You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС Физичко и здравствено

васпитање
Наставнa тема/област: 2. МОТОРИЧКЕ ВЕШТИНЕ СПОРТ И Разред: 3.
СПОРТСКЕ ДИСЦИПЛИНЕ
2.2. Спортска гимнастика
Наставна јединица: Вага и став на шакама Редни број часа: 69.
Циљ учења:
1. Стицање знања о елементима и техници извођења ваге и става на шакама
2. Развијање дубоких мишића леђа и врата, предњих, косих и бочних мишића стомака,
координације, гипкости, динамичке равнотеже и експлозивне снаге
3. Развијање синхронизације, усклађености покрета тела
4. Поштовање правила понашања приликом извођења вежби и игара
По завршетку часа ученик ће бити у стању да:
Основни  уме да изведе вагу и став на шакама уз помоћ
ниво:  одржава равнотежу у различитим кретањима и сналази се у
простору
 уредно одлаже своје ствари пре и након вежбања
И  поштује правила игре
с
Средњи ниво:  уме да изведевагу и став на шакама
х
о  зна да поштује правила игре
д  поштује мере безбедности током вежбања
и
Напредни ниво:  поштује мере безбедности током вежбања
 одговорно се односи према објектима, справама и реквизитима у
просторима за вежбање;
 примењује усвојене моторичке вештине комбиновањем у игри.
Облици наставног рада: Методе наставног рада: Тип наставног часа:
дијалошка обучавање
фронтални демонстративна вежбање
индивидуални вербално – текстуална метода обнављање
групни рад игровне активности утврђивање
тандем практична вежба проверавање
Наставна средства: струњаче
Активности ученика:
 Изводе вагу и став на шакама
 Проверава своје моторичке и друге способности
 Ученици слушају објашњења и упутства наставника на вежбалишту
 Играју се
Међупредметна повезаност:
Место рада:
Физичко и здравствено васпитање 1,2: вежбе на тлу
Српски језик: комуникација сала за физичко
Свет око нас: оријентација у простору
Математика: релације
Свет око нас: кретање и оријентација у простору
Међупредметне компетенције: одговоран однос према здрављу, сарадња, компетенција за учење

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике и наставнике:

 Небојша Цветковић, Буди прав - бићеш здрав


 https://mirzaduranovic.wordpress.com/2013/03/29/vaga/
Ток часа
Уводни део часа
- Формирање врсте и поздрав
(10 - 15 мин) - Слободна формација, изводимо вежбе обликовања.
1. фаза часа
Напомена: на овом часу што више загрејати мишиће
врата и леђа

ВЕЖБЕ ЗА ЈАЧАЊЕ МИШИЋА ЛЕЂА И ВРАТА

● Лезите потрбушке са напред испруженим рукама.


Подигните испружене руке и пљесните рукама изнад
главе.
● Маца се протеже. - Деца леже потрбушке, опруже руке,
дижу и руке и ноге.
● Ко може да стави руке (дланове) на врат (потиљак). -
Деца леже потрбушке са напред испру женим рукама и
ставе дланове на потиљак.
● Лезите потрбушке и испружите рике испред главе.
Савијте лактове. - Деца легну потрбушке, испруже руке
испред главе, а затим савију лактове тако да дланове
поставе поред груди.
● Орао је раширио крила и лети. - Деца легну потрбушке,
рашире руке до одручења и машу горе - доле.
● Погледајте мене, погледајте у строп, погледајте десно,
погледајте лево. - Деца леже потрбушке с рукама уз тело
и изводе одговарајуће покрете.
● Лезите потрбушке са напред испруженим рукама,
ухватите лопту, подигните је и привуците на груди.
Испружите руке.
● Ко ће више да подигне вијачу? - Деца леже потрбушке
са напред испраженим рукама, држећи кратку вијачу,
која је четири пута пресавијена.
● Став усправни. Ухватите палице зу крајеве и подигните
их испред груди. Подигните сада палице испред главе,
погледајте да лије палица изнад главе, ставитепалицу на
врат, вратитепалицу испредгруди. Вежба се изводи у
стојећем положају.
● Лезите опрузени потрбушке са напред опруженим
рукама, ухватите рукама за крајеве палице и ставите је на
потиљак. Опружите руке и ставите палицу опет испред
главе.
● Лезите потрбушке са опруженим састављеним ногама,
ухватите палице и ставите их на леђа, пружите руке и
ставите палицу опет испред главе.
● Лезите потрбушке са опруженим састављеним ногама,
ухватите палице и ставите их на леђа, опружите руке, а
паилице држите за крајеве.
● Подигните руке, подигните главу! Ко може више?

Истицање циља учења


Главни део часа - Ученици се построје у две колоне и један по један
вежбају ,,стој на шакама” и ,,вагу”. После посматрања и
(20-25 мин)
процене способности, разврставамо ученике опет у две
колоне. У једној су они који изводе вежбу самостално, а
2. фаза часа у другу ћемо одредити ученике којима је потребна наша
помоћ.

3. фаза часа
Игра ,,Преко мостова”:

Вештине:моторичко учење

Опис:Свака група обележи на поду ,,мост“ дугачак 3-5m


помоћу две купе на постојећим линијама на вежбалишту
које означавају почетак и крај моста. Један ученик смишља
начин да пређе мост, а остали из групе га прате. Ученици
покушавају да остану на линији, без обзира да ли га
прелазе ходом, пузећи, на коленима или на други начин.
,,Река“ је испод њих пуна крокодила! Ко упадне у реку,
испада из игре.
Подстицати ученике на разне начине преласка моста.
Завршни део часа Елементарна игра „Јарци на брвну“: по две
једнакобројне колоне стоје иза два супротна краја греде.
(до 10 мин)
По један ученик из сваке колоне стане на греду и пође у
4. фаза часа сусрет оном другом, са њим се сретне на средини, где
покушавају да се мимоиђу. Ученик, који је при томе успео
да се одржи на греди, доноси екипи поен. Водити рачуна
да се ученици на греди коректно понашају и да један
другог не ометају у извршавању задатка.
- одлажемо опрему и реквизите
- врста и одлазак са вежбалишта
ЕВАЛУАЦИЈА КВАЛИТЕТА
ИСПЛАНИРАНОГ

You might also like