You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 91

Предмет: Математика Разред: Други


Наставна тема/област: Експоненцијална и логаритамска функција
Наставна јединица: Експоненцијална функција
Тип часа: Утврђивање

Циљ часа: Утврђивање и продубљивање знања ученика о експоненцијалној функцији и њеној примени.
Ученик ће бити у стању да:
 нацрта график сложене експоненцијалне функције;
Очекивани исходи  са графика прочита особине експоненцијалне функције;
на крају часа:  применом сложене каматне формуле израчуна колика сума новца се исплаћује кориснику банкарске услуге
у зависности од тога колико пута годишње ће бити обрачунавана камата, колики је улог и колика је
каматна стопа.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка

Облици рада: Фронтални

Наставна средства: Уџбеник


Ученик развија:
‒ компетенције за целоживотно учење;
Међупредметне компетенције: ‒ решавање проблема;
‒ рад са подацима и садржајима;
‒ комуникацију.
Еспоненцијалне функције се користе у решавању задатака и проблема из Физике, а и потребне су за
Међупредметно повезивање:
финансијску писменост ученика
Кључни појмови: експоненцијална функција, график експоненцијалне функције

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ Анализира израду домаћег задатка.
Уводни део часа ‒ Обнавља са ученицима особине експоненцијалних
‒ Одговарају на питања наставника.
(5 минута) функција са којима су се ученици упознали на
претходним часовима.
Главни део часа  Имајући у виду да је појам експоненцијалне ‒ Прате упутства наставника.
(35 минута) функције заиста присутан у разним математичким ‒ Учествују у дискусији.
моделима који се јављају у разним наукама, ‒ Дају промишљене одговоре на постављена
потребно је упознати ученике са њеном применом. питања.
 Обрађује са ученицима 4. пример из Уџбеника и ‒ Анализирају и закључују.
указује на везу између експоненцијалне функције и ‒ Анализирају пример (4, 5. и 6. пример).
сложене каматне формуле. ‒ Постављају питања.
 Даље, обрадом 5. примера, наставник упознаје
ученике на који начин се мења вредност која се
исплаћује кориснику банкарске услуге ако је
количина уложеног новца иста, као и каматна
стопа, а разликује се број обрачунавања камате на
годишњем нивоу. Одговарајућу формулу наставник
користи да утре пут у једну од најважнијих

( )
x
1
табличних граничних вредности – да број 1+
x
тежи броју e , када број x тежи ка бесконачности.
Притом упућује ученике да анализирају табелу на
дну 127. стране Уџбеника.
 Упознаје ученика са Ојлеровим бројем, наглашава
да је дати број ирационалан и наводи неколико
децимала бројаe .
 Упућује ученике да када пустимо да број
обрачунавања камате неограничено расте,
да ће добит након t година штедње приближно
бити једнака K=Ge kt ,односно да се последњом
формулом обрачунава добит на улог G са каматном
стопом p %која ће се обрачунавати у сваком
тренутку, тј. непрекидно.
 Потом, заједно са ученицима обрађује 6. пример из
Уџбеника.
 Обрадом наведених примера, наставник директно,
позитивно утиче на финансијску писменост
ученика.
Завршни део часа ‒ Обнавља са ученицима примену експоненцијалне
‒ Одговарају на питања наставника.
(5 минута) функције у финансијској математици.
Начини провере ‒ Посматрање ученичког учешћа у раду, закључивања и одговора на постављена питања наставника током
остварености исхода: часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Експоненцијална функција

You might also like