You are on page 1of 6

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ ВАСПИТАЊА

IV
Београдска
Предмет: Физичко васпитање Школа и разред: Гимназија
Разред: 1/3
Професорка/
Никола Фајмоговић Датум одржавања: 24.04.2023.
професор:
Наставна тема/област: Моторичке вештине - Полигони
Наставна јединица: Елементарне игре са лоптом
Тип часа: Увежбавање
 Биолошки: развој издржљивости, спретности, брзине,
координације
 Образовни: стицање знања о ефикасном кретању ради
савладавања препрека
Циљ часа:
 Васпитни: Развој правилног схватања о потреби вежбања и
формирање морално-вољних особина личности (развој
колективног и такмичарског духа, борбености, упорности,
самопоуздања).
 Ученик ће бити оспособљен да одржава стабилну и динамичку
равнотежу различитих кретања;
● Ученик ће бити у стању да комбинује и користи усвојене
Очекивани исходи на крају часа: технике у спорту и свакодневном животу;
● Ученик ће уважи различите спортове без обзира на лично
интересовање;
● Ученик ће бити у стању прихвати победу и пораз;
Методе моторичког учења (комплексна) и помоћне методе (вербална-
Наставне методе:
невербална и метода демонстрације)
Лопте, чуњеви, пластични маркери, препоне, струњаче, одбојкашка
Наставна средства:
мрежа
Фронтални, групни, индивидуални,
Облици рада:
Комуникативна компетенција
Међупредметне компетенције: Сарадња
Одговорни однос према здрављу
Физика: кретање (врсте кретања, брзина, убрзање, гравитација),
Музичкакултура (Темпо кретања, изражајност, коoрдинација покрета,
Међупредметно повезивање:
кретања).
Математика: (бројање, збрајање, евидентирање резултата)
Кључни појмови: Елементарна игра, штафета, полигон, реквизити

ТОК ЧАСА

Планиране активности професора: Планиране активности ученика:


Проверити салу и свлачионице, стање реквизита, Ученици се постројавају у једну врсту на терену.
поставити реквизите и лопте на унапред планирано Слушају инструкције наставника.
местоу сали, сачекати ученике при доласку на час и
успоставити комуникацију. Постројавање ученика у
једну врсту на терену
Уводна фаза часа (5 минута)
ЗАДАЦИ:
- Стварање потребне пажње и интересовања за рад као и ведрог расположења деце.
-Физиолошко увођење ученика у рад (динамичко загревање).
-Организовано увођење ученика за час.
Дидактичко-методичке напомене (поступак,
организација) и садржај:
Наставник: упознаје ученике са наставном јединицом
као и њеним циљем и значајем. Даје упутства о
организацији рада. Командом ''на десно oкрет'' ученици
из формације врсте прелазе у колону и почиње
загревање крећући се ивицама терена кроз различите
облике кретања. Водити рачуна о неопходном
растојању у колони.
Након завршетка последњег круга распоредити
ученике на места за вежбе обликовања.

Комбиновани облици и форме кретања:


Ученици: пажљиво прате наставникове
 инструкције и радне налоге и извршавају
 постављене задатке.

 ходање на прстима,
 ходање на петама
 ниски скип,
 високи скип,
 поскоци „маказе“,
 забацивање потколеница,
 поскоци суножно,
 на дати знак руком заустављање из трчања у
чучањ,
 трчање 3 круга око сале умереним интезитетом,
лагано ходање уз наглашен уздах на нос, а издах
на уста.
Припремна фаза часа (10 минута)

Задаци:
- створити оптималне физиолошке и механичке услове за функционисање апарата за кретање у даљем току
часа, као и његово трајно оспособљавање.
- систематски јачају одређене групе мишића, повећавају покретљивост и чврстину зглобова, усавршавају
координациони елементи кретања.
- плански и систематски стварање услова за правилно држање тела и правилно функционисање
унутрашњих органа и система.

Наставник: демонстрира и објашњава вежбе Ученици: су распоређени у три врсте и


обликовања. извршавају задате команде.
Комплекс вежби обликовања:
1. вежба
Опис: П.С. Стојећи став, кружни покрети главом,
наизменично у једну па у другу страну.
Циљ: Развој покретљивости и јачање мишића у
вратном делу кичменог стуба.
Дозирање: 5 понављања на обе стране, укупно 10
2. вежба
Опис: П.С. Стојећи став, руке поред тела.
Описивати кругове раменима у једну па у другу
страну.
Циљ: Развој покретљивости мишића и зглобова
раменог појаса.
Дозирање: 5 понављања на обе стране, укупно 10

