You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 88. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.4. Пузања, вишења, упори и пењања
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Провлачење кроз лестве
ТИП ЧАС: увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој опште спретности, покретљивости и координације. Примена природног
облика кретања - провлачења, у различитим ситуацијама.
ИСХОДИ: Примени провлачење у различитим ситуацијама. Одговорно се односи према објектима,
справама и реквизитима у просторима за вежбање.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални, у пару
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, метода игре
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, пиштаљка, палице, лестве, вијача (ластиш)
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Предмети у простору и односи међу
њима; СоН: Други и ја; Материјали.

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика);
- Команда "Мирно" и спортски поздрав за почетак часа;
- Хваталица "Рода и жабе": "Рода" скакуће на једној нози и хвата "жабе" које скакућу у чучећем
положају суножно из помоћ руку. Хватач и ухваћени замењују улоге и настављају игру.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање у врсту, заузимање растојања ширењем руку до одручења.
- Комплекс вежби обликовања бр. 3 (8 простих вежби са палицама, са по 6 - 8 понављања,
детаљније у припреми за 79, 80. и 81. час) уз гласно бројање учитеља и ученика.
- Релаксација: високо узручити у успону уз дубок удах, задржати ваздух, приручити уз опуштање и
лаган издах. Поновити 4 - 5 пута. Напомињемо да је то потребно ради смиривања пулса и дисања.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Истицање циља часа и најава предстојећих активности. Ученици су у колони и изводе следеће
вежбе:
- У почучњу и клеку уз помоћ руку, провлаче се кроз широко размакнуте ноге ученика испред себе.
Пошто се провуку и сами заузимају широко раскорачни став. Провлачење се наставља док и онај
први не изврши задатак;
- Иста формација, али се први ученик налази бочно постављен у односу на колону иза себе, у
дубоком претклону, лучно савијеног тела, са шакама на тлу. Задатак је провући се испод њега и
заузети исти положај за наставак вежбе. На овај начин се формира "тунел" (ако је дуг, тј. велико
одељење, ученике поделити у две - три колоне);
- Провлачење кроз оборене лестве право и вијугаво уз помоћ руку;
- Провлачење кроз окна усправних лестава у пењању и спуштању 3 - 4 пречке;
Б: Елементарна игра "Кошење": Два ученика држе затегнуту вијачу или ластиш на једној висини и
крећу са основне линије према осталима који имају задатак да, у зависности од висине, прескоче
или се провуку испод. Вијача или ластиш се не обмотавају око руке да би се по потреби могло
пустити. Када дођу до краја, окрећу се и подешавају другу висину. Они који не успеју да се провуку
или прескоче, замењују "косаче".

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање, сугестије учитеља о активностима на часу уз напомену да је игра "Кошење"
препоручена и у оквиру пројекта "Покренимо нашу децу" и изводи се приликом тих вежбања, али
и у слободном времену.
- Спортски поздрав за крај часа, сакупљање реквизита и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like