You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 44. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.7. Вежбе са реквизитима
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Вежбе обручима
ТИП ЧАС: обучавање
ЦИЉ ЧАСА: Развој координације и спретности проширивањем манипулативног кретног искуства.
ИСХОДИ: Изводи различите вежбе обручем. Усклађује своје кретање са кретањем реквизита.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални, групни
МЕТОДЕ РАДА: вербална, демонстративна, синтетичка
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, обручеви, пиштаљка
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Предмети у простору и односи међу
њима; Свет око нас: Други и ја.

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика);
- Команда "Мирно" и спортски поздрав за почетак часа;
- Поновити са претходног часа ходање и трчање у колони по један уз различите задатке: на
прстима, на петама, на унутрашњем делу стопала (као паткице), на спољашњем делу (као
каубоји).

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Комплекс вежби обликовања бр. 2 (8 простих вежби без реквизита, са по 6 - 8 понављања,
детаљније у припреми за 39, 40. и 41. час) уз гласно бројање учитеља и ученика.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: *Уколико не обезбедимо довољан број обруча, онда организујемо рад у пару или у групи.
Ученици заузимају полукружни распоред по вежбалишту са довољно растојања и изводе следеће
вежбе:
- држати обруч рукама хоризонтално изнад главе и пустити га да пада, па га ухватити у висини
бокова;
- обруч држати хоризонтално испред тела, избацити га увис и ухватити са обе руке;
- иста вежба уз давање ротације обручу;
- држећи обруч једном руком бочно поред тела у вертикалном положају, избацити га и ухватити
истом руком (мењати руке на знак);
- исто, сада само избацити једном, а ухватити другом руком;
- иста вежба само избацити обруч горе напред, потрчати неколико корака и ухватити га;
- замахивање обручем одозго надоле испред тела и прекакање попут вијаче;
- котрљање обруча једном и другом руком.
- Вежбе демонстрирамо и све време коригујемо по потреби извођење, похваљујемо и подстичемо
ученике.

Б: Штафетна игра са котрљањем и провлачењем кроз обруч: Ученици се поделе у најмање две
колоне и заузму позицију иза полазне линије. На знак, први из колоне котрља обруч до окретишта
(десетак метара), спусти га на тло, стане у њега, подигне га изнад главе, пренесе и спусти, па потом
се опет уз котрљање, врати до следећег који преузима обруч и наставља игру. Побеђује екипа чији
чланови пре изврше задатак.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Сакупљање и одлагање обруча уз коментаре и изражавање утисака од стране ученика.
- Постројавање, напомене и сугестије учитеља о активностима на часу.
- Спортски поздрав за крај часа и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like