You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 38. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.4. Пузања, вишења, упори и пењања
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Помицање и окретање у вису
ТИП ЧАС: Обучавање
ЦИЉ ЧАСА: Развој снаге, спретности и координације. Подстицање одважности и упорности код
ученика.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да: примени помицање и окретањеу вису у свакодневном
вежбању; придржава се мера обезбеђења током вежбања; поштује правила игре.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални
МЕТОДЕ РАДА: Дијалошка, демонстративна, аналитичко - синтетичка
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, палице, вратило, разбој, погодан природни објекат
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Геометрија

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Хваталица уз ометање – сви су у ограниченом простору, изабере се хватач који јури бегунца кога
остали штите, тако што се постављају испред хватача. Руке морају бити на леђима, без
постављања ногу или гурања. Ухваћени и хватач мењају улоге.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИНУТА)


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту.
- Комплекс вежби обликовања бр. 3 – 8 простих вежби са палицама, са по 8–10 понављања уз
гласно бројање учитеља и ученика:
1. заузети раскорачни став, држати палицу испред тела, подижући је кроз предручење, и
преместити је иза врата;
2. обема рукама држати један крај палице и описивати кругове у ваздуху изнад главе;
3. заузети стојећи став, држати палицу иза тела, па извести претклон трупом;
4. заузети раскорачни став, држати палицу иза врата, засући трупом у једну, па у другу страну;
5. заузети раскорачни став, обема рукама држати један крај палице и у претклону исписивати
полукруг по тлу;
6. заузети стојећи став, узручити, држати палицу са обе руке, па наизменично подизати колена
(прав угао потколеница – натколеница);
7. поскоцима из чучња прескакати палицу бочно са једне стране на другу;
8. једноножним поскоцима наизменично мењати положај, са ноге на ногу напред – назад преко
палице.
- Кратке напомене о активностима које предстоје и скретање пажње на мере oбезбеђења којих се
морамо придржавати да би се предупредиле евентуалне непријатне ситуације и повреде.
ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)
А
- Ученике поставити у врсту – полукруг до вратила или друге справе/објекта, како би сви могли
посматрати демонстрацију коју изводи учитељ или спретнији ученик према инструкцијама.
- Вис мешовити: Прилази се дочелном вратилу или нижој притки разбоја и обема рукама, шакама
постављеним у ширини рамена, изводи натхват. Руке су исправљене, одржавају тежину тела које
је забачено уназад, док се врховима стопала ослања на тло/струњачу. Када се заузме вис
мешовити лежећи опружено, померање се врши у леву страну померањем истовремено леве руке
и леве ноге и примицањем десне руке и десне ноге.
- Исто изводити и помицањем у десну страну.
- Вежбу поновити неколико пута.
- Вис слободни: На вишој притки, у поскоку или уз помоћ, заузети став у вису слободном, такође са
натхватом. Померањем и примицањем руку, изводити помицање у једну и у другу страну.
Окретање у вису извести променом хвата у потхват, прехватањем руку извести окрет.
- Ученици изводе вис са помицањем и окретом уз асистирање учитеља.
Напомена: Разлика између виса мешовитог и слободног је у ослањању на врхове стопала
(мешовити), што знатно олакшава извођење и погодује овом узрасту. Не инсистирати на
„савршеном” извођењу, већ подстицати ученике да буду одважнији и овим висовима обогате
своје кретне активности. Обавезно асистирање учитеља. Ученицима слабије мускулатуре или са
већом тежином помоћи при вежбању.

Б
- Елементарна игра „Земља, вода, вазду” – сви ученици формирају један већи круг и изаберу
једног бројалицом. Изабрани играч је у средини круга, слободно се креће и изводи покрете које
осталу опонашају. Кад су му руке у приручењу каже „Земља”, у предручењу „Вода” и у узручењу
„Ваздух”. То су договорени ставови, које овај у кругу не мора да поштује, односно труди се да
остале превари тако што нпр. узвикује „Земља”, а подиже руке у узручење. Остали ученици морају
да опонашају само онај покрет који је у складу са узвиком. Сви који погреше испадају и чекају крај
игре. Победник је онај ко остане последњи и он преузима улогу играча из круга.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Постројавање, напомене и сугестије учитеља о активностима на часу, коментари и утисци
ученика.
- Спортски поздрав, сакупљање реквизита и заједнички одлазак са вежбалишта.

You might also like