You are on page 1of 11

Универзитет у Крагујевцу

Факултет педагошких наука


Јагодина

Припрема за планирану ситуацију учења


из области Физичког васпитања

Ментор:Јелена Јанчић
Студент: Селена Радовановић 2020/0224

Краљево, новембар 2023


I ОПШТИ ПОДАЦИ

Предшколска установа: ПУ „Олга Јовичић Рита“ Краљево- ПУ Лане

Васпитачи:

Узрасна група Средња узрасна група

Број деце у групи: 25

Датум и време реализације: 09.11.2024.

Радни простор: Соба

II ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ

Тема планиране ситуације „Љубав“


учења:

Назив јединице планиране „Музичке покретне игре“


ситуације учења:

Кључни појмови: Покретна игра

Циљ планиране ситуације Омогућити свестрани развој деце


учења: Створити услове за развој трчања и ходања, развијати
спретност, другарство и истрајност кроз покретну игру.

Развијати код деце способност да кретање сама изводе (почну


кретање и промене га на одређени сигнал у зависности од
постављеног задатка

Васпитно-образовни задаци:

а) образовни Подстицати и развијати елементарне облике кретања ( трчања,


ходања) за испољавање физичких способности спретности,
координације.
б) биолошки Јачање мишића целокупног тела, очување дечијег здравља,
правилан раст и развој целог организма.

в) васпитни Створити услове за развој пажње, сталожености, равнотеже и


самосталног орјентисања у простору
Развијање позитивног односа према физичкој активности
Развијање позитивног односа према игри и раду
Исходи планиране Деца ће на крају активности моћи да:
ситуације учења: -имају развијен позитиван однос према својим вршњацима
тј.раду у пару.

Методе рада: Вербална метода (приликом давања инструкција)

демонстративна метода (приликом показивања вежби и


кореографије) метода практичног вежбања, имитативна метода.

Облици рада: Фронтални облик рад, Индивидуални облик рад

Средства рада: Природни облици кретања, комплекс вежби обликовања,


покретна игра, бојење срца

Реквизити и средства: Палица, папирно срце, креп трака, темпере, зип кеса.

Корелација са другим Методика развоја говора ( јасно изговарање текста који је


саставни део покретне игре „Љубав је...“),
областима:
Методика ликовног васпитања (у завршном делу деца боје)

Методика почетних математичких појмова (формирање појма


круга, појама пара)

Методика музичког васпитања( развијање ритма док играју и


певају у покретној игри „Љубав је“ )

Коришћена литература: Вежбе обликовања за децу (1996), Цветковић Н

Теорија и методика физичког и здравственог васпитања (Беорад


2019.) Универзитет Сингидунум

Методика физичког васпитања: практикум, Живорад Марковић,


Јагодина : Педагошки факултет, 2010.

Преузето дана 30.10.2023:


https://www.pinterest.com/pin/19562579621899823/sent/?
invite_code=f9ff096856a8466f9ec2ab60db7be375&sender=5283287
37444384808&sfo=1
Модел писане припреме за интегративну активност из физичког
васпитања

Структура планиране Уводни део: Природни облици кретања


ситуације учења:
Припремни део: Комплекс вежби обликовања

Главни део: Учење кореографије на песму „Љубав је...“

Завршни део: Бојење срца

III ТОК ПЛАНИРАНЕ СИТУАЦИЈЕ УЧЕЊА

I део Садржај Дозирање Организација и Утицај


илустрација

Уводни део: Представљам се деци


и говорим им да ћу
се данас мало
дружити са њима.

Обавештавам их да
треба да се крећу
путањом једно иза
другог, без гурања и
претицања као и да
држе растојање.

