You are on page 1of 5

MODEL PISANE PRIPREME ZA JUTARNJE TELESNO VEŽBANJE

Ime i prezime studenta: Aleksandra Novakov Drndarski index: 05/2014


Vaspitno-obrazovna oblast: fizičko vaspitanje
Organizacioni oblik rada: usmerena aktivnost
Uzrasna grupa dece: mlađa
Broj dece: 34
Mesto realizacije: fiskulturna sala

Cilj aktivnosti:
o Formiranje navika za svakodnevnim jutarnjim vežbanjem i pripremanjem
organizma za dnevni režim rada

Zdravstveno-biološki zadaci:
o očuvanje i unapređivanje zdravlja;
o održavanje aparata za kretanje;

Obrazovni zadaci:
o razvijanje potrebe i navike za svakodnevnom igrom i telesnim vežbanjem;
o razvijanje i obogaćivanje motorike dece;
o razvijanje navike kretanja važnih sa aspekta dečje igre, ovladavanja prostorom.

Vaspitni zadaci:
o zdrava zabava, razonoda, pozitivna emocionalnost;
o razvijanje smisla za saradnju, druženje i zajedničko delovanje u rešavanju
pojedinih zadataka;

Metode rada: verbalna, demonstrativna, metoda imitacije

Oblici rada: frontani, individualni

Pomoćna sredstva: lepljiva traka, rajf sa okruglim ušima, trake, cr plejer, cd sa pesmom
"Slon lepotan Dondolan"

Prožimanje sa ostalim vaspitno-obrazovnim oblastima:


o razvoj govora - primena verbalne metode prilikom objašnjavanja pravila igre i pri
kazivanju razbrajalica;
o razvoj početnih matematičkih pojmova - brojanje dok vežbamo;
o upoznavanje okoline - upoznavanje sa životinjama (slon i miš);
o muzičko vaspitanje - slušanje muzičke kompozicije "Slon lepotan Dondolan" i
kretanje u ritmu.

Deo
aktivnost Dozi-
Sadržaj aktivnosti: Ilustracija i
i ranje
artikulacija :
i vreme
trajanja :

Uvodni Pokretna igra: ,,Slonovi i miš“ 2-3 x


deo
4 min Salu delim na dva dela pomoću
lepljive trake. Formacija dece je red.
Kažem deci da stanu jedan pored
drugog kao ptice na žici do linije na
podu na jednom kraju sale.
Razbrajalicom "En, den, dini" biram
dete koje će biti miš i tom detetu
stavljam rajf sa okruglim ušima. Miš
odlazi na drugi kraj sale. Ostala deca
su slonovi i na moj znak oni hodaju
tromo kao slon i jako udaraju
nogama u pod, a jedna ruka
predstavlja surlu i podignuta je gore.
Kada nakon nekog vremena kažem
"Miš!", dete koje je miš ih juri, a
slonovi beže iza linije kako ih miš
ne bi uhvatio. Sledeće dete koje će
biti miš biram takođe razbrajalicom.

Glavni Formacija dece je cvetno polje.


deo Kazem deci da stanu pored
7 min pravougaonih tkanina koje sam
prethodno rasporedila na podu. Sva
deca će biti slonovi. Govorim deci
da uzmu trake u ruke i da će im to
biti surle. Pokazujem, objašnjavam i
pratim rad dece.

1. Vežbe za ruke i rameni pojas

 Iz stojećeg stava deca podižu 4-5 x


"surlu" iznad glave obema rukama, a
zatim spuštaju ruke.

 Iz stojećeg stava deca drže "surlu" 4-5 x


obema rukama i privlače je ka sebi,
a zatim udaljavaju od sebe.

2. Vežbe za leđnu muskulaturu

 Stojeći stav, "surla" u obema 3-4 x


rukama ispred tela, uzručiti, potom
izvesti pretklon trupom i trakom
dodirnuti tlo, zatim se vratiti u
početni položaj.

 Ležeći položaj na stomaku u 3-4 x


obema rukama "surla" ispred tela,
podizati ruke sa trakom i trup od tla i
pri tom pratiti pogledom kretanje.

3. Vežbe za trbušne mišiće

 Ležeći položaj na leđima, "surla" u 3-4 x


obema rukama ispred glave, podići
obe noge istovremeno i dotaći
"surlu", spustiti ruke, spustiti noge.

 Ležeći položaj na leđima, "surla" u 3-4 x


obema rukama iznad glave, sesti i
staviti "surlu" na potkolenice.
4. Vežbe za noge i stopala

 Stojeći stav, traka na tlu, 4-5 x


poskocima menjati položaj nogu
(ukršteno - raskoračno).

 Stojeći stav, traka na tlu, hodanje 4-5 x


na prstima i petama oko trake.

Završni Igra: Naša mala železnica... 1x


deo
4 min Deca i dalje drže svoje trake, tj.
"surle". Formacija dece je kolona.
Kažem deci da stanu jedan iza
drugog kao vozić, a zatim kažem
poslednjem detetu iz kolone da doda
svoju traku detetu ispred sebe i tako
redom. Sva deca će biti slonići koji
se drže za surle, a prvo dete u koloni
će mahati "surlom", tj. trakom. Na
cd plejeru puštam pesmu "Slon
lepotan Dondolan" u izvođenju
Minje Subote. Deca izlaze iz
fisklulturne sale i idu na pranje ruku
pre ulaska u sobu.
Ocena pripreme za aktivnost iz Metodike fizičkog vaspitanja 2

Cilj, zadaci, metode, oblici, pom.sredstva, prožimanje sa ostalim v.o.


oblastima

0 1 2 3

Struktura aktivnosti, usklađenost sadržaja u zavisnosti od dela aktivnosti

0 1 2 3

Poštovanje principa sistematičnosti, optimalnosti, zdravstvene usmerenosti...

0 1 2 3

Realizacija zadate teme, racionalnost korišćenja vremena, vežbanja i


iskorišćenosti prostora

0 1 2 3

Kreativnost i originalnost u izradi pripreme (novi sadržaji, korišćenje


rekvizita, motivacija dece...)

0 1 2 3

Ukupno poena___________________ (minimalan broj 10 - maksimalan 15)

Potpis profesora:____________________________________________

You might also like