Professional Documents
Culture Documents
ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 36. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________
СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.2. Скакања и прескакања
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Прескакање ластиша
ТИП ЧАС: Увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој снаге скакачког типа, спретности и координације. Стицање умешности и
примена прескакања у игри.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да прескаче ластиш на разне начине у игри; навија и бодри
учеснике у игри на начин који никога не вређа.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, групни
МЕТОДЕ РАДА: Вербална, демонстративна, метода игре
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, палице, пиштаљка, ластиш
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Геометрија; Свет око нас: Други и ја,
Култура живљења; Ликовна култура: Облици
ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Хваталица „Чаробни штапић” – један ученик користи палицу као штапић којим ухваћене
„претвара” у животиње по жељи (изговара име животиње). Ухваћени мора опонашати ту
животињу, потом он преузима „чаробни штапић”.
Б
- Елементарна игра ластишом „Ко воли, ко воли...?” – у већи, раширени ластиш, стане група деце
држећи ластиш затегнут око чланака/колена или већ по договору. Једно од деце гласно пита: „Ко
воли, ко воли... колаче?” Пошто сви воле, онда остају унутра. Када он упита за нешто што је ружно
за јело, онда сви брзо искачу. Ко последњи остане запетљан у ластиш је губитник и мора или
чекати док остали играју или добија једно слово имена непопуларне животиње (магарац, твор...).
Напетост се повећава када онај ко пита одуговлачи или после нпр. речи „колач” дода и „од блата”.
Ако неко искочи без разлога, такође је губитник.