ковчежић знања, збирка
задатака за математику за
први разред основне школе,
Београд, Едука.
ТОК ЧАСА
АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА УЧЕНИКА
Уводни део
Наставник пушта песму „Математика” у извођењу Бранка Ученици слушају песму, анализирају текст песме.
Коцкице.
Шта смо сазнали из песме, шта се учи на часу математике?
Главни део Наставник подсећа ученике да су се и у предшколској групи
сретали са појмом МАТЕМАТИКА. Размишљају, присећају се раније учених садржаја, повезују претходна
Наставник пита: Шта сте научили из математике у знања.
предшколској групи? Одговарају на питања.
Наставник истиче циљ учења: Математика је један од шест Набрајају математичке садржаје из предшколске групе: скуп, број,
наставних предмета које ћете изучавати од првог до четвртог облици...
разреда, па и даље током школовања. Имаћете пет часова
недељно, значи сваког дана по један час. За изучавање
предмета потребне су вам књиге и прибор.
Наставник истиче кључне појмове: За изучавање предмета Слушају наставника.
потребни су вам уџбеник, радна свеска, свеска на
квадратиће и прибор за рад.
Наставник задаје истраживачки задатак: Сада ћете се
поделити у групе. Свака група ће имати своје име. Према
имену, групе ће добити задатак.
Учитељ дели ученике у три групе (критеријум за поделу на
групе јесте ред клупа јер деца немају довољно искуства за
друге критеријуме поделе). Свакој групи даје име, а затим и
упутства за рад.
1. група УЏБЕНИК. Задатак је да листају уџбенике и у групи се
упознају са садржајима које ће учити током године, а затим
на нивоу групе да се договорите како ћете осталим групама Користе се уџбеником и датим прибором за рад.
објаснити, представити шта се налази у књизи МАТЕМАТИКА Договарају се, сарађују, размишљају, прелиставају, траже, истражују,
1а и 1б, уџбеник за први разред основне школе. посматрају, уочавају, илуструју, пишу...
2. група ЗБИРКА ЗАДАТАКА. Задатак је да листају радну Реализују задатак.
свеску и у групи се упознају са садржајима које ће учити Траже подршку наставника ако је потребно.
током године, а затим ћете на нивоу групе да се договорите
како ћете осталим гупама објаснити, представити шта се
налази у радној свесци из математике. МУДРИЦА, збирка Користе се радном свеском и датим прибором за рад.
задатака за математику први разред основне школе. Договарају се, сарађују, размишљају, прелиставају, траже, истражују,
3. група ПРИБОР ЗА РАД. Задатак је да листајући уџбенике и посматрају, уочавају, илуструју, пишу...
радну свеску уоче шта је потребно да имају од прибора на Реализују задатак.
часу математике, а затим ћете на нивоу групе да се Траже подршку наставника ако је потребно.
договорите како ћете осталим гупама објаснити,
представити шта је од прибора потребно имати за час Користе се прибором и датим средствима за рад.
математике. Договарају се, сарађују, размишљају, прелиставају, траже, истражују,
Наставник дели материјал за рад: велики папир или хамер, посматрају, уочавају, илуструју, пишу...
дрвене бојице, оловке у боји, фломастере... Реализују задатак.
Како деца немају уједначени ниво предзнања, наставник Траже подршку наставника ако је потребно.
треба да истакне да групне задатке могу представити
речима, цртежом, симболом из садржаја. Битно је да сваки
члан групе нешто нацрта, прикаже и тако дâ свој допринос
раду групе.
Док деца у групама раде, наставник их обилази, даје
додатна упутства, мотивише, пружа помоћ... Води рачуна о
томе да сви чланови у групама буду активни.
Наставник прати презентовање група и даје коментар о Слушају наставника и излагање других група.
успешности рада. Анализирају свој рад и рад других.
Завршни део Задавање домаћег задатка
Како ћете уџбенике и прибор користити целе године, сваког Прате инструкције како обележити уџбенике и свеске.
дана, треба посветити пажњу чувању тако да је потребно
радни материјал сачувати од цепања, хабања. А то ћете
урадити тако што ћете књиге и свеске увити пластичним
увијачима. Обележите своје свеске и књиге тако што ћете
написати своје име и презиме (родитељи вам могу помоћи).
Домаћи задатак
Увити књиге и свеске. На увијаче залепити налепнице и на
њима,уз помоћ родитеља, написати имена.
Праћење напредовања и Формативно Сумативно
активности
ученика
Провера остварености Ученици разликују уџбеник, радну свеску и збирку задатака Ковчежић.
исхода
Запажања наставника о
реализацији часа

You might also like