You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 101. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.4. Пузања, вишења, упори и пењања
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Упори на различитим справама; ММС: Скок у даљ из места (СДМ)
ТИП ЧАС: увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој опште снаге, издржљивости и спретности. Мерење развоја моторичке
способности експлозивне снаге скакачког типа.
ИСХОДИ: Изводи упоре на различитим справама. Уочи промену у расту код себе и других .
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални, групни
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, демонстративна, метода станица (кружна метода), метода мерења
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, палице, вратило ( и сл.), клупа, греда, рибстол, мерна
пантљика
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Мерење и мере; СОН: Други и ја;
Материјали;

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика), поравнавање;
- Команда "Мирно" и спортски поздрав за почетак часа;
- Хваталица по избору ученика (брз договор/избор или бројалицом).

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Комплекс вежби обликовања бр. 3 (8 простих вежби са палицама, са по 6 - 8 понављања,
детаљније у припреми за 79, 80. и 81. час) уз гласно бројање учитеља и ученика.
- Кратка релаксација, "растресање" руку и ногу уз истицање циља часа и најава активности,
посебно мерења скока у даљ из места.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Подсећање ученика на упоре - ставове при којима се за ослонац користе и руке. Ученике
поделимо у неколико група и методом станичног рада реализујемо упоре на различитим
справама:
- кроз упор чучећи у упор лежећи за рукама (као код склекова);
- упор рукама на клупу или греду, па наскок или прескок (у зависности од ученика);
- упор предњи на пречку рибстола или зида;
- упор на подешеној ниској шипци вратила са зањихом;
* Напомена: Искористити постојеће материјално-техничке услове и природне објекте у недостатку
сале и одговарајућих справа.
- ММС: Скок у даљ из места (СДМ): Учитељ по реду позива једног по једног ученика који прилази
обележеној линији - одскочишту. Из спетног става, замахом руку из почучња, снажним суножним
одскоком, скаче што даље напред у почучањ. Мери се пантљиком од одскочишта до најближег
трага доскока и бележи резултат са прецизношћу од 1 центиметра. Допустити 2 - 3 покушаја и
забележити најбољи резултат.

Б: Елементарна игра „Шарена јаја“ (опис у 82 - ој припреми).

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање и разговор о уоченим променама у расту и способностима код себе и других: ко је
снажнији и спретнији у скоку у даљ.
- Спортски поздрав, сакупљање реквизита и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like