Ток трчања:

-лагано трчање;

- трчање са
подизањем колена;
Ове вежбе
-ходање на прстима доприносе
1/2 загревању
-ходање на петама
1/2 апарата за
-бочно трчање; кретање и
припремању
-скакати на левој организма деце
нози; 1/2
за комплекс
-скакати на десној вежби
нози; 1/2 обликовања и
даље
-лагано ходање са 1/2 активности.
дисањем
1/2

1/2

1/2

Кажем им да стану
на обележена места,
„срца“ .
Припремни Сваку вежбу прво
део: објасним и
демонстрирам, затим
радим заједно са
њима.

Фронтално сам
окренута према деци.
1. Став је спетни,
рукама предручити
згрчено, лакат и
подлактицу
повлачити што више
уназад у одручење. 5 пута Јачање и
истезање
мишића руку и
2. Мали раскорачни раменог појаса и
став, одручити, истезање
предручити и грудних мишића
пљеснути длановима,
кроз одручење
заручити и пљеснути
длановима.

5 пута
3. Спетни став,
приручити, кроз
предручење правити
бочне кругове уназад
имитирајући
„окретање два велика
точка“

Истезање и
4. Спетни став,
лабављење
одручити згрчено,
мишића руку и
држећи палицу
5 пута трупа и истезање
натхватом на
задње ложе бута
потиљку, али да
глава остане у
продужетку
кичменог стуба.

5. Мали раскорачни Јачање мишића


став, предручити раменог појаса и
држећи палицу опружача ногу и
натхватом, чучањ, истезање
уздручити грудних мишића
5 пута

6. Раскорачни став,
дубоки претклон,
руке опуштене.
Замасима руку
померати труп у
једну па у другу Јачање и
страну. истезање
мишића трупа и
истезања
мишића задње
ложе бута

5 пута
Јачање и
7. Сед разножно истезање
пружено, узручити, мишића трупа и
држећи палицу са повећање
обе руке ослоњену о покретљивости
тло, претклон трупом кичменог стуба
ка прстима једне
ноге, а кроз претклон мишића задње
палицу вући по тлу ложе бута.
„цртајући“ полукруг
што даље од тела до
прстију друге ноге,
исто урадити и у
другу страну.
Јачање
трбушних
8. Лежећи на мишића и
леђима, узручити мишића ногу
држећи палицу
натхватом, доћи до
седа згрчених ногу у
коленима, а палицу
држећи је пребацити
преко колена

Најављујем јединицу
активности.

Главни део: Након вежби


обликовања говорим
деци да опет стану на
обележена места.
Говорим им да ћемо
сада учити
кореографију о
песми „Љубав је...“.

Док се деца
распоређују, пуштам
им тихо песму.

Питам их да ли неко
зна песму?

Да ли зна да нам
покаже кореографију
уз песму?

Прво им говорим да
ћу ја да им
демонстрирам
покрете прве строфе
док они гледају.

Кад сам мали био

Ја дуго нисам схватао

Шта је љубав то

Тата ми је рекао на
то...

Затим понављамо
заједно.

Прелазимо на другу
строфу.

Љубав је кад се неко


воли,

Љубав је кад те неко


воли,

Љубав је кад мама


воли тату,
Кад сека воли бату,

Љубав је када се воле


сви на свету.

Опет прво ја
показујем а они
гледају, затим
понављамо заједно.

Кораци за трећу
ствофу су исти, прво
изводим сама, па
заједно.

Кад сам била мала

Ја сам своју маму


питала

Шта је љубав то

Мама ми је рекла
злато

Када смо научили


кораке за целу песму,
говорим им да ћу
сада да пустим целу
песму и да ћемо
заједно да поновимо
све.

Деца седају за
столове. Дајем
сваком детету срце у
кеси, на ком се
налази боја (прилог
1). Објашњавам им Ова активност
да свако самостално треба да
Завршни део: допринесе
треба да обоји срце,
односно да прстима смиривању и
распоређују боју по опуштању деце
папиру. уједно и
подстиче
На крају похваљујем креативност.
децу, делим им срца
која су направила.

IV ПРИЛОЗИ

Прилог 1.

You might also like