You are on page 1of 28

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ

Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:


дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Естетско обликовање тела - Облици рада: фронтални, индивидуални
вежбе
Редни број часа: 99. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: обучавање Наставна средства:
Циљ часа: Оспособљавање ученика за правилно
вежбање и разумевање вежби које утичу на естетско
обликовање тела. Развијање истрајности, упорности и
спретности. Навикавање на вредновање и
самовредновање.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - користи научена вежбања у Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); рекреацији породице;
– правилно изводи вежбе, - учествује у мерењу моторичких
разноврсна природна и способности;
изведена кретања; - сагледа резултате физичких
– комбинује усвојене способности;
моторичке вештине у игри и - вреднује сопствена и туђа
свакодневном животу; постигнућа у вежбању.
– одржава равнотежу у - правилно изводи вежбе, разноврсна
различитим кретањима; природна и изведена кретања;
– правилно држи тело; - препозна значај правилног вежбања
– самостално коригује за бољу кондицију и естетски изглед
неправилно држање; тела;
– изведе кретања, вежбе и
саставе уз музичку пратњу;
– користи терминологију
вежбања;
– поштује правила понашања
на вежбалиштима;
– поштује мере безбедности
током вежбања;
– одговорно се односи према
објектима, справама и
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– уредно одлаже своје
ствари пре и након вежбања;
– прати промене у сопственој
тежини и висини;
– сагледа резултате физичких
спoсобности;
– препозна здравствено стање
када не треба да вежба;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– увиди значај правилне
исхране за вежбање;
– повеже различита вежбања
са њиховим утицајем на
здравље;
– препозна лепоту покрета и
кретања;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.
Главни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
- Разговара са ученицима о значају правилног вежбања и - Учествују у разговору са наставником и износе своје мишљење или неке
правилне исхране за здравље и изглед. дилеме које можда имају.
- Разговара са ученицима о правилном држању тела и
одржавању кондиције. - Прате објашњење и демонстрацију наставника.
- Истиче значај редовне физичке активности. - Изводе вежбе и извршавају постављене задатке.
- Демонстрира вежбе и за сваку вежбу објашњава за који
део тела је, правилно извођење вежбе значајно. - Са наставником разговарају и вреднују активност.
- Организује и демонстрира вежбе: - Бирају елементарну игру по свом избору и учествују у њој.
* за врат и рамени појас;
* за руке и мишиће руку;
* за струк;
* за стомачне и леђне мишиће:
* за ноге;
* скокове за издржљивост;
* истезања;
- Посебно наглашава правилан положај тела при
извођењу ових вежби.
- Вежбе могу бити организоване уз музику.
- Прати извођење вежби од стране ученика и коригује
евентуалне потешкоће или грешке.
- Организује и прати елементарну игру по избору
ученика.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исход

Запажања наставника о реализацији часа


ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Скок удаљ из места; Облици рада: фронтални, индивидуални
Скок увис
Редни број часа: 100. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: проверавање Наставна средства:
Циљ часа: Увежбавање и проверавање научене
технике скока удаљ, развијање експлозивне снаге
мишића ногу и неговање такмичарског духа.
Даље увежбавање и проверавање кретног искуства
техником скакања увис, развијање снаге мишића ногу
(експлозивне), координације и спретности. Даље
стимулисање развоја снаге мишића ногу и утврђивање
наученог облика кретања. Подстицање на такмичење и
самотакмичење.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - скаче увис прекорачном техником; Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); - даље увежбава правилне технике
– правилно изводи вежбе, скока удаљ и скока увис;
разноврсна природна и - познаје згрчну технику и скаче
изведена кретања; удаљ;
– комбинује усвојене - учествује у мерењу моторичких
моторичке вештине у игри и способности;
свакодневном животу; - сагледа резултате физичких
– одржава равнотежу у способности;
различитим кретањима; - учествује у одељењским
– правилно држи тело; такмичењима;
– самостално коригује - вреднује сопствена и туђа
неправилно држање; постигнућа у вежбању.
– користи терминологију - поштује правила понашања на
вежбања; вежбалиштима;
– поштује правила понашања - правилно држи тело при извођењу
на вежбалиштима; скока увис;
– поштује мере безбедности
током вежбања;
– одговорно се односи према
објектима, справама и
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– уредно одлаже своје
ствари пре и након вежбања;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– препозна лепоту покрета и
кретања;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
- Понавља ученицима битне чињенице у вези згрчне - Прате објашњење и демонстрацију наставника.
технике скока удаљ из места и из залета.
- Дели ученике у две једднакобројне врсте и задаје - Ученици, подељени у две једнакобројне врсте. По два ученика из обе
задатке сличне као на претходним часовима на којима је врсте изводе скок удаљ из места, а затим и из залета. Врши се процена ко
увежбавана техника скока удаљ. је даље скочио.
-Организује мерење скокова удаљ за сваког ученика. - Ученици појединачно изводе скок увис наученом техником.
- Наставник може да задаје вежбе са захтевима за - Са наставником разговарају и вреднују усвојеност ове технике.
увежбавање елемената и самих скокова увис (као на часу
86. и 89.) - Бирају елементарну игру по свом избору и учествују у њој.
- Организује скок увис „маказица“ уз поштовање свих
елемената технике прескока
- Прати активности ученика и коригује неправилности.
- Истиче своје виђење успешности сваког ученика и за
скок удаљ и за скок увис.
- Истиче правилне скокове и проглашава најбоље
атлетичаре у овим дисциплинама.
- Организује и прати елементарну игру по избору
ученика.

