You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 62. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.5. Вежбе на тлу
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Поваљка и став на лопатицама
ТИП ЧАС: Увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој снаге, координације, равнотеже и гипкости тела. Проширивање кретног
искуства.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да изводи поваљку и став на лопатицама; прихвати победу и
пораз као саставни део игре и такмичења.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, у пару
МЕТОДЕ РАДА: Вербална, демонстративна
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, струњаче
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Геометрија; Свет око нас: Кретање,
Човек ствара

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Хваталица у паровима на ограниченом простору уз поштовање правила да се пар, ни при
хватању, ни при бегу, не сме раздвајати.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИНУТА)


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту.
- Комплекс вежби обликовања бр. 4 (8 простих вежби без реквизита, са по 8–10 понављања), уз
гласно бројање учитеља и ученика:
1. заузети став спетни, приручити – прво гледамо доле (испред ноге), а онда гледамо горе (птице);
2. заузети став спетни, приручити – прво поглед преко рамена у леву страну, а онда поглед преко
рамена у десну страну;
3. заузети став спетни, приручити – прво одручити, затим узручити и додирнути дланом о длан, а
на крају се вратити у почетни положај;
4. заузети став спетни, приручити – прво да буде лева рука у узручењу, а десна у заручењу, а након
тога да буде десна рука у узручењу, а лева у заручењу;
5. заузети став раскорачни, приручити – правити бочне кругове рукама кроз предручење (унапред)
5 пута, 5 пута кроз заручење (уназад);
6. заузети став раскорачни, приручити – прво засук трупом улево, савити се напред до претклона и
шакама додирнути лево стопало, затим усправ у почетни положај и на крају поновити исто, али у
десну страну;
7. заузети став спетни, руке на боковима – прво извести чучањ, па усправ;
8. заузети став спетни, приручити 2 једноножна поскока у месту на левој и 2 на десној нози.
- Истицање наставне јединице и саопштавање циља часа.
- Истицање наставне јединице и циља часа.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)


А
- У зависности од броја струњача ученике поделити на мање групе које у колони стану испред
струњаче и изводе следеће вежбе:
1. колут напред из чучња у чучањ;
2. поваљка на стомаку;
3. поваљка на леђима.
- Подсећамо ученике на извођење става на лопатицама: из става лежећег на леђима са рукама
поред тела, погрчити ноге и подићи увис уз истовремено подизање кукова које потпомажу руке.
Горњи део трупа остаје са главом и лопатицама на струњачи, док се остали део и ноге постављају
вертикално „као свећа”.
- Иста вежба без помоћи руку.
- После изведеног става на лопатицама, заузети чучањ, па усправ са рукама у предручењу, па
одручењу са длановима на горе „као гимнастичари”.
- Ученике подстицати питањима.

Б
Елементарна игра по избору ученика. Подсетити на прихватање победе и пораза као саставног
дела игре и такмичења.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Сакупљање и одлагање струњача уз коментаре и изражавање утисака од стране ученика.
- Постројавање, напомене и сугестије учитеља о активностима на часу.
- Спортски поздрав за крај часа и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like