Professional Documents
Culture Documents
Profesor: Student:
USMERENA AKTIVNOST IZ METODIKE UPOZNAVANJA OKOLINE
I Opšti elementi:
Dečiji vrtić:
Mesto:
Vaspitač:
Profesor:
Vaspitna grupa: pripremna
Broj dece:
Tema aktivnosti: Magnetizam
Aspekt razvoja ličnosti: kognitivni
Cilj: bogaćenje dečijih znanja o magnetizmu
Obrazovni zadaci:
- prepoznavanje pojave magnetizma
- prepoznavanje delova magneta
- otkrivanje mogućnosti primene ove pojave u svakodnevnom životu
Vaspitni zadaci:
- podsticati decu da tumače spontano nastale i izazvane pojave vezane za
magnetizam
- stimulisanje razvoja pažnje, interesovanja za bliže upoznavanje magneta.
Korišćena literatura:
- Bojković, Stanić, D., (1989): Igre i aktivnosti dece, Nova prosveta, Beograd
- Sećanski, T., (2011): Mali kućni ogledi 2, Kreativni centar, Beograd
- Sećanski, T., (2007): Mali kućni ogledi 3, Kreativni centar, Beograd
II Tok aktivnosti
Prvi deo
Oblik rada: Frontalni rad – psihološka priprema
Metode: demonstrativna, otkrivačka, opisivanje, metoda razgovora
Didaktička sredstava: maska mađioničara, novčanica, kutija, spajalice, magnet
Psihološka priprema
U radnu sobu ulazim maskirana u mađioničara i predstavljam se deci. Zatim izvodim trik
sa novčanicom. Nakon toga sledi trik sa kutijom iz koje bi trebalo da izlete ptičice, ali
kada budem otvarala kutiju iz nje će ispasti mnoštvo spajalica.
Iznenadiću se i rastužiti istovremeno jer ne zaslužujem da nosim šešir mađioničara jer mi
trik nije uspeo. Zamoliću decu da razmisle i pomognu mi kako bi ove spajalice mogla što
brže skupiti. Pokazujem im magnetnu potkovicu. Deca daju svoje predloge, dok ja
magnetom, koji neprimetno držim u ruci, skupljam razbacane spajalice.
Drugi deo
Oblik rada: Frontalni rad
Metoda rada: demonstrativna, opisivanje, otkrivačka
Didaktička sredstav: sličice pastira i planine, dva magneta, kanap, razni predmeti
(spajalice, zihernadle, viljuška, zrnca, cevčica, štipaljka, drvca, ključ, orah, olovka,
igračka...), dva obruča, papir na kome je nacrtan ekser.
Otkrivačke aktivnosti
Deci govorim da ćemo biti mali istraživači. Stavljam na sto razne predmete – istraživaće
ponašanje premeta usled približavanja magnetu. Na osnovu ponašanja predmeti se
grupišu u dva skupa obeležena žutim i plavim krugom.
Otkrivamo od kakvog materijala su predmeti koje privlači magnet i oni kojhe ne privlači.
Zaključujemo da magnet privlači samo gvozdene predmete.
Objašnjenje vaspitača:
Telo od čelika koja mogu da privlače predmete od gvoždja nazivaju se stalnim
magnetima. Prave se u obliku šipke, potkovice i magnetne igle.
Svaki magnet ima dva pola – severni i južni. Istoimeni magnetni polovi se odbijaju, a
raznoimeni privlače. Dakle, privlače se samo suprotni magnetni polovi.
Treći deo
Samostalan rad dece – grupni i rad u paru
Metode i metodički postupci: objašnjenje, otkrivačka metode, metoda praktičnih radova
I faza
* formira se 5 heterogenih grupa od po 4 dece; pet parova
* podela materijala, saopštavanje zadataka i davanje opštih uputstava za rad
Prva grupa ima zadatak da napravi leptire koji će leteti.
Materijal: kolaž papir, kanap, lepljivu traku, komad iverice, spajalice i magnete.
Uputstvo: koristite materijal koji imate, napravite leptire i omogućite da lete.
Druga grupa ima zadatak da napravi veliki brod, na pramcu da zalepi spajalicu i
magnetom zakačenim na kanapu pokreće brod.
Uputstvo: koristite materijal koji imate, oblikujte i ukrasite brod, a zatim ga pokrenite.
Treća grupa ima zadatak da napravi baru po kojoj će plivati patke.
Materijal: plavi karton, žute patke, spajalice i magneti.
Uputstvo: pokažite kako patke mogu da plivaju.
Četvrta i peta grupa ima zadatak da napravi zmaja koji će leteti.
Materijal: kolaž papir, kanap, tvrda podloga, spajalice i magnete.
Uputstvo: koristite materijal koji imate, napravite zmajeve i pomozite im da polete.
Parovi – zadatak: oblikujte auto i pokrenite ga
Materijal: kolaž papir, karton, lepljivu traku, zatvarači, štapići, kanap spajalice i magnete.
Uputstvo: koristite materijal koji imate, napravite auto i pokrenite ga.
Druga faza:
Samostalan rad grupa i parova.
Deca rade samostalno, istražuju materijal koji imaju, planiraju i rešavaju zadatke.
Vaspitač prati, usmerava i po potrebi interveniše.
Treća faza:
Evaluacija realizacije zadataka – grupe i parovi izveštavaju o svom radu, daju sugestije za
eventualne korekcije i dopune. Na kraju se svi radovi izlažu u jednom kutku radne sobe.
Četvrti deo
Oblik rada: frontalni rad
Metode: demonstrativna, metoda igre
Lastišem se obeležavaju obale reke u kojoj plivaju ribe. Svaka riba na poleđini ima
zalepljenu spajalicu, a deca uz pomoć pecaljke, na čijem je kraju magnet, pecaju.