Завршни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа


ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Полигон 5 Облици рада: фронтални, индивидуални
Редни број часа: 101. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: увежбавање Наставна средства:
Циљ часа: Развијање смисла за прецизно и естетско
кретно изражавање и моторичко памћење. Развијати
спретност, сналажљивост и гипкост тела. Неговати
такмичарски дух.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - прелази полигон различитим Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); облицима кретања;
– правилно изводи вежбе, - скаче увис прекорачном техником;
разноврсна природна и - учествује у мерењу моторичких
изведена кретања; способности;
– комбинује усвојене - сагледа резултате физичких
моторичке вештине у игри и способности;
свакодневном животу; - учествује у одељењским
– одржава равнотежу у такмичењима;
различитим кретањима; - прихвати победу и пораз као
– правилно подиже, носи и саставни део игре и такмичења;
спушта терет; - познаје правила и учествује у
– користи терминологију спортским играма;
вежбања; - вреднује сопствена и туђа
– поштује правила понашања постигнућа у вежбању.
на вежбалиштима; - правилно изводи вежбе, разноврсна
– поштује мере безбедности природна и изведена кретања;
током вежбања;
– одговорно се односи према
објектима, справама и
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– уредно одлаже своје
ствари пре и након вежбања;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– увиди значај правилне
исхране за вежбање;
– повеже различита вежбања
са њиховим утицајем на
здравље;
– препозна лепоту покрета и
кретања;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
- Са ученицима поставље препреке на вежбалишту. - Прате демонстрацију и објашњење наставника.
- Демонстрира прелаз полигона препрека.
- Демонстрацију да изведе и спретнији ученик. * Ученик изводи следеће:
- Прати активност ученика.  попне се уз рибстол па се спусти на шведски сандук;
- Са ученицима анализира успешност и спретност  пребаци ноге и седне на сандук.
прелажења препрека.  изведе саскок на струњачу поред,
- Прати активности ученика и коригује неправилности.  пузећи се провуче кроз обруч,
- Разговара са ученицима о успешности савладавања  хода по греди (клупи),
препрека.  направи два везана колута напред, прескочи оквир шведсксог
- Организује и прати елементарну игру по избору сандука.
ученика.  пренесе медицинку до обележеног места /сандука.
 узима малу лопту и гађа у мету (док не погоди не може да настави
даље).
 прескочи кратку вијачу на одређени начин
 изведе скок удаљ или скок увис
- Ученици који чекају на ред или су завршили, вежбају убацивање лопте
на кош.
- Са наставником анализирају успешност прелажења препрека.
- Бирају елементарну игру по свом избору и учествују у њој.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа


ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Вежбе за руке и рамени појас Облици рада: фронтални, индивидуални
Редни број часа: 102. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: увежбавање Наставна средства:
Циљ часа: Развијање смисла за ритмичко и естетско
кретно изражавање рукама и осећаја за просторне
одлике покрета. Развијање координације покрета.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - одржава равнотежу у различитим Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); кретањима;
– правилно изводи вежбе, - користи научена вежбања у
разноврсна природна и рекреацији породице;
изведена кретања; - учествује у одељењским
– комбинује усвојене такмичењима;
моторичке вештине у игри и - правилно изводи вежбе, разноврсна
свакодневном животу; природна и изведена кретања;
– одржава равнотежу у - схватају значај правилног извођења
различитим кретањима; вежби за руке и рамени појас;
– правилно држи тело; - правилно држи тело;
– самостално коригује - вреднује сопствена и туђа
неправилно држање; постигнућа у вежбању.
– правилно подиже, носи и
спушта терет;
– изведе кретања, вежбе и
саставе уз музичку пратњу;
– изведе дечји и народни
плес; – користи
терминологију вежбања;
– поштује правила понашања
на вежбалиштима;
– поштује мере безбедности
током вежбања;
– одговорно се односи према
објектима, справама и
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– прихвати победу и пораз
као саставни део игре и
такмичења;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– прати промене у сопственој
тежини и висини;
– сагледа резултате физичких
спoсобности;
– препозна здравствено стање
када не треба да вежба;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– увиди значај правилне
исхране за вежбање;
– повеже различита вежбања
са њиховим утицајем на
здравље;
– препозна лепоту покрета и
кретања;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.
- Посебан нагласак је на вежбама за руке и рамени појас.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
- Наставник истиче значај правиног извођења вежби за - Ученици се у простору за вежбање постављају у било коју формацију
рамени појас и значај правилног држања тела. (расуту, у четири размакнуте врсте у полукруг, круг и слично), али шире
- Задаје и демонстрира следеће вежбе које ће ученици размакнути да се сви могу комотно кретати.
изводити неколико пута: - Жмурећи заузимају различите положаје и на команду наставника и кад
* наставник задаје звиждуком пиштаљке знак да заузму их заузму, после неколико секунди, отворе очи и погледају у којем су им
различите положаје, да отворе очи и да погледају у комм положају руке (погледају и остале око себе).
су им положају руке,па да погледају око себе у ком су - Прате демонстрацију наставника и више пута поновљају у месту
положају руке осталих ученика; покрете раменима и рукама које поставља и приказује наставник.
* наизменично подизање једне, па друге руке; - Изводе вежбе и извршавају постављене задатке.
* наизменично подизање и спуштање једног па другог
рамена; - Сваки ученик за себе искомбинују низ покрета рукама у оквиру четири
* кружење једним, па другим, па са оба рамена унапред 4/4 такта. Поједини ученици демонстрирају своје саставе.
и уназад; - Бирају елементарну игру по свом избору и учествују у њој.
* раширити руке у страну пружено и увртати их и
извртати (тако да длан једном буде окренут нагоре,
други пут надоле);
* руке раширити у страну пружено, кружити једном, па
другом наизменично у правцу надоле (друга се за то
време не помера);
* исто, у супротну страну (чеони кругови);
* исто, са обе истовремено кружећи на доле, па на горе;
* руке подићи испред тела, једном па другом кружити
надоле и уназад поред тела, чеони круг десном надоле,
бочни круг левом напред;
*разне комбинације претходно извршених кретања
рукама (које смишља учитељ).
- Прати слободну импровизацију покрета ученика:
сваки ученик ће за себе искомбиновати низ покрета
рукама у оквиру четири 4/4 такта. Поједини ученици
демонстрираће своје саставе.
- Организује и прати елементарну игру по избору
ученика.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ


Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Мини-рукомет Облици рада: фронтални, индивидуални
Редни број часа: 103. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: увежбавање Наставна средства:
Циљ часа: Даље оспособљавање за правилно
шутирање лопте из места и кретања. Даље у
вежбавање додавања и хватања лопте у месту и
кретању. Усвајање основних правила и техника мини
рукомета и увежбавање истих. Развијање
истрајности, упорности и прецизности при шутирању
на гол. Развијање другарских, колективних и
сарадничких односа и такмичарског духа.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - познаје правила Мини – рукомета и Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); примењује их;
– правилно изводи вежбе, - примењује правилно додавање
разноврсна природна и лопте и шутирање лопте у месту и
изведена кретања; кретању;
– комбинује усвојене - учествује у одељењским
моторичке вештине у игри и такмичењима;
свакодневном животу; - прихвати победу и пораз као
– користи терминологију саставни део игре и такмичења;
вежбања; - вреднује сопствена и туђа
– поштује правила понашања постигнућа у вежбању.
на вежбалиштима; - даље негује сарадничке односе у
– поштује мере безбедности групи и такмичарски дух;
током вежбања; - прихвата пораз као састаавни део
– одговорно се односи према такмичења.
објектима, справама и
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– прихвати победу и пораз
као саставни део игре и
такмичења;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
- Врши поделу ученика на две једнаке екипе. - Поновљају основне технике, правила и кораке са претходних часова.
- Понавља правила мини рукомета. - Подељени у две екипе и играју рукомет поштујући основна правила
- Прати игру ученика и исправља евентуалне погрешке. рукомета.
- Коментарише кораке, шутеве и додавање.
- Истиче добре примере у игри.
- Истиче своју процену успешности за сваког ученика
појединачно.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.
Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа


ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Мини кошарка – игра на два Облици рада: фронтални, индивидуални
коша
Редни број часа: 104. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: увежбавање Наставна средства:
Циљ часа: Увежбавање елемената у игри мини
кошарке. Даље увежбавање правила мини –
кошарке.Развијање спретности и способности
процењивања просторних и временских одлика
кретања. Даљи развој и неговање такмичарског духа и
сараднички односа.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - одржава равнотежу у различитим Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); кретањима;
– правилно изводи вежбе, - користи научена вежбања у
разноврсна природна и рекреацији породице;
изведена кретања; - скаче увис прекорачном техником;
– комбинује усвојене - учествује у мерењу моторичких
моторичке вештине у игри и способности;
свакодневном животу; - прелази полигон различитим
– одржава равнотежу у облицима кретања;
различитим кретањима; - сагледа резултате физичких
– правилно држи тело; способности;
– самостално коригује - учествује у одељењским
неправилно држање; такмичењима;
– користи терминологију - прихвати победу и пораз као
вежбања; саставни део игре и такмичења;
– поштује правила понашања - познаје правила и учествује у
на вежбалиштима; спортским играма;
– поштује мере безбедности - вреднује сопствена и туђа
током вежбања; постигнућа у вежбању.
– одговорно се односи према -поштује и примењује научене
објектима, справама и вештине и правила игре мини
реквизитима; кошарке;
– поштује и примени правила - изводи шут на кош и
игре; кошаркашки двокорак;
– навија и бодри учеснике у - игра мини кошарку;
игри на начин којим никога - поштује мере безбедности током
не вређа; вежбања;
– прихвати победу и пораз - негује сарадничке односе и
као саставни део игре и такмичарски дух.
такмичења; - учествује у од. такмичењу;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– препозна лепоту покрета и
кретања;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада.
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
- Понављају правилно извођење шута на кош и двокорака.
- Демонстрира правилно извођење шута на кош и - Подсећају се правила мини кошарке.
извођење двокорака из разлличитих позиција. - Активно учествују у игри.
- Задаје вежбе кроз које ће се ученици подсетити - Труде се да коригују неправилности, да усаврше научене елементе и да
правилног извођења научених елеммената кошарке. елементе игре доведу до аутоматизма.
- Понављају правила мини кошарке ( часови 13., 42., 43.
и 88.).
- Прати игру и исправља неправилности.
- Проглашава победника и истиче најбољег,
најуспешнијег играча на овом часу.
- Истиче своју процену успешности за сваког ученика
појединачно.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ


Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: „Између четири ватре“ Облици рада: фронтални, индивидуални
Редни број часа: 105. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: проверавање Наставна средства:
Циљ часа: Даље развијање спретности, снаге руку и
издржљивости, као и координацију покрета.
Усавршавање и примена нових моторичких умења.
Развијање такмичарског и сарадничког духа.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - развијање брзине, спретности и Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); координације покрета;
– правилно изводи вежбе, - учествује у одељењским
разноврсна природна и такмичењима;
изведена кретања; - прихвати победу и пораз као
– комбинује усвојене саставни део игре и такмичења;
моторичке вештине у игри и - познаје правила и учествује у
свакодневном животу; спортским играма;
– користи терминологију - вреднује сопствена и туђа
вежбања; постигнућа у вежбању.
– поштује правила понашања - користи научена вежбања у
на вежбалиштима; рекреацији породице;
– поштује мере безбедности - поштује мере безбедности током
током вежбања; вежбања;
– одговорно се односи према -даље негује такмичарски и
објектима, справама и сараднички дух.
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– прихвати победу и пораз
као саставни део игре и
такмичења;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– прати промене у сопственој
тежини и висини;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
- Активности, задатке и вежбе организовати као на 9. - Увежбавају и труде се да што прецизније гађају (погоде мету, бели
часу. папир на зиду).
- Поставља мету (бели папир) на зид, у који ученици - Понављају правила игре Између четири ватре.
гађају, како би увежбавали прецизно гађање. - Бирају по три капитена.
-Истиче правила игре Између четири ватре. -Активно учествују у игри, поштујући правила.
- Ученике дели у групе. - Уочавају пропусте у току игре.
- Прати ток игре указујући на правила, тактику и
евентуалне неправилности у игри.
- Износи своју процену успешности сваког ученика у
игри.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.
Провера остварености исхода
Запажања наставника о реализацији часа
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Футсал: Игра на два гола Облици рада: фронтални, индивидуални
Редни број часа: 106. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: увежбавање Наставна средства:
Циљ часа: Даље оспособљавање за примену научених
правила игре футсал. Даљи развој моторичких знања и
умења додавања и заустављања лопте појединим
деловима стопала, развој координације и окретности,
усавршавање моторике у целини. Даљи развој
упорности, систематичности и свесног односа према
раду, као и сарадње и такмичарског духа.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - познаје и примењује правила игре Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); Футсал;
– правилно изводи вежбе, - додаје и прима лопту ногом;
разноврсна природна и - учествује у игри на два гола
изведена кретања; (Футсал).
– комбинује усвојене - користи научена вежбања у
моторичке вештине у игри и рекреацији породице;
свакодневном животу; - учествује у одељењским
– користи терминологију такмичењима;
вежбања; - прихвати победу и пораз као
– поштује правила понашања саставни део игре и такмичења;
на вежбалиштима; - познаје правила и учествује у
– поштује мере безбедности спортским играма;
током вежбања; - вреднује сопствена и туђа
– одговорно се односи према постигнућа у вежбању.
објектима, справама и - сарађује и учествује у тимској игри.
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– прихвати победу и пораз
као саставни део игре и
такмичења;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.
- Нагласак је на вежбама обликовања за ноге.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
- Организује једноставна додавања и примања лопте - Понављају правила игре Футсал.
споталом.
- Заједно са ученицима понавља правила игре Футсал. - Активно учествују у игри на два гола.
- Прати игру ученика и исправља евентуалне грешке.
- Упућује на тактику за што бољу и успешнију игру.
- Истиче своју процену успешности у игри за сваког
ученика.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.
Провера остварености исхода
Запажања наставника о реализацији часа
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Претклон у седу Облици рада: фронтални, индивидуални
Редни број часа: 107. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: проверавање Наставна средства:
Циљ часа: Даље развијање и и проверавање мишићне
јачине, издржљивости и гипкости тела. Неговање
способности вредновања и самовредновања.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - правилно изводи вежбе, разноврсна Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); природна и изведена кретања;
– правилно изводи вежбе, - учествује у мерењу моторичких
разноврсна природна и способности;
изведена кретања; - сагледа резултате физичких
– комбинује усвојене способности;
моторичке вештине у игри и - учествује у одељењским
свакодневном животу; такмичењима;
– одржава равнотежу у - прихвати победу и пораз као
различитим кретањима; саставни део игре и такмичења;
– правилно држи тело; - познаје правила и учествује у
– самостално коригује спортским играма;
неправилно држање; - вреднује сопствена и туђа
– користи терминологију постигнућа у вежбању.
вежбања; - користи научена вежбања у
– поштује правила понашања рекреацији породице;
на вежбалиштима;
– поштује мере безбедности
током вежбања;
– одговорно се односи према
објектима, справама и
реквизитима;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– прихвати победу и пораз
као саставни део игре и
такмичења;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– препозна лепоту покрета и
кретања;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.
- Посебан нагласак је на вежбама за истезање мишића
ногу и леђа.
Главни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
- Демонстрира ученицима и подсећа их на правилно - Прате објашњење и демонстрацију наставника.
држање тела при извођењу претклона у седу.
- Задаје предвежбе за извођење претклона у седу за - Изводе предвежбе и извршавају постављене задатке.
мерење моторичких способности.
Вежбе могу бити са следећим захтевима: За сваку вежбу лагано спуштају горњи део тела док не осетите истезање
* у седећем положају, једна нога савијена у колену, а мишића задње ложе бута. Задрже се у том положају. Поновљају вежбе
друга испружена (стопало једне ноге додирује према захтевима које поставља наставник. Све време извођења вежбе
унутрашњу страну друге ноге), рукама додирнути прсте ноге су потпуно опружене.
испружене ноге и задржати до 10 сек. ;
* исто то са заменом ноге и руке; Сваку вежбу изводе са задршком у крајњем положају од минимум 20
* у истом ставу са уским предклоном, обе ноге секунди.
опружене, додирнути обема рукама прсте једне, а затим
друге ноге;
* у лежеће ставу, ноге потпуно испружене, на знак
наставника додирнути и задржати стопала обе ноге.
-Сваку вежбу изводе са задршком у крајњем положају од
минимум 20 секунди.
- Организује тестирање ученика у претклону.
- Опис извођења теста: ученик скида патике и седа
испред сандука са постављеним стопалима на предњој
страни сандука. Са испруженим рукама (једна преко
друге) испред себе, испитаник не грчећи ноге, нагиње се
што даље може напред и равномерно рукама гура клизни
лењир без трзања. Резултат је одређен најдаљом
позицијом коју испитаник досегне врховима својих
прстију. Тест се изводи лагано са напредовањем и без
замаха. Наставник треба да клекне поред ученика и да
притиском на колена онемогући да се погрче ноге. Тест
се понавља два пута и уписује се бољи резултат.
Резултат се исказује у центиментрима.

