You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 24. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.9. Полигони
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Полигон 1
ТИП ЧАС: увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Стабилизација и аутоматизација усвојених облика кретања уз даљи развој снаге,
спретности, и координације. Примена научених природних облика кретања.
ИСХОДИ: Успешно савладава полигон препрека са различитим облицима кретања: ходањем,
трчањем, провлачењем, препентравањем, прескакањем, бацањем и хватањем. Поштује мере
безбедности током вежбања.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, ситуациона метода
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, шведски сандук или козлић, шведска клупа или греда,
лопте, лестве, вијаче, пиштаљка, штоперица
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Предмети у простору и односи међу
њима; СОН: Сналажење у простору и времену;

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика);
- Команда "Мирно" и спортски поздрав за почетак часа;
- Хваталица прозивањем: сви ученици трче ограниченим простором, а учитељ или ученик који не
ради вежбе, прозива хватача. Прозвани јури и хвата, а пошто ухвати, прозива се други.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Комплекс вежби обликовања бр. 1 (8 простих вежби без реквизита, са по 6 - 8 понављања,
детаљније у припреми за 6, 7. и 8. час) уз гласно бројање учитеља и ученика.
- Кратке напомене о активностима које предстоје и скретање пажње на мере безбедности којих се
морамо придржавати да би се предупредиле евентуалне повреде.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: * Полигон у настави Физичког и здравственог васпитања треба схватити као час
систематизације, где се природни облици кретања и различити кретни задаци реализовани на
претходним часовима, кроз такмичење - савладавање стазе препрека, даље увежбавају и
аутоматизују.
Учитељ ће припремити полигон у облику потковице (поставити справе и реквизите):
- Шведска клупа или греда: пењање, ходање са чучњем на средини, меки саскок;
- Провлачење кроз хоризонтално постављене лестве вијугаво кроз 4 отвора;
- Препентравање преко шведског сандука или козлића;
- Бацање и хватање лопте обема рукама изнад главе 5 понављања;
- Прескакање кратке вијаче суножним поскоцима 20 пута (из више покушаја);
- Брзо претрчавање стазе од 20 м са стартом из упора чучећег.
Ученици у колони прилазе стартној линији и кад претходник пређе на другу станицу,
следећи започиње са радом. По завршетку полигона прикључују се на зачеље колоне и чекају свој
ред за поновни прелазак стазе.
* Напомена: Могу се поставити и две стазе ако имамо довољно простора, справа и реквизита,
деца ће бити активнија, али је теже надгледати и предузети мере безбедности. Полигон са више
станица би био компликован да би га деца запамтила. Увек започети са лакшим вежбама, оне које
изискују највише напора оставити за крај, јер ће дете до новог старта имати времена за одмор и
стабилизацију пулса и дисања.

Б: Ко је најбржи и најспретнији? Један по један ученик прелази полигон, учитељ мери и


евидентира време (касније евидентира укупна запажања о сваком ученику).

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање и спортски поздрав за крај часа, напомене и сугестије учитеља о активностима на
часу: истицање најуспешнијх према резултатима мерења;
- Сакупљање и одлагање реквизита, склањање справа и предмета који су коришћени.

You might also like