You are on page 1of 2

Наставна тема: Месец: __________________ Облици рада: фронтални, индивидуални, у пару

2. МОТОРИЧКЕ ВЕШТИНЕ Дан и датум: ______________ Методе рада: дијалошке, демонстративне


Редни број: 12. Место реализације: игралиште, сала за физичко Наставна средства: клупа, дебло, шире греде,
Наставна јединица: Пењање уз косе справе, препреке васпитање мердевине...
Тип часа: oбука
Циљ часа
Оспособљавање ученика за даље развијање репетитивне снаге мишића ногу и издржљивости, проширивање кретног искуства успињањем уз косине.
Општи исход Операционализовани Кључни појмови: ходање и трчање, коса препрека, справа
По завршетку часа ученик ће бити у стању да: исходи
- примени једноставне, двоставне По завршетку часа ученик Међупредметна повезаност:
општеприпремне вежбе (вежбе обликовања); ће бити у стању да: Српски језик: причање
- комбинује и користи усвојене моторичке - се попне уз косину;
вештине у игри и свакодневном животу; - да прелази преко косих Литература за наставника Литература за ученика
- одржава равнотежу током различитих облика препрека користећи
кретања; различите облике Небојша Цветковић, Буди прав - Небојша Цветковић, Буди прав - бићеш здрав
- правилно изведе вежбе, разноврсна природна и кретања. бићеш здрав
изведена кретања;
- уредно одлаже своје ствари пре и након
вежбања.

ТОК АКТИВНОСТИ АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА


Уводни део часа Наставник објашњава начин доласка на вежбалиште (колона, стајање на Ученици слушају објашњења и упутства наставника на
линију по висини и поздрав). вежбалишту. Изводе вежбе кретања које им наставник задаје.
Након тога следе вежбе загревања као што је трчање, поскакивање, Слушају даља упутства.
ходање... На звиждук пиштаљке стају и слушају даља упутства.

Припремни део часа Наставник саопштава да ће радити вежбе. Он ће објашњавати и Ученици слушају упутства и изводе вежбе.
показивати.
Главни део часа Наставник наставља да даје упутства за вежбе. Ученици слушају упутства наставника за рад. Ученици изводе
Наспрам различитих, у почетку мање а касније све више косо нагнутих вежбе:
справа, као што су клупа, облица, дебло, шире греде, јаче издужене даске, - пењање уз косо постављене препреке четвороношке и саскок
мердевине и сл. наставник поставља по једну колону ученика изводећи са висине од око 60цм меко у почучањ;
следеће: - пењање четвороношке уз већу косину, на крају се окренути
- пењање уз косо постављене препреке четвороношке и саскок са висине леђима ка справи и лицем надоле, сести и склизнути као низ
од око 60 цм меко у почучањ; тобоган;
- пењање четвороношке уз већу косину, на крају се окренути леђима ка - пењати се усправним ходом без помоћи руку;
справи и лицем надоле, сести и склизнути као низ тобоган; - пењати се пузећи потрбушке помоћу руку (рукама се
- пењати се усправним ходом без помоћи руку; ухватити испред себе са сваке стране клупе и привлачењем
- пењати се пузећи потрбушке помоћу руку (рукама се ухватити испред успузавати);
себе са сваке стране клупе и привлачењем успузавати); - пењати се на произвољне начине (свако како жели и како му
- пењати се на произвољне начине (свако како жели и како му је лакше). је лакше).
Елементарна игра Варање (ПРИЛОГ) Играју игру Варање и слушају наставникова упутства.

Завршни део часа - Наставник саопштава да ће прогласити победничку екипу. Ученици слушају проглашење победничке екипе. Поново стају
- Наставник поставља ученике у врсту и изговара поздрав. у врсту и у реду одлазе са часа.

Праћење напредовања и Формативно Сумативно


активности Активност на часу (ангажовање у игри и извођењу вежби обликовања,
ученика кретањe)
Рад на часу (учешће у игри и вежбама)
Тачност рада (прецизност у игри и вежбањима)
Провера остварености Ученик је успешно усвојио све кључне појмове: разликује их, именује,
исхода описује.
Ученик је делимично усвојио кључне појмове.
Ученик уз помоћ наставника саопштава кључне појмове.
Евалуација Изношењем мишљења и запажања о реализованом часу, активности Гласним аплаузом поздрављају уколико им је час био
ученика, ангажовању. занимљив и тишим аплаузом уколико им је час био мање
занимљив.
Запажања наставника о
реализацији часа

ПРИЛОГ

Елементарна игра Варање

Сви ученици се изделе у две мешовите и једнакобројне групе, које стану у врсте једна наспрам друге, удаљене око 10 м. Један играч из једне екипе, кога одреди
учитељ, прилази другој екипи, чији играчи стоје са напред испруженим длановима и спремни за старт. Варалица иде од једног до другог дуж врсте и заварава их као да
ће их ударити по длану. После неколико варања удари једног противничког играча по длану и бежи назад иза своје црте док га овај јури. Ако га стигне и дотакне, води
га као заробљеника у своју екипу. У супротном, он постаје заробљеник варалице. Екипе наизменично шаљу варалице а на крају се преброје заробљеници. Побеђује
екипа која има више заробљеника.

You might also like