You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 3. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.2. Скакања и прескакања
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Подражавајући једноножни и суножни поскоци
ТИП ЧАС: обучавање
ЦИЉ ЧАСА: Проширивање кретног искуства једноножним и суножним поскоцима; Развијање снаге
мишића ногу и издржљивости; Подстицање дечијег кретног стваралаштва и маште.
ИСХОДИ: Изведе једноножне и суножне поскоке у месту и кретању; Разуме основне термине и
налоге везане за активности на часу.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални,
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, демонстративна, метода игре
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, линије на вежбалишту
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: комуникација; Математика: бројање, односи у простору; СОН: Други и
ја;

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање за почетак часа, једна или две врсте; Додатне напомене да ће се користити
поштаљка или команда "У врсту (две врсте) збор".
- Хваталица једноножним поскоцима (ограничен простор, један хватач, ухваћени преузима,
опомене за коришћење само поскока).
ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):
- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Поновити да се уз вежбе броји и да се понављају до 8 пута и додати да се вежбе у стојећем ставу
изводе кроз спетни, раскорачни и корачни (ређе) почетни став уз објашњења и демонстрацију;
- Демонстрирати неколико простих вежби обликовања без реквизита из једног од два става,
заједно са ученицима бројати, уз бодрење и корекције кроз шалу.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Проверити препоручену одећу и обућу за часове ФиЗВ и похвалити примерено;
- Заузимање растојања и слободног распореда на вежбалишту, саопштавање којим вежбањем ће
се бавити на часу, давање упутстава;
- Сви ученици поскакују у месту, а учитељ говори како: као врабац, рода, зец, жаба, кенгур, лопта.
(врабац – „ситни“, зец четвороношке, суножно, ноге "кроз" руке) ...
- Исто, крећући се напред, назад, у страну, како учитељ најави;
- Пустити ученике да се мало одморе уз питање како се још може скакати, да ли они могу да
измисле неке поскоке. Скакућу слободно, а најзанимљивије поскоке сви понављају.
Б: Активност јачег интензитета:
- „Ко ће брже?“ Сви стану на једну линију, на знак учитеља суножним поскоцима ( као кенгури )
прелазе стазу од 5 - 8 метара (користимо линије). Побеђује онај који први стигне. Понављамо 3-4
пута са паузама за одмор, смиривање пулса и дисања.
ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање за крај часа уз корекције;
- Изражавање утисака ученика, организовано напуштање вежбалишта у колони.

You might also like