You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 47. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.9. Полигони
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Полигон 2
ТИП ЧАС: увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Стабилизација и аутоматизација усвојених облика кретања уз даљи развој снаге,
спретности, и координације. Примена научених природних облика кретања.
ИСХОДИ: Успешно савладава полигон препрека са различитим облицима кретања и кретним
задацима. Поштује мере безбедности током вежбања.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, ситуациона метода
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, обручеви, вијаче, лопте, пиштаљка, штоперица
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Предмети у простору и односи међу
њима; СОН: Сналажење у простору и времену;

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика);
- Команда "Мирно" и спортски поздрав за почетак часа;
- Хваталица прозивањем: сви ученици трче ограниченим простором, а учитељ или ученик који је
на поштеди и не ради вежбе, прозива хватача. Прозвани јури и хвата, а пошто ухвати, прозива се
други.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Комплекс вежби обликовања бр. 2 (8 простих вежби без реквизита, са по 6 - 8 понављања,
детаљније у припреми за 39, 40. и 41. час) уз гласно бројање учитеља и ученика.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Припремљен полигон у облику слова П:
- скок "преко јарка" из залета (две вијаче са размаком 1 метар);
- бацање и хватање лопте са одбијањем од тла 10 пута
- дизање и ношење лопти из обруча око чуња удаљеног 5 метара ( кошаркашка, рукометна и
пластична балонка) и враћање у обруч;
- прескакање вијаче у трчању 10 м;
- котрљање обруча 10 м.
* Редослед претходне две вежбе се за следећег ученика мења, јер до одређене тачке се изводи
једна вежба, реквизит остави, па се стаза назад прелази са другим реквизитом. Обе вежбе су на
положеној линији слова П (облик полигона).
- галопом напред вратити се преко полазне линије.
Ученици у колони прилазе стартној линији и кад претходник пређе на другу станицу,
следећи започиње са радом. По завршетку полигона прикључују се на зачеље колоне и чекају свој
ред за поновни прелазак стазе.
* Напомена: Могу се поставити и две стазе ако имамо довољно простора, справа и реквизита.

Б: Ко је најбржи и најспретнији? Један по један ученик прелази полигон, учитељ мери и


евидентира време (касније евидентира укупна запажања о сваком ученику).

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање и спортски поздрав за крај часа, напомене и сугестије учитеља о активностима на
часу: истицање најуспешнијх према резултатима мерења;
- Сакупљање и одлагање реквизита, склањање справа и предмета који су коришћени.

You might also like