You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 71. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.6. Вежбе равнотеже
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Ходање по греди – клупи
ТИП ЧАС: Увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој равнотеже, координације, стицање одважности, ходањем по
ограниченој, повишеној површини. Оспособљавање ученика за различите облике кретања на
вишој и ужој подлози која захтева балансирање.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да одржава равнотежу у различитим кретањима; разуме основну
терминологију вежбања; поштује правила у елементарним играма.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, групни, индивидуални
МЕТОДЕ РАДА: Дијалошка, демонстративна, метода игре
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, греда (клупа), лопте, палице, вијаче, медицинке
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Комуникација; Математика: Геометрија – Линија и област; Свет око
нас: Сналажење у простору

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Хваталица у паровима – сви парови се држе за руке, један пар јури уз правило да се парови се не
смеју раздвајати.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИНУТА)


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту.
- Комплекс вежби обликовања бр. 5 (8 простих вежби без реквизита, са по 8–10 понављања), уз
гласно бројање учитеља и ученика:
1. став спетни, приручити: спуштати главу наизменично на лево и десно раме;
2. став спетни, приручити: наизменично подизати и спуштати једно, па друго раме;
3. став спетни, одручити: махати рукама горе – доле;
4. став спетни, приручити: узручити и саставити дланове, кроз одручење спустити руке и иза леђа
опет саставити дланове;
5. став раскорачни, руке одручено згрчене са шакама на потиљку: отклони трупом у једну, па у
другу страну;
6. став раскорачни, одручити: засук трупом у лево са претклоном, деном руком додирнути лево
стопало док је лева рука у узручењу, поновити на десну страну;
7. став спетни, приручити: успињати се високо на прсте и спуштати се до почучња;
8. став спетни, приручити: суножни поскоци напред – назад.
- Кратка релаксација уз растресање руку и ногу и саопштавање циља часа.
ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)
А
- Кратка упутства и објашњења на који начин ће се вежбање реализовати. Један спретнији ученик
ће по потреби демонстрирати вежбе према упутствима учитеља.
- Ученици су у колони (зависно од броја клупа/греда) по један и пењу (спретнији наскачу) на ниску
греду (шведску клупу), на њој се крећу и вежбу завршавају меким саскоком повијених колена:
1. ходајући напред у усправном положају и на прстима;
2. ходајући бочно и бочно докораком у једну и другу страну;
3. ходајући уназад привлачењем и прекораком;
4. ходајући са различитим предметима у руци: лопта, палица, вијача...;
5. ходајући са прекорачивањем медицинке.
- Све време се води изузетна пажња о могућностима ученика и дозвољавати им да раде само она
кретања која смеју да изведу сами.

Б
- Поновити елементарну игру „Јарци/козе на брвну” уз поштовање мера безбедности.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Сакупљање и одлагање реквизита уз коментаре и изражавање утисака од стране ученика.
- Спортски поздрав за крај часа и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like