You are on page 1of 2

Наставна тема: Месец: __________________ Облици рада: фронтални, индивидуални, групни

2. МОТОРИЧКЕ ВЕШТИНЕ Дан и датум: ______________ Методе рада: дијалошке, демонстративне


Редни број: 3. Место реализације: игралиште, сала за физичко Наставна средства: лопте
Наставна јединица: Подражавајући једноножни и васпитање
суножни поскоци Тип часа: обука
Циљ часа
Оспособљавање ученика за проширивање кретног искуства једноножним и суножним поскоцима.
Општи исход Операционализовани исходи Кључни појмови: подржавајући једноножни и суножни поскоци
По завршетку часа ученик ће бити у стању да: По завршетку часа ученик ће
- комбинује и користи усвојене моторичке вештине у бити у стању да: Међупредметна повезаност:
игри и у свакодневном животу; - поштује правила понашања на Српски језик: причање
- одржава равнотежу током различитих облика кретања; часу физичког васпитања
- поштује правила понашања на просторима за вежбање; - изводи подражавајуће Литература за наставника Литература за ученика
- поштује мере безбедности током вежбања; једноножне и суножне поскоке.
- правилно изведе вежбе, разноврсна природна и Небојша Цветковић, Буди прав - Небојша Цветковић, Буди прав -
изведена кретања; бићеш здрав бићеш здрав
- разликује правилно од неправилног држања тела и
правилно држи тело.

ТОК АКТИВНОСТИ АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА


Уводни део часа Наставник објашњава начин доласка на вежбалиште (колона, стајање на Ученици слушају објашњења и упутства наставника на
линију по висини и поздрав). вежбалишту. Изводе вежбе кретања које им наставник задаје.
Након тога следе вежбе загревања као што је трчање, поскакивање, Слушају даља упутства. Са почетне позиције ученици крећу
ходање... лаганим ходом, један по један у круг око вежбалишта. Ходају
Наставник објашњава основне појмове о вежби, како се вежбање изводи на врховима прстију са подигнутим рукама, као да нешто беру.
и чему служи конкретна вежба. Ходају на петама, руке поред тела. Ходају као: роботи,
војници. Лагано трчећи враћају се у врсту.

Припремни део часа Наставник саопштава да ће радити вежбе. Он ће објашњавати и Ученици слушају упутства и изводе вежбе.
показивати.
Главни део часа Наставник наставља да даје упутства за вежбе. Ученици слушају упутства наставника за рад. Ученици изводе
- Из врсте, ученицима наставник помаже да се разместе слободно у вежбе кроз игру. Ученици играју елементарну игру Берем,
простор за вежбање, окренути према наставнику. берем грожђе.
- Наставник говори да ученици поскакују у месту као: врабац, рода, зец, Елементарна игра Берем, берем грожђе.
жаба, кенгур, лопта. Могу се извести ученици који правилно опонашају Деца формирају коло. У средини кола је чувар. Деца стоје и
скокове (врабац – ситни поскоци...). певају, а покретима подражавају бербу грожђа. Док певају
Наставник најављује да се сада ученици крећу исто, напред-назад, у опрезно посматрају чувара. Код последње речи песме, деца се
страну. разбеже. Дете које чувар ухвати, добија улогу чувара.
- Наставник пушта ученике да се мало одморе уз питање како се још Берем, берем грожђе
може скакати, да ли они могу да измисле неке поскоке. Наставник их док чича не дође,
даље упућује на игру: Ко ће брже? а кад чича дође.
Сви стану на једну линију, на знак наставника суножним поскоцима (као пресешће ми грожђе.
кенгури ) прелазе стазу од 8 метара.
Наставник саопштава да ће играти игру: Берем, берем грожђе.
- Наставник посматра док ученици играју игру.

Завршни део часа - Наставник саопштава да ће сада играти уз бројалице које знају и које - Ученици се слободно распоређују по вежбалишту у пару и
су научили на часу музичког. Наставник посматра како ученици изводе бројалице научене на часу музичког.
изводе игру. - Поново стају у врсту и у реду одлазе са часа.
- Разговор о правилима понашања у просторима за вежбање.
- Наставник поставља ученике у врсту и изговара поздрав.

Праћење напредовања и Формативно Сумативно


активности Активност на часу (ангажовање у игри и извођењу вежби обликовања,
ученика кретањe)
Рад на часу (учешће у игри и вежбама)
Тачност рада (прецизност у игри и вежбањима)
Провера остварености Ученик је успешно усвојио све кључне појмове: разликује их, именује,
исхода описује.
Ученик је делимично усвојио кључне појмове.
Ученик уз помоћ наставника саопштава кључне појмове.
Евалуација Изношењем мишљења и запажања о реализованом часу, активности Гласним аплаузом поздрављају уколико им је час био
ученика, ангажовању. занимљив и тишим аплаузом уколико им је час био мање
занимљив.
Запажања наставника о
реализацији часа

You might also like