You are on page 1of 12

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ

Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:


дисциплине; Физичка и здравствена култура
Наставна јединица: Одбојка: Доњи (школски) Облици рада: фронтални, индивидуални
сервис са мање удаљености
Редни број часа: 50. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: увежбавање Наставна средства: лопте

Циљ часа: Проширивање кретног искуства техничким


елементима једног спорта - одбојке и развијање
манипулативне спретности.
Овладавање елементима сервиса доњег. Развијање
прецизности, стрпљења и координације покрета.
Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:
Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - изводи доњи (школски) сервис са Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); мање удаљености;
– правилно изводи вежбе, - усаврши одбијање лопте
разноврсна природна и одбојкашки прстима и „чекићем“;
изведена кретања; - комбинује усвојене моторичке
– комбинује усвојене вештине у игри и свакодневном
моторичке вештине у игри и животу;
свакодневном животу; - одговорно се односи према
– одржава равнотежу у објектима,справама и реквизитима;
различитим кретањима; - поштује правила понашања на
– правилно држи тело; вежбалиштима;
– самостално коригује - негује сараднички однос.
неправилно држање;
– користи терминологију
вежбања;
– поштује правила понашања
на вежбалиштима;
– поштује мере безбедности
током вежбања;
– одговорно се односи према
објектима, справама и
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– прихвати победу и пораз
као саставни део игре и
такмичења;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– увиди значај правилне
исхране за вежбање;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Разговара са ученицима о начину који су провели - Учествују у разговору о пртеклом зимскомм распусту и о активностима
зимски распуст и о активностима у којима су у току распуста.
учествовали. - Формирају врсту.
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Изводе вежбе обликовања.
правилног извођења истих.
Главни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Изводе вежбе које се односе на понављање одбијања лопте
- Поставља захтеве ученицима који се односе на „одбојкашки“ прстима и „чекићем“- (прво појединачно , а затим у пару) .
понављање одбијања лопте „одбојкашки“ прстима и - Распоређени су у врсте и окренути ка наставнику.
„чекићем“ . - Прате његово објашњавања и демонстрацију.
- Објашњава и демонстрира ученицима начин сервирања - Понављају фазе доњег (школског сервиса) – имитирају положај и
у одбојци – доњи (школски) сервис. покрете наставника.
- Истиче да су фазе доњег – школског сервиса: - Све ово раде без лопте, а затим постављени у колоне (у зависности од
* почетна фаза – држање лопте; броја лопти) увежбавају са мање удаљености од мреже уз коришћење
* припремна фаза – избачај лопте и замах ударне руке; лопти. (колоне су постављене једна наспрам друге са супротних страна
* основна фаза - ударац лопте. мреже).
- Објашњава и демонстрира посебно, разложено фазу по - Ученици су и даље у колонама на супротним странама мреже. Ученик
фазу: једне колоне сервира и пребацује лопту ученику у супротној колони. Чим
1. фаза – искорачни став, лагано савијена колена, лопта изведе сервис он одлази на зачеље колоне. Ученик у супротној колони
у левој (десној руци ако је ученик леворук) у висини одбија лопту прстиа или „чекићем“ и пребацује лопту преко мреже.
појаса испред за дужину подлактице и мало удесно Након тога одлази на зачеље своје колоне.
(улево) од тела. Ударна руке (супротна) је савијена у - Када заврше сви ученици обе колоне, мењају улоге. Ученици колоне
лакту и лако заручењу поред десне (леве) стране тела. која је сервирала сада одбијјају лопту и обрнуто.
2. фаза – мали избачај лопте вертикално увис или
испуштање лопте из длана леве (десне) руке.
Истовремено са избачајем изводи се и замах преручене
ударне руке према горе и напред. Пребацивањем
тежишта тела на предње стопало оммогућава се
правилан долазак ударне руке у правилну, одговарајућу
позицију за ударац.
3. фаза – ударац се изводи кореном шаке ударне руке по
задњој или доњој страни лопте и у смеру у благом луку
преко мреже. Покрет руке уз тело од стопала задње ноге,
преко кука до искорачног стопала омогућава силу и
прецизност покрета.

- Наставник прати демонстрацију покрета сваке фазе и


указује на правилности и неправилности. Коригује
погрешне ставове и покрете.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа


ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура;
Наставна јединица: Полигон 2 Облици рада: фронтални, индивидуални
Редни број часа: 51. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа:увежбавање Наставна средства: лопте, гимнастичке справе и реквизити

Циљ часа: Увежбавање разноврсних навика кретања у


комбинованом и брзом извођењу. Даље развијање
спретности, сналажљивости и издржљивости. Даље
утврђивање вештине комбинованог кретања,
развијање издржљивости и снаге мишића ногу.
Развијање и неговање сарадње и такмичарског духа.

Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:


Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - изведе кретања, вежбе и саставе уз Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); музичку пратњу;
– правилно изводи вежбе, - повеже различита вежбања са
разноврсна природна и њиховим утицајем на здравље;
изведена кретања; - комбинује усвојене моторичке
– комбинује усвојене вештине у игри и свакодневном
моторичке вештине у игри и животу;
свакодневном животу; - одговорно се односи према
– одржава равнотежу у објектима,справама и реквизитима;
различитим кретањима; - поштује правила понашања на
– правилно држи тело; вежбалиштима;
– самостално коригује - прихвата победу и пораз као
неправилно држање; саставни део игре и таккмичења;
– правилно подиже, носи и -навија и бодри учеснике у игри на
спушта терет; начин који никога не вређа;
– користи терминологију
вежбања;
– поштује правила понашања
на вежбалиштима;
– поштује мере безбедности
током вежбања;
– одговорно се односи према
објектима, справама и
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– прихвати победу и пораз
као саставни део игре и
такмичења;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– увиди значај правилне
исхране за вежбање;
– повеже различита вежбања
са њиховим утицајем на
здравље;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Распоређују се у простору за вежбање.


- Поставља полигон са препрекама на једној више- - Прате излагање наставника и постављене захтеве.
струко изломљеној линији дужине 80-100 м низ . Ученици се труде да у најбржем кретању један за другим.
препрека на неједнаким удаљеностима које ће се - Ученици који чекају на ред за полигон увежбавају вођење лопте за
прескакати, препентравати, уз које ће се пењати, са њих кошарку у месту, на различите начине (десном, левом, високо, ниско,
саскакати и испод њих се провлачити. Препреке могу окрећући се око себе).
бити: лестве, конопци, мотке, шведски сандуци, клупе, - Активно учествују у такмичењу екипа у што бржем прелажењу
рипстоли, коњ, козлић или у дворишту: дрво, зидић, препрека.
ограда, теренска грба, клупа, постоље за кош, обручи, - Предлажу различите начине савладавања полигона.
жбун и слично (2 пута).
- У оквиру полигона могу се уврстити и усвојени
елементи одбојке, како би их ученици увећбали и
савладали још успешније.
- Објашњава и упућује на правилно прелажење преко
препрека.
- Прати прелазак ученика и исправља евентуалне грешке
и неправилности.
- Организује ученике у две – три екипе (у зависности од
простора и броја справа и реквизита) и организује
мерење времена преласка екипа преко постављених
препрека.
- Проглашава победника такмичења.

Завршни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа


ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура; Плес и
народне игре
Наставна јединица: Народно коло из краја Облици рада: фронтални, индивидуални
Редни број часа: 52. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: обучавање Наставна средства:

Циљ часа: Проширивање кретног искуства једним


новим народним колом и упознавање са народном
традицијом. Развијање смисла за естетско и ритмичко
кретно изражавање, развијање снаге мишића ногу и
издржљивости.
Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:
Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - изведе кретања, вежбе и саставе уз Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); музичку пратњу;
– правилно изводи вежбе, - упозна народну траадицију кроз
разноврсна природна и игру;
изведена кретања; - изведе дечји и народни плес;
– комбинује усвојене - изведе кретање, вежбе и састав уз
моторичке вештине у игри и музичку пратњу;
свакодневном животу; - препозна лепоту покрета у вежбању;
– одржава равнотежу у - комбинује усвојене моторичке
различитим кретањима; вештине у игри и свакодневном
– правилно држи тело; животу;
– самостално коригује
неправилно држање;
– изведе кретања, вежбе и
саставе уз музичку пратњу;
– изведе дечји и народни
плес;
– користи терминологију
вежбања;
– поштује правила понашања
на вежбалиштима;
– поштује мере безбедности
током вежбања;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– увиди значај правилне
исхране за вежбање;
– повеже различита вежбања
са њиховим утицајем на
здравље;
– препозна лепоту покрета и
кретања;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа.


- Истиче циљ данашњег часа. - Учествују у разговору и износе своје досадашње знање о народној
- Подстиче разговор о културном наслеђу краја и традицији и културном наслеђу.
народној традицији. Посебно истиче значај народних - Прате снимак, објашњење и демонстрацију наставника.
игара и народне музике. - Сви ученици стоје у једном шире размакнутом колу (у почетку се не
- Приказује снимак са Јутјуба.
држећи за руке и у већ познатој методици обучавања) уче народну игру
https://www.youtube.com/watch?v=oesvUjZnzy8
из централне Србије, Шумадије "Моравац".
- Наставник објашњава и демонстрира народно коло у - У задњој трећини главног дела часа ученице се поделе у две групе и
етапама. свака за себе наставља да увежбава коло.
-У основној играчкој целини заустављени су кораци са
привлачењем и треперењем, а у даљем развијању игре
могу се укључити разни "украсни" кораци, поскоци,
поскоци и скокови са укрштањем, преплитањем,
заплитањем који се изводе у месту, кретању у луку у
једну и другу страну, напред према центру и назад.
-Основна играчка целина састоји се од 8 2/4 тактова и
изводи се у почетку спорије а после све брже на следећи
начн: I и II такт - два корака десном у десно са
привлачењем леве, треперењем и преношењем тежине
тела на њу; III такт - један корак са птт и треперењем
левом у лево; IV такт исти као III само сада десном ногом
у десно;
- Ова целина од I до IV такта поновиће се и другу страну
само почев са два корака левом у лево.
- Приказује снимак игре уз музику
https://www.youtube.com/watch?v=1Y3JwiN20C0

- Прати увежбавање народног кола.