- Тестирање може да се изведе и на једноставнији начин:


метар се постави испред ученика, који се налази у
раскорачном претклону. Потребно је да се ученик
нагиње што дубље и бележи се резултат у центиметрима
докле сежу врхови прстију ученика на метру.

- Организује и прати елементарну игру по избору


ученика.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ


Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Разговор о резултатима рада и Облици рада: фронтални, индивидуални
игра по избору ученика
Редни број часа: 108. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: систематизација Наставна средства:
Циљ часа: Анализа укупног рада у овој школској
години и давање упутстава за даље самостално
вежбање за време школског распуста.
Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:
Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - сагледа резултате физичких Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); способности;
– правилно изводи вежбе, - учествује у одељењским
разноврсна природна и такмичењима;
изведена кретања; - прихвати победу и пораз као
– комбинује усвојене саставни део игре и такмичења;
моторичке вештине у игри и - познаје правила и учествује у
свакодневном животу; спортским играма;
– одржава равнотежу у - вреднује сопствена и туђа
различитим кретањима; постигнућа у вежбању.
– изведе кретања, вежбе и - користи научена вежбања у
– користи терминологију рекреацији породице;
вежбања;
– поштује правила понашања
на вежбалиштима;
– поштује мере безбедности
током вежбања;
– одговорно се односи према
објектима, справама и
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– прихвати победу и пораз
као саставни део игре и
такмичења;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– прати промене у сопственој
тежини и висини;
– сагледа резултате физичких
спoсобности;
– препозна здравствено стање
када не треба да вежба;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– увиди значај правилне
исхране за вежбање;
– повеже различита вежбања
са њиховим утицајем на
здравље;
– препозна лепоту покрета и
кретања;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Учитељ износи мишљење мисли о раду целог одељења - Организовано и у колони по двоје одлажење на стално место вежбања;
у току протекле школске године и истаћи најуспешније - Са наставником разговарају и вреднују свој рад у току школске године
појединце, тумачећи њихове добре резултате
последицом рада (интензивне кретне активности кад год - Истичу све оно у чему су били успешни и оно што им је представљало
се то може, а не само на часу). тешкоћу или проблем.
- Даје начелну оцену и о раду појединих ученика (не
именујућих их), затим оних који нису били - Бирају елементарну игру по свом избору и учествују у њој.
најуспешнији у појединим задацима и мотивисаће их
примерима успешних, тј. да ће и они бити успешни
уколико се преко лета буду више кретали и играли се са
друговима.
- Предлаже јавно годишње оцене за сваког појединачно
и очекује ученици изнесу свој став да ли су са тим
оценама сагласни.
- Учитељ затим са ученицима разговора о њиховом
досадашњем раду, у којем ће их подстаћи да се сете која
су све нова кретањанаучили и које нове игре.
- Истиче значај о праћењу личног раста и развоја.
- Подсећа их на значај правилног вежбања и правилне
исхране.
- Разговора о значају одмарања, а посебно "активног
одмарања".
- Труди се да их мотивише их да и сами проширују своје
кретно искуство (да науче пливати, возити бицикл,
котураљке, играти бадминтон, стони тенис и тенис и
слично, уколико то већ до сада нису научили).
- Преостало време искористиће се за игру по слободном
избору ученика, а по могућности и сви заједно.
- Организује и прати елементарну игру по избору
ученика.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа

You might also like