You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Наставна тема: Датум:


Наставна јединица: Израчунавање непознатог сабирка Облици рада: фронтални, индивидуални

Редни број часа: 50. Методе рада: монолошка, илустративно-демонстративна, дијалошка, писани
радови ученика
Тип часа: обрада Наставна средства: уџбеник, свеска, наставни лист
Дигитални уџбеник из математике за други разред

Циљ часа: Оспособљавање ученика да одреди непознати број и да израчуна непознати сабирак у једначини с једном аритметичком операцијом .

Општи исход Операционализовани исходи Кључни појмови: непознати број, сабирак


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
− одреди непознати број у једначини с − одреди непознати сабирак у једначини с Међупредметна повезаност:
једном аритметичком операцијом; једном аритметичком операцијом – Српски језик: језичка култура.
– учествује у разговору и пажљиво сабирањем;
слуша саговорника. − уочи правило како се израчунава
непознати сабирак;
– усмено сабира и одузима бројеве до
Литература за наставника: Литература за ученика:
100;
– користи слово као ознаку за непознати
1. М. Дејић, Методика наставе 1. В. Дрезгић, Б. Ђурић, С. Ђекић,
број;
математике, Београд: Учитељски А. Икер, Математика 2а и 2б,
– користи везу сабирања и одузимања
факултет, 2007. уџбеник за други разред основне
при решавању задатака.
школе, Београд: Едука, 2019.
2. З. Шпорер, Енциклопедија УХ, та
математика!, Загреб: Школска
књига, 1987.

1
Уводни део часа Активности наставника Активности ученика

Провера домаћег задатка фронтално, усменим путем.

Мотивациона активност:
Нацртати примере на табли.

25 + = 35 + 24 = 64

– Непознати број у једнакостима можемо записати на


више начина, али се у математици најчешће користи слово Одговарају на постављена питања.
као знак за непознати број.

Ученици решавају 1. задатак на 92. страни.


Истицање циља часа и записивање наслова на табли:
Израчунавање непознатог сабирка
Пишу наслов у свескама.

Главни део часа Активности наставника Активности ученика


За објашњење поступака за израчунавање непознатог Посматрају, размишљају, анализирају, повезују, практикују
сабирка користити следећи задатак: усвојена знања, решавају и одговарају на захтеве задатака.
Ако непознати број увећамо за 18, добићемо 30. Израчунај
непознати број.
Наставник пита ученике:
– Који број смо увећали за 18?
– Како ћемо записати једнакост са непознатом?
– Наставник записује једнакост:
х + 18 = 30
– Који сабирак је непознат?
– Који сабирак је познат?
2
– Колики је збир? Ученици преписују задатак у свеске.
– Како ћемо израчунати непознати сабирак?
х = 30 – 18
х = 12
пр.: 12 + 18 = 30
– За израчунавање непознатог сабирка користили смо везу
сабирања и одузимања.

Извести закључак да се непознати сабирак израчунава тако


што се од збира одузме познати сабирак.

– Примена поступка израчунавања на следећим задацима: Изводе закључке.


1. Одреди непознати сабирак:
х + 45 = 100 56 + х = 74
а + 42 = 91 78 + а = 89
2. Када број 49 увећамо за непознати број, добићемо збир
83. Израчунај непознати број.

– Још једном подстичемо ученике да изведу закључак: да се


непознати сабирак израчунава тако што од збира Решавају задатке, анализирају, примењују научено,
одузмемо познати сабирак. закључују.

Самостални рад ученика на задацима у уџбенику, 93.


страна.

Завршни део часа: Провера тачности урађених задатака фронтално, усменим Одговарају на постављена питања, упоређују решења,
путем. исправљају погрешно урађене задатке.

Додатни задатак, наставни лист (Прилог 1). Решавају задатке на наставном листићу.
Провера усменим путем.
Домаћи задатак: уџбеник, 94. страна (1, 2, 3. и 4. задатак).

3
Провера остварености исхода – Рад и анализа уводних задатака.
– Усмени одговори на питања.
– Рад и анализа задатака у уџбенику.
– Учитељ посматра ученике док самостално раде задатке, уз вођење бележака.
Запажања наставника о реализацији часа

Изглед табле

Израчунавање непознатог сабирка

Ако непознати број увећамо за 18, добићемо 30. Израчунај непознати број.
х + 18 = 30
збир
непознати сабирак познати сабирак
x = 30 – 18
x = 12
пр.: 12 + 18 = 30
Непознати сабирак се израчунава тако што се од збира одузме познати сабирак.
1. x + 45 = 100 56 + x = 74 а + 42 = 91 78 + а = 89
x = 100 – 45 x = 74 – 56 a = 91 – 42 a = 89 – 78
x = 55 x = 18 a = 49 a = 11
пр.: 55 + 45 = 100 пр.: 56 + 18 = 74 пр.: 49 + 42 = 91 пр.: 78 + 11 = 89
2. 49 + x = 83
х = 83 – 49
x = 34
пр.: 49 + 34 = 83

Прилог

4
Прилог 1

1. Постави једначину и израчунај непознати сабирак.

____________________
х 15 37
+ _____________________________

_____________________________

Пр.:__________________________

____________________
34 х 68
+ _____________________________

_____________________________

Пр.:__________________________

You might also like