You are on page 1of 3

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Име и презиме:
Наставни предмет: Физика Разред и одељење:
Редни број часа: 1 Датум:
Назив наставне теме: Сила и кретање
Назив наставне јединице: Кретање
Тип наставног часа: Уводни час
Циљеви часа: Провера усвојености дела градива из шестог разреда о
кретању.
Исходи: По завршетку часа ученик ће бити у стању да:
- објасни појмове: механичко кретање, путања,
референтно тело, праволинијско и криволинијско
кретање;
- разликује на примерима из свакодневног живота
равномерно и променљиво кретање;
- објасни карактеристике равномерног праволинијског
кретања;
- набраја физичке величине којима се описује
равномерно праволинијско кретање (време, пут и
брзина);
- наведе карактеристике векторских физичких
величина и представља брзину тела помоћу вектора;
- запише формулу за израчунавање брзине код
равномерног праволинијског кретања и примени је у
решавању квантитативних задатака;
km m
- претвара мерне јединице за брзину: у ;
h s
- израчуна средњу брзину код променљивог
праволинијског кретања.
Кључни појмови: Механичко кретање, пут, време, брзина, равномерно
праволинијско кретање, променљиво праволинијско
кретање, векторске и скаларне физичке величине
Међупредметна  Математика (вектори, једначине)
корелација:  Природа и друштво (кретање)
Међупредметне Компетенција за учење
компетенције: Ученик уме да процени свој почетни ниво знања.
Сарадња
Активно слуша и поставља питања поштујући
саговорника, а дискусију заснива на аргументима,
ангажује се у раду у паровима.
Комуникација
Јасно изражава своје мишљење, усмено и писано,
обраћајући пажњу на речник специфичан за физику.
Наставне методе: Дијалошка, илустративна
Облици рада: Фронтални, рад у паровима
Наставна средства:  Физика 7, уџбеник, Марина Најдановић Лукић,
Татјана Мишић, Љубиша Нешић, Вулкан
издаваштво, Вулкан знање
 Физика 7, збирка задатака, Марина Најдановић
Лукић, Татјана Мишић, Љубиша Нешић, Вулкан
издаваштво, Вулкан знање
 Физика 7, дигитални уџбеник, Марина Најдановић
Лукић, Татјана Мишић, Љубиша Нешић, Вулкан
издаваштво, Вулкан знање
 Физика 7, дигитална збирка задатака, Марина
Најдановић Лукић, Татјана Мишић, Љубиша Нешић,
Вулкан издаваштво, Вулкан знање
 Пројектор

ТОК ЧАСА
Активности наставника: Активности ученика:
Уводни део
- Ученике упознаје са темама које ће изучавати - Прате излагање наставника и
на часовима физике у седмом разреду. постављају питања везана за
- Представља ученицима уџбеник и збирку градиво седмог разреда и
задатака приказивањем упутства за коришћење коришћење уџбеника,
у уводу уџбеника и збирке задатака. дигиталног уџбеника и
- Даје упутства ученицима о начину коришћења збирке.
дигиталног уџбеника и дигиталне збирке.
Главни део
- Иконица за интерактивни тестПројектује - Раде у паровима, анализирају
проверу знања из дигиталног уџбеника 1.1. питања из теста о кретању и
како би ученици обновили градиво из шестог записују одговоре.
разреда. - Проверавају и бодују
- Обавештава ученике да ће радити у паровима и одговоре суседном пару.
даје им инструкције да записују одговоре. - Одговарају на додатна питања
- Позива суседне парове да размене одговоре на наставника и обнављају знање
питања. Поново пројектује тест и од ученика о механичком кретању,
тражи да анализирају решења. равномерном и променљивом
- Поставља додатна питања уколико је потребно. праволинијском кретању.
- Зaписуje нa тaбли.
Завршни део
- Најављује иницијални тест и заказује термин - Информишу се о иницијалном
(3. час). тестирању.
- Подсећа ученике да се иницијални тест не - Записују податке о домаћем
оцењује. задатку.
- Задаје домаћи задатак, уџбеник, стр. 9, - Врше самопроцену свог рада.
уџбеник, стр. 41, питања 1–6.
Начин провере остварености исхода:
- праћење активности и залагања на часу;
- одговори ученика;
- сарадња ученика који раде у пару;
- начин изношења мишљења и идеја.
Самопроцена рада наставника Самопроцена рада ученика
 Да ли сам мотивисао/-ла ученике за учење?  Да ли сам пажљиво слушао/-
 Да ли сам остварио/-ла постављене циљеве? ла питања?
 Да ли су ученици остварили дефинисане  Да ли сам сарађивао/-ла са
исходе? другом/ другарицом у пару?
 Да ли су сви ученици били активни, или само  Да ли сам аргументовано
поједини? износио/-ла своје мишљење?
 Шта бих сада урадио/-ла другачије?  Да ли сам уважавао/-ла
мишљење друга/ другарице са
којим сам радио/-ла у пару?
 Да ли сам био/-ла усмерен/-а
на суштину задатака?
Додатна запажања о часу

Изглед табле
Кретање Домаћи задатак:
– обнављање – уџб., стр. 9
уџб., стр. 41, пит. 1–6.

- механичко кретање
- путања (праволинијско и криволинијско кретање)
- референтно тело

- рaвнoмeрнo прaвoлиниjскo крeтaњe


- пут ( s , 1m )
- време (t ,1 s ) s
v=
m t
- брзина ( v , 1 )
s

- променљиво праволинијско кретање


m
- средња брзина ( v sr ,1 ¿
s
s u s 1+ s2 + …
v sr = =
t u t 1+t 2 +…

Дигитални уџбеник стр 10.


Интерактивни тест Кретање, провера знања

You might also like