You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 4. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.1. Ходање и трчање
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Ходање и трчање уз правилно држање тела
ТИП ЧАС: обучавање
ЦИЉ ЧАСА: Упознавање са правилним држањем тела при ходању и трчању; Развијање снаге
мишића ногу и издржљивости;
ИСХОДИ: Разликује правилно од неправилног држања тела; Разуме основне термине и команде;
Изводи основне стројеве вежбе;
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални,
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, демонстративна, метода игре
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, линије на вежбалишту, пиштаљка
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: језичка култура; Математика: бројање, односи у простору; СОН: Други и
ја;

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање за почетак часа уз команду "У врсту (две врсте) збор". Објашњења команде "На
десно равнај'с" и "Мирно" у лаганом разговору и демонстрацији уз похвале за напредак и труд.
- Хваталица брзим ходањем (ограничен простор, један хватач, ухваћени преузима, опомене за
коришћење само брзог ходања).

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Поновити почетне ставове: спетни, раскорачни и корачни, уз објашњења и демонстрацију;
- Извести пет - шест простих гимнастичких вежби, уз бројање, бодрење и корекције.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Ученици у колони по један, пазећи на растојање, ходају по вежбалишту:
- Опуштено, као да се „вуку“; Лепо као „паун“ ( усправно држе тело, истуре груди, увуку стомак,
усправно држе главу, руке слободно прате ноге) - „Ко ће лепше“ – бирамо и изводимо оног ко је
најлепше ходао,
- Исто, само сад „Као војници“, са подигнутим коленима и одлучнијим кораком, један иза кругог у
правилној колони. Сваки пут одабрати најбољег „војника“.
- Ове вежбе поновити и у лаганом трчању.
- Ученици и даље у колони, ходају и лагано трче дуж разних линија по терену, трудећи се да
стопала стављају на линију за вођом.
- Лагано трче произвољним правцима и смером, али на одређен знак пиштаљке стају мирно,где су
се затекли, окрећу се према учитељу.

Б: Активност јачег интензитета:


- „Ко ће брже?“ Сви стану на једну линију, на знак учитеља што правилнијим трчањем прелазе
стазу од 5 - 8 метара (користимо линије). Побеђује онај који први стигне. Понављамо 3-4 пута са
паузама за одмор, смиривање пулса и дисања.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање за крај часа уз понављање усвојених команди;
- Разговор: истицање да је правилно држање тела неопходно за даљи дечји развој, похвале и
препоруке ученицима, утисци ученика, организовано напуштање вежбалишта у колони.

You might also like