You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 76. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.9. Полигони
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Полигон 3
ТИП ЧАС: увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Стабилизација и аутоматизација усвојених облика кретања уз даљи развој спретности,
прецизности, равнотеже, координације и гипкости тела. Примена научених природних облика
кретања.
ИСХОДИ: Успешно савладава полигон препрека са различитим облицима кретања и кретним
задацима. Поштује мере безбедности током вежбања.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, ситуациона метода
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, греда (клупа), 3 тениске лоптице, чуњеви (флаше),
сталак (препрека), медицинка, торба, струњаче, пиштаљка, штоперица
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Предмети у простору и односи међу
њима; СОН: Сналажење у простору и времену; Музичка култура: Бројалице

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика);
- Команда "Мирно" и спортски поздрав за почетак часа;
- Хваталица по избору ученика. Избор почетног "хватача" извршити познатом бројалицом.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Комплекс вежби обликовања бр. 2 (8 простих вежби без реквизита, са по 6 - 8 понављања,
детаљније у припреми за 39, 40. и 41. час) уз гласно бројање учитеља и ученика.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Припремљен полигон у облику слова П са следећим задацима:
- наскок (пењање) на греду (клупу), претрчавање и саскок;
- поваљка на леђима (3 пута) и заузимање става на лопатицама (свећа);
- гађање тениским лоптицама (3 комада) 8 чуњева поређаних на удаљености од 5 - 6 метара;
- два спојена колута напред;
- прескакање низа препрека: сталак до 50 цм, торба и медицинка .
* На положеној линији слова П (облик полигона) је простор за гађање чуњева. Ученик који је
бацио лоптице прво поређа (усправи) чуњеве, потом покупи лоптице и постави их на линију
гађања, па тек онда наставља са следећом вежбом.
- галопом напред вратити се преко полазне линије.
Ученици у колони прилазе стартној линији и кад претходник пређе на другу станицу,
следећи започиње са радом. По завршетку полигона прикључују се на зачеље колоне и чекају свој
ред за поновни прелазак стазе.
* Напомена: Могу се поставити и две стазе ако имамо довољно простора, справа и реквизита.

Б: Ко је најбржи и најспретнији? Један по један ученик прелази полигон, учитељ мери и


евидентира време (касније евидентира укупна запажања о сваком ученику).

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање и спортски поздрав за крај часа, напомене и сугестије учитеља о активностима на
часу: истицање најуспешнијх према резултатима мерења;
- Сакупљање и одлагање реквизита, склањање справа и предмета који су коришћени.

You might also like