You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 7. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.6. Вежбе равнотеже
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Ходање по линији
ТИП ЧАС: обучавање
ЦИЉ ЧАСА: Развијање координације, равнотеже и сналажљивости у простору и на ограниченој
површини.
ИСХОДИ: Одржава равнотежу у ходању по линији; Разликује правилно од неправилног држања
тела и правилно држи тело; Уредно одлаже своје ствари пре и након вежбања.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, групни, индивидуални
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, демонстративна, метода игре
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, линије, вијача (канап), повез за очи, пиштаљка
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: комуникација; Математика: Линија и област; СОН: Сналажење у
простору;

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање на команду "У врсту (две врсте) збор". Команда "На десно равнај'с", команда
"Мирно", корекције и похвале за труд и успешност;
- Слободно кретање ходањем у одређеном простору уз правилно држање тела.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Поновимо да ће се у првом полугодишту изводити Комплекс вежби обликовања бр. 1 (8 простих
вежби без реквизита, са по 6 - 8 понављања):
1. Став спетни, приручити: опонашати сат отклонима главе лево - десно;
2. Став спетни, приручити: наизменично подизати и спуштати рамена (знам - не знам);
3. Став спетни, приручити: подизати и спуштати руке у страну опонашајући махање крилима;
4. Став слободан: кружењем куковима опонашати манипулацију обручем;
5. Став раскорачни, одручити: 1 и 2 зиба преношењем тежине на леву ногу у откораку, 3 и 4 на
десну;
6. Став спетни, приручити: подићи лево колено, обухватити рукама, подићи до груди, исто десном;
7. Став спетни, руке низ тело: опонашати поскакивање врапца;
8. Корачни став, руке на боковима: поскоцима мењање ноге у преткораку.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Ученици који су врсти окретањем на лево или на десно стају у колону. Колона се налази на некој
од линија вежбалишта (игралишта). Један по један ученик почиње кретање по линијама најпре
ходајућу напред, ходајући бочно, ходајући уназад.
- Крећу се наизменично напред па назад. Приликом кретања учитељ упозорава на правилно
кретање и правилно држање тела.
- Ученици се крећу по линијама и када дођу до укрштања две линије слушају упутства и кретање
настављају на леву или десну страну, односно право. Кретање по линијама подражавањем
кретања животиња (као зека, као меда, као жаба).
Б: Елементарна игра "Нађи кућу“ – Ученици се поделе у више група – колона које стану паралелно
иза линије - црте (вијача, канап). Испред колона на удаљености 8 - 10 м нацрта се по један круг
пречника око 1 м. Први у колонама добро осмотре у ком правцу и на којој удаљености су кругови.
На знак затворе очи( или се вежу очи ), ходом иду до круга. Када мисле да су стигли у круг, стану и
чучну, отварају очи и провере да ли су успели. Успех доноси њиховој колони један поен.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање за крај часа уз понављање усвојених команди;
- Испитујемо утиске ученика и поспремамо вежбалиште (реквизити, опрема, одећа, торбе ...).

You might also like