You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 37. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.8. Плес и ритмика
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Галоп и дечји поскок
ТИП ЧАС: Обучавање
ЦИЉ ЧАСА: Развој координације и способности за ритмичко - кретно изражавање.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да изводи галоп и дечје поскоке у месту и кретању; усклађује
своје кретање према ритмичким целинама; поштује правила игре.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални
МЕТОДЕ РАДА: Вербална, демонстративна, аналитичко-синтетичка
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, палице
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Бројеви до 100; Музичка култура:
Извођење музике – ритмика, Музичко стваралаштво; Свет око нас: Други и ја

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Понављање и увежбавање стројевих вежби: Разбројавање на парове и потом формирање две
врсте. Поновити неколико пута ради стицања сигурности.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Узети палице и из формације врсте, заузети растојање ширењем руку до одручења.
- Комплекс вежби обликовања бр. 3: 8 простих вежби са палицама, са по 810 понављања уз
гласно бројање учитеља и ученика:
1. заузети раскорачни став, држати палицу испред тела, подижући је кроз предручење, и
преместити је иза врата;
2. обема рукама држати један крај палице и описивати кругове у ваздуху изнад главе;
3. заузети стојећи став, држати палицу иза тела, па извести претклон трупом;
4. заузети раскорачни став, држати палицу иза врата, засући трупом у једну, па у другу страну;
5. заузети раскорачни став, обема рукама држати један крај палице и у претклону исписивати
полукруг по тлу;
6. заузети стојећи став, узручити, држати палицу са обе руке, па наизменично подизати колена
(прав угао потколеница – натколеница);
7. поскоцима из чучња прескакати палицу бочно са једне стране на другу;
8. једноножним поскоцима наизменично мењати положај, са ноге на ногу напред – назад преко
палице.
- Одлагање реквизита, најава наставне јединице и кратке напомене о реализацији.
ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)
А
- Ученике у размакнутој врсти распоређујемо иза линије и изводити следећа вежбања која
демонстрира учитељ или спретнији ученик (према инструкцијама):
1. Галоп напред изводити тако да се искорачи једном ногом, са преносом тежине на ту ногу и
поскоком на истој, а доскоком на другу. Колена треба да су исправљена, а стопала испружена.
Рукама слободно махати поред тела пратећи рад ногу. Вежбу изводити мекано и повезано, више
пута поновити уз корекције по потреби.
2. Галоп напред извести и у искораку другом ногом.
3. Извођење галопа странце: на исти начин само се не искорачује напред већ више у страну, једну,
па другу.
4. Са рукама о боковима ученици изводе „дечји поскок” тако што искораче десном ногом и одразе
се у вис истом, уз замах савијене леве ноге напред горе (високо подићи колена). Вежба се изводи
са више понављања док учитељ врши корекције и подстиче активност.
5. „Дечји поскок” изводити у окретању око своје осе, са по неколико поскока до пуног окрета. Исто
изводити и у другу страну.
6. Испробати извођење поскока са рукама у одручењу.
- Креативност: подстаћи ученике да сами осмисле вежбу повезујући галоп напред и странце са
окретима и дечјим поскоцима.

Б
- „Ко ће брже?” – такмичење у брзом преласку стазе галопом или дечјим поскоком (по избору
ученика). Ученике поделимо у неколико врста – група и оне, једна по једна, што брже прелазе
стазу договореним кораком. Победници група такмиче се у финалу. Опомињемо на поштовање
правила – трк је недозвољен и такмичар се диквалификује.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Постројавање и подсећање на неке музичке емисије где су извођени галоп и дечји поскоци.
Такође напомена да се на YouTube-у могу видети снимци ових корака.
- Коментари и изражавање утисака од стране ученика.
- Спортски поздрав за крај часа, сакупљање реквизита и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like