You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 30. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.2. Скакања и прескакања
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Школица
ТИП ЧАС: Обучавање
ЦИЉ ЧАСА: Проширивање кретног искуства једноножним и суножним поскоцима. Развијање
снаге мишића ногу и издржљивости. Подстицање дечијег кретног стваралаштва.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да изводи поскоке и игра школице; поштује правила игре.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, групни
МЕТОДЕ РАДА: Вербална, демонстративна, метода игре
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, палице, плочице
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Геометрија; Свет око нас: Други и ја;
Ликовна култура: Простор, Облици

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Хваталица у пару са палицом: један пар (држе се за крајеве палице) јури остале парове у
ограниченом простору. Правило: пар се не сме раздвајати!

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИНУТА)


- Подела палица и постављање у полукруг са довољно простора између ученика.
- Комплекс вежби обликовања бр. 3 (8 простих вежби са палицама, са по 8–10 понављања):
1. заузети раскорачни став, држати палицу испред тела, подижући је кроз предручење, и
преместити је иза врата;
2. обема рукама држати један крај палице и описивати кругове у ваздуху изнад главе;
3. заузети стојећи став, држати палицу иза тела, па извести претклон трупом;
4. заузети раскорачни став, држати палицу иза врата, засући трупом у једну, па у другу страну;
5. заузети раскорачни став, обема рукама држати један крај палице и у претклону исписивати
полукруг по тлу;
6. заузети стојећи став, узручити, држати палицу са обе руке, па наизменично подизати колена
(прав угао потколеница – натколеница);
7. поскоцима из чучња прескакати палицу бочно са једне стране на другу;
8. једноножним поскоцима наизменично мењати положај, са ноге на ногу напред – назад преко
палице.
- После вежби одлагање палица и кратка релаксација уз растресање руку и ногу, уз подсећање да
се овакве вежбе могу користити у слободном времену и у игри са друговима.
ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)
А
- Учитељ подсећа ученике на игру „Школица”, која се може играти на различите начине, и
објашњава правила и начин игре: Нацртају се 3–4 школице и поделити ученике у исто толико
уједначених група. Суножним поскоцима иде из разреда у разред, кад стигне до неба окрене се и
затвори очи. Суножним поскоцима, затворених очију мора да се врати до 1. разреда. Другови вичу
„слано” кад погреши, „слатко” када иде даље. Кад погреши ученик испада, а други креће.Онај који
је погрешио, на крају круга иде испочетка. Победник је група чији сви чланови без грешке заврше
игру.
- Елементарна игра „Основна школица” – нацрта се кредом „школица” са 8 разреда тако да поља
за први и други разред буду једно иза другог, трећи и четврти једно поред другог, пети и шести
једно за другим, седми и осми опет једно поред другог. Плочица се убацује редом у разреде и
сваки пут се морају правилно прећи сви разреди једноножним скакањем у први, други, пети и
шести, а доскоком са оба стопала у трећи и четврти, као и седми и осми, када кроз поскок праве
окрет и враћају се узимајући плочицу. Тако се убацивање плочице и скакање изводи све док се не
савлада и последњи, осми разред, те добије победник.

Б
- Подстаћи ученике да осмисле нов начин играња „школице” и демонстрирају осталима. Потом се
бира најзанимљивији начин и изводи игра.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Постројавање, напомене и сугестије учитеља о активностима на часу.
- Подсећамо ученике да се правила игара и уопште договорена правила у игри, спорту али и у
свакодневном животу морају поштовати, јер иначе не би имало смисла ни постављати их.
- Спортски поздрав за крај часа и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like