You are on page 1of 3

Наставна тема: Множење и дељење до 1000 Датум:

Наставна јединица: Дељење са остатком Облици рада: фронтални,


једноцифреним бројем индивидуални, рад у пару
Редни број часа: 104. Методе рада: дијалошка,
метода писаних радова,
демонстративна
Тип часа: вежбање Наставна средства: уџбеник
Дигитално издање уџбеника
на Мозаик платформи
Циљ часа: оспособљавање ученика за дељење са Кључни појмови: дељење,
остатком; осамостаљивање ученика за примену количник, остатак
дељења приликом самосталног решавања задатака.
Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:
Ученик ће бити у Ученик ће бити у стању да: Српски језик, Природа и
стању да: друштво
– усвоји поступак – рачуна вредност бројевног Литература за Литература за
дељења са израза; наставника: ученика:
остатком; – израчуна количник и Мирко Дејић, Снежана
 користи појмове остатак; Методика Лакета и
дељење, – упореди вредности наставе Снежана
количник. количника; математике, Богићевић,
– постави израз са дељењем из Учитељски Математика
текста и израчуна његову факултет, 3а и 3б,
вредност; Београд, 2007. уџбеник за
– решава текстуалне задатке. математику
за трећи
разред основне
школе, Едука,
Београд
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
– преглед и анализа домаћег задатка; – упоређују решења,
проверавају и
– понављање наученог поступка дељења са остатком анализирају тачност
двоцифреног броја једноцифреним; домаћих задатака;
– подсећају се
– најава наставне јединице: Дељење са остатком наученог поступка
једноцифреним бројем. дељења са остатком
двоцифреног броја
једноцифреним;
– пишу наслов у
свеске.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

– поставља задатке: – читају задатке,


1. Одреди количник и остатак при дељењу броја 48 са 7. размишљају,
2. Одреди количник и остатак при дељењу броја 63 са 5. анализирају,
3. Који остаци се могу добити при дељењу бројем: решавају;
a) 8 б) 4? – по позиву
4. Попуни наставника
Дељеник 26 43 61 86 90 табелу: приказују на табли
Делилац 2 4 5 6 7 и објашњавају
Количник поступак рада.
Остатак
5. Алекса има 87 динара. Колико жвака може купити по цени
од 9 динара? Колико динара ће добити као кусур?
6. Породица Катић иде на одмор за 38 дана. За колико недеља
и дана породица Катић иде на одмор?

Завршни део часа


Активности наставника Активности ученика
– анализа решених задатака; – слушају и памте
– задавање домаћег задатка: наставникову
Решити задатке писменим поступком у свесци и обојити процену
бојанку по жељи. (Прилог) успешности рада
(које су добре
стране рада и шта
треба увежбавати,
усавршавати);
– памте објашњења
(инструкције) за
израду домаћег
задатка.
Провера остварености исхода – усмени одговори на
питања;
– рад и анализа
задатака у
Уџбенику;
– самостално
решавање задатака
у Уџбенику;
– наставник посматра
ученике док
самостално раде
задатке и води
белешке.
Запажања наставника о реализацији часа

Изглед табле
Дељење са остатком

Прилог
Израчунај количник и остатак при дељењу.

You might also like