You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 32. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.8. Плес и ритмика
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: „Ја посејах лубенице” – народна игра
ТИП ЧАС: Увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој координације и способности за ритмичко – кретно изражавање.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да изведе дечји и народни плес; усклађује једноставне покрете
уз музику у игри.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, групни
МЕТОДЕ РАДА: Вербална, демонстративна, синтетичка
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, палице, ЦД-плејер
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Музичка култура: Извођење музике – игре уз певање,
Музичко стваралаштво; Свет око нас: Други и ја

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Хваталица по избору ученика.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИНУТА)


- Подела палица и заузимање растојања ширењем руку до одручења.
- Комплекс вежби обликовања бр. 3: 8 простих вежби са палицама, са по 8–10 понављања уз
гласно бројање учитеља и ученика:
1. заузети раскорачни став, држати палицу испред тела, подижући је кроз предручење, и
преместити је иза врата;
2. обема рукама држати један крај палице и описивати кругове у ваздуху изнад главе;
3. заузети стојећи став, држати палицу иза тела, па извести претклон трупом;
4. заузети раскорачни став, држати палицу иза врата, засући трупом у једну, па у другу страну;
5. заузети раскорачни став, обема рукама држати један крај палице и у претклону исписивати
полукруг по тлу;
6. заузети стојећи став, узручити, држати палицу са обе руке, па наизменично подизати колена
(прав угао потколеница – натколеница);
7. поскоцима из чучња прескакати палицу бочно са једне стране на другу;
8. једноножним поскоцима наизменично мењати положај, са ноге на ногу напред – назад преко
палице.
- Релаксација: високо узручити у успону уз дубок удах, приручити уз опуштање и лаган издисај.
Поновити 4–5 пута.
- Најава наставне јединице и кратке напомене о реализацији.
ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)
А
- Као и на прошлом часу формирати мешовити полукруг круг – коло држећи се за руке доле,
лицем према центру.
- Укратко подсећамо ученике и описујемо кораке који се уз певање изводе, по потреби и
демонстрирамо.
- Дајемо могућност и подстичемо ученике да сами опишу и покажу кораке који се изводе.
- Учитељ или ученик који је на поштеди укључују цд-плејер и емитују музику.
- Извођење игре прво у једном колу, а потом и у више, пазимо да у сваком буде бар по један
спретнији ученик који би се наметнуо као вођа, а остали га пратили.
- Подсећати да се покрети изводе опуштено у складу са музиком.

Б
- Ученици по свом избору бирају саиграче (4–5) у колу и изводе игру. Остали ученици и учитељ
посматрају и аплаузом награђују извођаче за наступ.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Постројавање и подсећање на појмове традиција и фолклор и на обавезу да се они сачувају.
- Спортски поздрав за крај часа и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like