You are on page 1of 15

Универзитет у Крагујевцу,

Факултет педагошких наука


Јагодина

Припрема за планирану ситуацију учења


из области Физичког васпитања

Ментор: Јелена Јанчић Студент:Марија


Михајловић 2017/0234
Јагодина, децембар 2020.
I ОПШТИ ПОДАЦИ

Предшколска установа:

Васпитачи:

Узрасна група Старија узрасна група

Број деце у групи: 14

Датум и време реализације: 3.12.2020.

Радни простор: Соба

II ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ

Тема планиране ситуације Природни облици кретања


учења:

Назив јединице планиране Прелаз клупе ходом унапред


ситуације учења:

Кључни појмови: Ходање,равнотежа, клупа, игра.

Циљ планиране ситуације Оспособити децу да ходају по клупи одржавајући равнотежу.


учења:

Васпитно-образовни задаци:

а) образовни  Усвајање правила у играма.


 Оспособљавање деце за прелаз преко клупе.
 Развијање покретљивости зглобова, стопала и колена.
 Јачање одговарајућих мишићних група (мишића
ногу,трупа и раменог појаса).

б) биолошки  Формирање правилног држања тела.


 Утицај на раст и развој организма и јачање дечјег
здравља.
 Развијање моторичких способности ( равнотежа –
одржавање приликом преласка клупе, координација-
приликом преласка клупе).
в) васпитни  Васпитање воље, свесне дисциплине и позитивног
односа према раду.
 Развијање вољно-карактерних особина (воље и
самоконтроле, одговорности и истрајности ).
 Развијање позитивног односа према вршњацима.
Исходи планиране Дете ће бити у стању да:
ситуације учења:  Правилно изводи вежбе обликовања са палицом.
 Правилан прелазак преко клупе користећи различите
облике ходања.
 Изводе игре „Паук и муве“ и „Лимбо денс“.

Методе рада: Демостративна метода рада, метода усменог излагања


(вербална метода ) , метода практичног рада (игролики
модалитет).

Облици рада: Фронтални облик рада, групни облик рада.

Средства рада: Игра за загревање организма, комплекс вежби обликовања са


палицом, природни облици кретања,такмичарска игра, игра
за опуштање организма.

Реквизити: Клупа,трака,палица,балон,канап.

Корелација са другим Област упознавања околине (упознавање са животињама –


областима: паук и муве).
Област развоја почетних математичких појмова ( релације
пењање НА клупу,Високо-ниско код лимбо денса).
Област развоја говора (током целе планиране ситуације
учења).

Коришћена литература:  Вишњић Д., Јовановић Д., Милетић К., (2004):


"Теорија и методика физичког васпитања", Факултет
спорта и физичког васпитања Београд;
 Јанковић И., Прусина И., (2009): "Приручник за
васпитаче физичко васпитање" СТYЛОС АРТ, Нови
Сад, стр. 87.;
 Марковић, Живорад (2011): Методика физичког
васпитања – практикум, Педагошки факултет,
Јагодина;

Структура планиране  Уводни део ; Елементарна игра „Паук и муве“.


ситуације учења:
 Припремни део: Комплекс вежби обликовања са
палицом.

 Главни део: Прелазак клупе различитим начинима


ходања. Игра „Јарци на брвну“.

 Завршни део: Лимбо денс.


III ТОК ПЛАНИРАНЕ СИТУАЦИЈЕ УЧЕЊА

I део Садржај Дозирање Организација и Утицај


илустрација
Уводни део: .

На простору за игру
траком је обележена
велика коцка која
представља паукову Елементарн
мрежу (прилог 1). а игра у
Паук је дете које уводном делу
бирам планиране
разбрајалицом и ситуације
оно треба да чучне у учења има
средину круга са утицај на
рукама преко очију. загревање
Муве су деца која апарата за
улећу у паукову кретање и
мрежу и круже око припрему за
паука. Када вежбе
изговорим ПАУК обликовања.
деца треба што пре
да изађу из паукове
мреже. Ону ‘’муву’’
коју паук ухвати
остаје поред паука.
Победник је дете
које последње
остаје неухваћено .

Припремни део:

Након игре,децу
распоређујем у две
врсте. Девојчице
напред , дечаци
позади. Говорим
деци да рашире руке
у положај одручења
и да се окрену око
своје осе како би
имали довољно
простора за
вежбање. Показујем
им на који начин да
то ураде. Вежбу
прво изводим ја,а
затим заједно.

Вежбе за рамени
појас:
1. Раскорачни
став, хват
палице за
њене крајеве,
кроз Загревање и
предручење јачање
узручимо мишића руку
обема рукама и раменог
иза главе, појаса.
затим ,
узручимо
обема рукама 6x
и враћамо у
почетни
положај.

2. Раскорачни
став,хватамо
палицу за
њено
дно,пењемо
се на прсте и
уписујемо
кругове,осло
нац је на
прстима.