3. вежба
Опис: П.С. Стојећи став у малом раскораку, руке
у одручењу. Изводити рукама мале, а затим све
веће бочне кругове
Циљ: Развој покретљивости и јачање мишића
раменог појаса и мишићи руку
Дозирање: 5 понављања на обе стране, укупно 10

4. вежба
Опис: П.С. Стојећи став, руке о боковима.
Кружити куковима у једну па у другу страну.
Циљ: Развој покретљивости и јачање мишића
трупа и карличног појаса.
Дозирање: 4 - 5 понављања свака страна тела,
укупно 8 - 10
5. вежба
Опис: П.С. Стојећи став, руке поред тела.
Наизменични искораци са засуцима трупа у једну,
па у другу страну, руке у предручењу.
Циљ: Развој покретљивости и јачање мишића
трупа, карличног појаса и ногу.
Дозирање: 4 понављања свака страна тела,
укупно 8

6. вежба
Опис: П.С. Стојећи став, руке поред тела. Испад у
страну са претклоном тела и рукама у
предручењу згрчено.
Циљ: Јачање мишића ногу и карличног појаса.
Дозирање: 4 - 5 понављања свака нога, укупно 8 -
10

7. вежба
Опис: П.С. Стојећи став, руке поред тела.
Суножно-разножни поскоци у месту са покретима
руку од приручења кроз одручење до узручења
Циљ: Јачање мишића ногу, руку и раменог појаса.
Дозирање: 8 - 10 понављања

8. вежба
Опис: П.П. Упор чучећи. Из упора чучећег скок
суножно увис са узручењем.
Циљ: Јачање мишића ногу.
Дозирање: 8 понављања
Главна (основна) фаза часа (25 минута)
Задаци:
- Развој издржљивости, спретности, окретности, брзине, координације кроз елементе моторичкког
полигона, као и развој такмичарског духа.

А део основне фазе часа – трајање 10 минута


Ученик: Подстиче се
Наставник: демонстрира заједно са учеником и објашњава елементарну игру радна атмосфера
у пару са лоптом

- Елементарна игра у пару са лоптом; „Дан и ноћ“, (варијанта са


лоптом).
Учесници су подељени у две врсте. Једна врста је „дан“, друга је „ноћ“. Врсте
седе орекнуте леђима једна другој, између њих је лопта. Када наставник
прозове „ноћ“, они јуре са лоптом којом треба да их додирну„дан“, и обрнуто.
Свако јури свог пара (оног коме је окренуо леђа). Спас је одређена линија на Ученик: Ангажују
терену обележена маркерима. упоредну пажњу и
креативно учествују у
одговорима на радне
налоге наставника.
Усредсређују се на
одабране садржаје.
Б део основне фазе часа – трајање 15 минута

Наставник: Пре започињања рада наставник или један од ученика


демонстрира на који начин се изводи сваки од елемената полигона и даје
јасно вербално објашњење.
Елементи полигона:
а) Почетни положај, на знак наставника започиње се котрљање лопте обема
рукама између чуњева,
б) Котрљање на струњачу око уздужне осе са лоптом у рукама изнад главе. Ученици: Побољшавају
ц) Протрчавање преко препона (2 у низу, растојање је 1 м између), своје моторичке
д) Кретање брзим ходом уздуж своје осе око чуња са одбијањем лопте о под способности, развијају
обема рукама, међусобну комуникацију у
е) Трчање са лоптом у једној руци до пластичних маркера и где се има за циљ оквиру сарадње са својом
да се покупи један маркер са гомиле, групом.
ф) Трчање у цик – цак између чуњева до почетног положаја где се предаје Развијају такмичарски дух.
штафета (лопта) следећем ученику у колони, кад преда лопту оставља маркер
поред почетног положаја колоне.

Штафетни полигон се завршава у тренутку кад се сви маркери сакупе. Група


која има највише пластичних маркера, добија 2 поена, друга група која стигне
са испуњеним задацима добија 1 поен, трећа остаје без поена. Штафету
поновити више пута.
Наставник прати активност све три групе, исправља евентуалне недостатке у Ученици: Примењују
раду и даје сугестије. усвојене моторичке вештине;
Развијају и подстичу
такмичаркаски дух, као и
мотивацију.
Завршна фаза часа (5 минута)
Задаци:
-Смиривање физиолошких, емоционалних и интелектуалних функција организма.

Наставник: окупљање ученика и кратак разговор о протеклом часу


Ученик: Сумирају час и
учествују у комуникацији
- Разговор о часу

ЛИТЕРАТУРА:

1. Вишњић Д., Јовановић, А., Милетић, К. (2004). Теорија и методика физичког


васпитања. Београд: ФСФВ
2. Немец П., Немец В. (2009). Елементарне игре и њихова примена. Београд: СИА

You might also like