You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 94. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.1. Ходање и трчање
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Трчање са допунским задацима
ТИП ЧАС: увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој опште снаге, издржљивости и координације. Оспособљавање за правилно
трчање са допунским задацима.
ИСХОДИ: Правилно трчи са допунским задацима. Одржава личну хигијену.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални, групни
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, демонстративна
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, палице, пиштаљка
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Предмети у простору и односи међу
њима; СОН: Сналажење у простору и времену, Други и ја; Музичка култура: Извођење музике -
ритмика.

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика);
- Команда "Мирно" и спортски поздрав за почетак часа;
- Стројеве вежбе са претходног часа: пребројавање на парове, формирање 2 и 4 врсте и
престројавање у колоне.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Комплекс вежби обликовања бр. 3 (8 простих вежби са палицама, са по 6 - 8 понављања,
детаљније у припреми за 79, 80. и 81. час) уз гласно бројање учитеља и ученика.
- Кратка релаксација уз вежбе правилног дисања, истицање циља часа и навођење предстојећих
активности.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Формирање врсте на команде "У врсту збор", "На десно равнајс'", "Мирно". Престројавање у
колону командом "На лево/десно" и кретање командом "Трчећим кораком напред";
- Заузимање растојања око 1,5 метара иза претходника и трчање у круг око вежбалишта; Учитељ је
у кругу и задаје задатке који се изводе у трчању или другачијим обликом кретања: на прстима,
петама, са чучњем, високо колена, забацивање ногу позади, трчање са бочним докораком ...;
Додати и задатке типа: чучни, клекни, седи, ходај у чучњу, скакући једноножно, суножно ...
- Трчање прекидати краћим интервалима ходања ради смиривања пулса;
- Уз договор челни ученик може задавати покрете које ће остали прихватати. Мењати челне.

Б: Елементарна игра "Јелечкиње, барјачкиње" (опис у 91 - ој припреми).

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање и изражавање утисака од стране ученика. Подсећамо ученике на препоруку са
прошлог часа и ученици коментаришу на који начин они брину о личној хигијени после вежбања и
уопште током дана. Похваљујемо и указујемо на прихватљиво понашање.
- Спортски поздрав за крај часа, сакупљање палица и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like