You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 8. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.1.
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Ходање и трчање у колони по један
ТИП ЧАС: увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Оспособљавање за правилно држање тела при ходању и трчању у колони по један,
развијање снаге и издржљивости.
ИСХОДИ: Разликује правилно од неправилног држања тела и правилно држи тело при ходању и
трчању; Разуме основну терминологију вежбања.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, групни, индивидуални, у пару
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, демонстративна, метода игре
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, пиштаљка
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: комуникација; Математика: бројање, односи у простору; СОН: Други и
ја;

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање на команду "У врсту (две врсте) збор". Команда "На десно равнај'с", команда
"Мирно", корекције и похвале за труд и успешност;
- Хваталица у пару: један пар јуре остале у ограниченом простору и додиром их "хвата". Када
похватају све, други пар јури.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Комплекс вежби обликовања бр. 1 (8 простих вежби без реквизита, са по 6 - 8 понављања):
1. Став спетни, приручити: опонашати сат отклонима главе лево - десно;
2. Став спетни, приручити: наизменично подизати и спуштати рамена (знам - не знам);
3. Став спетни, приручити: подизати и спуштати руке у страну опонашајући махање крилима;
4. Став слободан: кружењем куковима опонашати манипулацију обручем;
5. Став раскорачни, одручити: 1 и 2 зиба преношењем тежине на леву ногу у откораку, 3 и 4 на
десну;
6. Став спетни, приручити: подићи лево колено, обухватити рукама, подићи до груди, исто десном;
7. Став спетни, руке низ тело: опонашати поскакивање врапца;
8. Корачни став, руке на боковима: поскоцима мењање ноге у преткораку.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Истицање циља часа и објашњавање на који начин ће се вежбање реализовати;
- Формирати прво врсту, па после команде "На десно" претворити у колону по један,
испружањем руку напред праве међусобни размак који се мора поштовати у каснијем кретању.;
- Мењати начине ходања: на прстима, на петама, на спољном и на унутрашњем делу
стопала;
- Трчање: високим подизањем колена, забацивањем ногама у назад, јако махање рукама и
слично.
- По договору први у колони мења ритам кретања који остали прате. На знак учитеља колона стаје
и проверава се одстојање између ученика. Активност се понавља неколико пута.

Б: Ученици се крећу ходајући у колони по један. На знак пиштаљком растрче се по терену, а на


поновни знак враћају се у колону на своје место и настављају такав кретање ходом.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање користећи линије на вежбалишту уз лагане корекције;
- Испитујемо утиске ученика и у колони по један лаганим ходом напуштамо вежбалиште.

You might also like