You are on page 1of 3

Наставна тема: Мерење и мере Датум:

Наставна јединица: Мерење дужине, запремине, Облици рада: фронтални,


масе, времена и површине геометријских фигура индивидуални, рад у пару
Редни број часа: 63. Методе рада: дијалошка, метода
писаних радова.
Тип часа: провера Наставна средства: уџбеник
Дигитално издање уџбеника на
Мозаик платформи
Циљ часа: проверити знања о мерама и мерењу. Кључни појмови: мере, мерење

Општи исход Операционализовани Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању исходи Српски језик, Природа и
да: Ученик ће бити у стању да: друштво
– чита, упореди и – употреби јединицу за Литература за Литература за
претвара јединице мерење дужине; наставника: ученика:
за мерење дужине, – употреби јединицу за Мирко Дејић, Снежана Лакета
масе, запремине мерење задате запремине Методика и Снежана
течности и времена; течности (l, dl, ml); наставе Богићевић,
– упореди величине – претвара јединице за математике, Математика 3а
(дужина, маса, мерење запремине Учитељски и 3б, уџбеник за
запремина течности течности из већих у факултет, математику за
и време); мање; Београд, 2007. трећи разред
– измери површину – употреби јединицу за основне школе,
геометријске мерење за мерење задате Едука, Београд
фигуре задатом масе (g, kg, t);
мером – претвара јединице за
(правоугаоником, мерење масе из већих у
квадратом и мање;
троуглом). – употреби јединице за
време (секунда, минут,
сат, дан, месец, година) и
претвара веће у мање и
упоређује временске
интервале у
једноставним
ситуацијама;
– измери површину
геометријске фигуре
задатом мером
(правоугаоником,
квадратом и троуглом);
– решава текстуалне
задатке.

Уводни део часа


Активности наставника Активности ученика
– саопштава циљ часа и записује на табли наслов – слушају упутства наставника;
наставне јединице: Мерење дужине, запремине, – постављају питања у вези са
масе, времена и површине геометријских свим нејасноћама.
фигура;
– давање упутстава за рад;
– одговара на питања ученика;
– ученицима скреће пажњу да пажљиво прочитају,
размисле и полако раде задатке.
Главни део часа
Активности наставника Активности ученика

– може да упути ученике на решавање задатака у – решавају задатке.


Уџбенику, страна 127. и 128., или да одштампа
листић са задацима у прилогу.
(Напомена: Задаци у прилогу се разликују од
задатака у Уџбенику.)

Завршни део часа


Активности наставника Активности ученика
– анализа решених задатака. – слушају и памте наставникову
процену успешности рада (које
су добре стране рада и шта
треба увежбавати,
усавршавати).
Провера остварености исхода – усмени одговори на питања;
– рад и анализа задатака у
Уџбенику;
– самостално решавање задатака
у Уџбенику;
– наставник посматра ученике
док самостално раде задатке и
води белешке.
Запажања наставника о реализацији часа

Изглед табле
Прилог
1. Допуни тврђења.
а) Један минут има _____ секунди.
б) Пола сата је _____ минута.
в) Један век има _____ година, а ______ деценија.
2. Допуни реченице одговарајућим бројевима:
а) 2 сата и 20 минута је ____ минута.
б) 3 дана је ____ сати.
в) Сада је 11 h 49 минута и 30 секунди. За 15 минута и 46 секунди ће бити: ____ сати,
____ минута и ____ секунди.
3. Утакмица је почела у 18 h и 17 минута. Када је она завршена ако је са
продужецима трајала 98 минута, а полувреме је трајало 15 минута?
4.Часовник показује да је сада тачно 15 h и 47 минута. Koје време ћe часовник
показивати за 1 сат и 16 минута?
5. После 12 минута од почетка филма, Марина је видела да часовник показује тачно
20 h и 27 минута. Ако филм траје 90 минута, у колико сати ће се завршити?
6. Упиши бројеве који недостају тако да једнакости буду тачне:
а) 2 kg + 5 kg 656g = ___ kg ____ g
б) 720 g + 2 kg 600 g = 3 kg ____ g
в) 5t 800 kg + 2t 300 kg = ___t 100 kg
7. Упиши бројеве који недостају:
а) 2 l + 7 dl = ___ dl
б) 700 ml + 37 dl = __ l ____ dl
8. Упиши бројеве који недостају:
3 l 4 dl 35 ml – ___ dl ___ ml = 2 l 7 dl 20 ml
9. У боци је 6 dl сока. Колико милилитара сока ће Милена сипати у сваку од 6 чаша
тако да у свим чашама буде иста количина сока?
10. Нацртај дуж АВ = 4 cm 7 mm, a затим дуж СD која је 12 mm краћа од ње.

11. Преброј колико датих јединица мере садрже нацртане фигуре, запиши и упореди
њихове површине.
____________________________________
____________________________________
____________________________________

You might also like