3. Ракорачни
став,премешт
амо палицу
испред и иза
тела све
време
држећи
крајеве
палице.

Вежбе за труп и
карлични појас:
Вежбе за
труп и
4. Ракорачни карлични
став,палица 6x појас имају
је иза утицај на
врата,радимо јачање и
засуке истезање
трупом у мишића
једну трупа и
страну,погле карличног
д за руком, појаса.
па у другу
страну,погле
д за руком.

5. Ракорачни
став,обема
рукама
држати један
крај палице,у
претклону
исписивати
полукруг по
поду.

6. Раскорачни
став,хватамо
палицу за
њене
крајеве,ослон
имо оалицу
на
потиљак,прет
клон
трупом ,леђа
су
исправљена,з Вежбе за
асук трупом мишиће ногу
у једну 6x имају утицај
страну,погле на загревање
д за мишића ногу
руком,затим као и на
у другу њихово
страну, јачање и
поглед та обликовање.
руком.

Вежбе за мишиће
ногу:

1. Ракорачни
став,узручит
и,држати
палицу са
обе
руке,наизмен
ично
подизати
колена 6x
( праву угао
подколеница
-
натколеница)
.

2. Ракорачни
став,палица
је иза
врата,радимо
чучњеве.

3. Ракорачни
став,хват
палице за
њене
крајеве,ослон
ац је на
потиљку,рад
имо прво
искорак
ногом у
једну
страну ,па у
другу
страну,ослон
ац је на
пуном
стопалу.
Главни део:
Након вежби
обликовања
говорим деци да сам
за њих припремила
једну клупу , да ћу
им сада прво ја
демострирати на
који начин треба
прећи клупу, а
затим они. Док они
прелазе ја
асистирам по
потреби. Пре него
што покажем на
који начин треба
прећи клупу,
објашњавам како да
се попну и на крају
сиђу са клупе.

1. Лагано
ходање са
рукама у
одручењу
(прилог 2 ).

2. Лагано
ходање са
рукама у
одручењу,на
средини
клупе окрет
за 360
степени.И
наставити са
ходањем до
краја клупе
(прилог 3 ).

3. Ходање пета-
прсти,руке су
у приручењу
(прилог 4 ).

4. Бочно
ходање,руке
су у
одручењу.До
средине у
једну
страну,од
средине у
другу страну
(прилог 5).

5. Ходање,руке
су у
одручењу и
искорак
преко
препрека које
се налазе на
клупи
(прилог 6).

6. Ходање цик-
цак,држимо
балон рукама
које су у
предручењу
(прилог 7).

7. Ходање цик
цак,балон је
иза главе
(прилог 8).

8. Четвороношк
о ходање
(прилог 9).

9. Ходање,са
подизањем
ногу,руке су
у
приручењу.
Марширамо
(прилог 10).

Након
овога,организујем
такмичарску
игру.Игра се зове
„Јарци на брвну“.
Децу делим у две
екипе од по 7,
делим их тако што
извлаче зелене и
црвене квадратиће
(прилог 11). Једна
екипа стаје са једне
стране клупе, друга
са друге. Деца су у
колони један иза
другог. Први из
колоне се пење на
клупу и из једне и
из друге екипе.
Задатак је да кад
дођу до средине
клупе да се
мимоиђу тако да не
падну са клупе.
Члан екипе који
успе да мимоиђе и
да се оде до краја
клупе је победик и
та екипа добија
поен. Уколико се
деси да оба члана
успеју да се мимиои
ђу обе екипе
добијају поен.А
уколико оба члана
екипе падну,
ниједна екипа не
добија поен. На
крају победник је
онда екипа која прва
освоји 20 поена.

Испод клупа се
налази струњача
која ублажава пад.
И наравно ја
асистирам по
потреби.
Завршни део:
У завршном делу Игра има
припремила сам утицај на
игру „Лимбо денс“ опуштање и
(прилог 12). лабављење
Разбрајалицом моторног
бирам два детета апарата.
која ће да држе
канап. Деца која
држе канап
стајаће на клупе.
Једно дете са једне
стране на једној
клупи , друго са
друге на другој
клупи. У првом
кругу они ће стајати
и држати високо
канап. У другом
кругу спустиће
канап ниже,тако да
канап буде у висини
њиховог стомака. У
трећем кругу
чучнуће поред
клупе. Док та два
детета спуштају
канап све ниже и
ниже, остала деца
пролазе испод с тим
што воде рачуна да
не додирну канап.
Победник је оно
дете које до краја не
додирне канап
приликом преласка.
IV ПРИЛОЗИ

Прилог 1 Прилог 2 Прилог 3

Прилог 4 Прилог 5 Прилог 6

Прилог 7 Прилог 8 Прилог 9

Прилог 10 Прилог 11 Прилог 12

You might also like