You are on page 1of 2

Наставна тема: Месец: __________________ Облици рада: фронтални, индивидуални, групни, у

3. ФИЗИЧКА И ЗДРАВСТВЕНА КУЛТУРА Дан и датум: ______________ пару


Редни број: 13. Место реализације: игралиште, сала за физичко Методе рада: дијалошке, демонстративне
Наставна јединица: Елементарне игре са променом васпитање Наставна средства: мараме
места Тип часа: увежбавање
Циљ часа
Оспособљавање ученика за даље развијање спретности, брзине кретања и кретног реаговања.
Општи исход Операционализовани Кључни појмови: елементарне игре
По завршетку часа ученик ће бити у стању да: исходи
- примени једноставне, двоставне По завршетку часа ученик Међупредметна повезаност:
општеприпремне вежбе (вежбе обликовања); ће бити у стању да: Српски језик: причање
- примењује правилну технику дисања - изводи игре са променом
приликом вежбања; места уз одређена Литература за наставника Литература за ученика
- одговорно се односи према објектима, правила;
справама и реквизитима у просторима за - игра елементарне игре са Небојша Цветковић, Буди прав - Небојша Цветковић, Буди прав - бићеш здрав
вежбање; променом места. бићеш здрав
- поштује правила игре;
- навија фер и бодри учеснике у игри;
- прихвати сопствену победу и пораз;
- уредно одлаже своје ствари пре и након
вежбања.

ТОК АКТИВНОСТИ АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА


Уводни део часа Наставник објашњава начин доласка на вежбалиште (колона, стајање на Ученици слушају објашњења и упутства наставника на
линију по висини и поздрав) вежбалишту. Изводе вежбе кретања које им наставник задаје.
Након тога следе вежбе загревања као што је трчање, поскакивање, Слушају даља упутства.
ходање... На звиждук пиштаљке стају и слушају даља упутства.

Припремни део часа Наставник саопштава да ће радити вежбе. Он ће објашњавати и Ученици слушају упутства вежби и изводе вежбе.
показивати.
Главни део часа Наставник наставља да даје упутства за вежбе. Ученици слушају упутства наставника за рад. Изводе игре.
Наставник издаје наређења: - Сви ученици се деле у две једнакобројне мешовите групе које
Истиче припремну команду: припреми се и затим знак за старт (пљеском, стану једна наспрам друге у шире размакнуте врсте (по 1 м
пиштаљком, узвиком сад) на шта обе врсте брзим трчањем замене места, између ученика) и на удаљености 10-15 м једна од друге.
два три пута. Изводе вежбе:
- исто, сада су екипе једна другој окренуте леђима, припреми се и затим знак за старт (пљеском, пиштаљком,
- исто, сада екипе стартују из чучња, узвиком сад) на шта обе врсте брзим трчањем замене места,
- исто, као у првој всжби, сада екипе мењају места поскакујући на једној два три пута,
нози, - исто, сада су екипе једна другој окренуте леђима,
- исто, трчећи четвороношке (ослоњени на дланове и стопала). - исто, сада екипе стартују из чучња,
Ученици се поделе у четири групе и свака стане на угао једног - исто, као у првој вежби, сада екипе мењају места поскакујући
квадратног простора (страница око 10 м). Промене места изводе се сада на једној нози,
трчећи укруг за по једно, два, три места или цео круг назад до свог места. - исто, трчећи четвороношке (ослоњени на дланове и стопала).
- Елементарна игра Нађи кућу. Ученици се поделе у четири групе и свака стане на угао једног
квадратног простора (страница око 10 м). Промене места
изводе се сада трчећи укруг за по једно, два, три места или цео
круг назад до свог места.

Завршни део часа Наставник саопштава да ће прогласити победника и проглашава - Ученици слушају проглашење победника.
победника. Наставник их постројава у врсту и поздравља. - Поново стају у врсту и у реду одлазе са часа.

Праћење напредовања и Формативно Сумативно


активности Активност на часу (ангажовање у игри и извођењу вежби обликовања,
ученика кретањe)
Рад на часу (учешће у игри и вежбама)
Тачност рада (прецизност у игри и вежбањима)
Провера остварености Ученик је успешно усвојио све кључне појмове: разликује их, именује,
исхода описује.
Ученик је делимично усвојио кључне појмове.
Ученик уз помоћ наставника саопштава кључне појмове.
Евалуација Изношењем мишљења и запажања о реализованом часу, активности Гласним аплаузом поздрављају уколико им је час био
ученика, ангажовању. занимљив и тишим аплаузом уколико им је час био мање
занимљив.
Запажања наставника о
реализацији часа

ПРИЛОГ

Елементарна игра Нађи кућу

Ученици се поделе у више група/колона које стану паралелно иза црте. Испред сваке колоне на удаљености од 6–8 м нацрта се по један круг пречника око 50 цм. Први
у колонама добро осмотре у ком правцу и на којој удаљености су кругови. Затим, на знак наставника, затворе очи, (или им се вежу очи), подигну главу и ходом иду до
круга. Кад мисле да су стигли у круг, стану и чучну. На дати знак отварају очи да провере да ли су успели. Успех доноси њиховој колони један поен.

You might also like