Завршни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа

НАПОМЕНА ЗА 52.ЧАС: Сваки крај има своје каратеристично коло. Методику обучавања обухвата исте или сличне
етапе у савладавању кола, али ће учитељ у складу са игром /колом карактеристичним за његов крај прилагодити
поједине етапе обучавања.
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
Наставна тема: Моторичке вештине, Спорт и спортске Датум:
дисциплине; Физичка и здравствена култура;
Наставна јединица: Бацање и хватање лопте са Облици рада: фронтални, индивидуални
почучњем и окретом
Редни број часа: 53. Методе рада: дијалошка, демонстративна
Тип часа: увежбавање Наставна средства:

Циљ часа:. Даље увежбавање кретних активности и


развијање спретности коришћењем лопте. Развијање
спретности и способности процењивања просторних и
временских одлика кретања. Јачање мишића руку и
раменог појаса. Даље подстицање координације
покрета, брзине реаговања, прецизности и сарадњу са
другима.
Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:
Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– примени општеприпремне - изводи доњи (школски) сервис са Српски језик
вежбе (вежбе обликовања); мање удаљености;
– правилно изводи вежбе, - изведе кретања, вежбе и саставе уз
разноврсна природна и музичку пратњу;
изведена кретања; - изводи бацања и хватање лопте са
– комбинује усвојене почучњем и окретом;
моторичке вештине у игри и - повеже различита вежбања са
свакодневном животу; њиховим
– одржава равнотежу у утицајем на здравље;
различитим кретањима; - комбинује усвојене моторичке
– правилно држи тело; вештине у игри и свакодневном
– самостално коригује животу;
неправилно држање; - одговорно се односи према
– користи терминологију објектима,справама и реквизитима;
вежбања; - поштује правила понашања на
– поштује правила понашања вежбалиштима;
на вежбалиштима;
– поштује мере безбедности
током вежбања;
– одговорно се односи према
објектима, справама и
реквизитима;
– поштује и примени правила
игре;
– навија и бодри учеснике у
игри на начин којим никога
не вређа;
– уредно одлаже своје ствари
пре и након вежбања;
– примењује хигијенске мере
пре, у току и након вежбања,
као и у другим ситуацијама;
– уредно одржава простор у
коме живи и борави;
– увиди значај правилне
исхране за вежбање;
– користи научена вежбања у
рекреацији породице;
– правилно реагује у случају
повреде у школи;
– вреднује сопствена и туђа
постигнућа у вежбању;
– учествује у предлагању
садржаја и начина рада
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
- Показује вежбе обликовања уз објашњење - Формирају врсту.
правилног извођења истих. - Изводе вежбе обликовања.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Истиче циљ данашњег часа. - Прате излагање и демонстрацију покрета бацања и хватања лопте.
- Показује правилно бацање лопте (избачај једном - Учествују у свим постављеним захтевима:
руком). - Слободно размештени у простору, бацају лопту увис, а затим је хватају
- Уз помоћ једног ученика, показује правилан начин обема рукама у наручју;
хватања лопте у наручју. - У двема колонама, један наспрам другог бацају у пару лопту и хватају је
- Истиче важност безбедног хватања (да лопта не обема рукама у наручју.
повреди некоме лице). - Извршавају постављене захтеве са повећаном тежином задатака.
- Поставља различите захтеве за бацање и хватање лопте, - Учествују у анализирању успешних и неуспешних покушаја.
које су ученици већ имали прилике да усвоје, а у циљу - Учествују у штафетној игри Куда путје лопта.
даљег увежбавања. - Подељени су у две једнакобројне екипе и постављени у две врсте.
- Поставља захтеве са повећањем тежине задатака: Ученик на почетку колоне има лопту и шаље је преко главе до ученика
* бацање обема рукама, окрет за 360 степени и хватање последњег у колони. Када лопта стигне до краја колоне, ученик на зачељу
лопте обема рукама ( дозволити да лопта удари о под пре шаље лопту кроз тунел од ногу ученика у колони. Победник је она екипа
хватања); која прва врати лопту на почетак колоне.
* бацање обема рукама, окрет за 360 степени и хватање * Отежавајући задатак је да сваки ученик у колони баци лопту, окрене се
лопте обема рукама (без ударца лопте о под); око своје осе за 360 степени, ухвати лопту и дода је ученику иза себе.
* бацање једном руком, окрет за 360 степени и хватање
лопте обема рукама;
* бацање обема рукама, получучањ и хватање лопте
обема рукама;
* бацање обема рукама, чучањ и хватање лопте обема
рукама;
- Прати активност ученика и указује на правилне
покушаје.
- Бодри и мотивише ученике на још успешније
извршавање задатака.
- Прати елементарну игру ученика и проглашава
победника.

Завршни део часа


Активности наставника Активности ученика

- Означава крај данашњих активности. - Формирају врсту и напуштају игралиште у колони.


Провера остварености исхода

Запажања наставника о реализацији часа

You might also like