You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 1

Предмет: Математика Разред: 5.


Наставник: Датум одржавања:
Наставна тема/област: Природни бројеви и дељивост
Наставна јединица: Природни бројеви и основне рачунске операције
Тип часа: Утврђивање
Утврђивање и продубљивање стечених знања о природним
Циљ часа:
бројевима и основним рачунским операцијама.
Ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи на
 израчуна вредност једноставнијег бројевног израза у
крају часа:
скупу природних бројева.
Наставне методе: Дијалошка, илустративна
Уџбеник, Збирка, дигитални уџбеник, табла, креда
Наставна средства:
(фломастери)
Облици рада: Фронтални
Ученик развија:
 компетенције за целоживотно учење;
Међупредметне
 комуникацију;
компетенције:
 компетенцију за рад са подацима и садржајима;
 дигиталну компетенцију.
Битна је вертикална корелација (унутар предмета) излаганих
садржаја са грађењем израза и својствима рачунских
операција у ширим скуповима, скупу разломака, скупу
Међупредметно целих, рационалних или реалних бројева.
повезивање: Погодним избором задатака, могуће је успоставити
корелацију са многим другим предметима, посебно са
садржајима који развијају компетенције ученика везане за
финансијску писменост.
Кључни појмови: Изрази, природни бројеви, рачунске операције

Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
‒ Одговара на
постављена питања
Након поздрава и добродошлице ученицима у други наставника која се
циклус основног образовања, са њима обнавља основне односе на основне
појмове везане за природне бројеве, подсећа их на појмове везане за
представљање природних бројева на бројевној природне бројеве, на
полуправој, а затим и на четири основне операције њихово
дефинисане у скупу природних бројева. Посебно представљање на
наглашава које су од датих операција затворене у скупу бројевној полуправој.
природних бројева, а које не. Такође, са ученицима ‒ Обнављају појмове
обнавља појмове сабирак, збир, умањеник, умањилац, сабирак, збир,
разлика, затим чинилац, производ, дељеник, делилац и умањеник, умањилац,
количник. разлика, затим
чинилац, производ,
дељеник, делицац и
количник.
Главни део часа (30 минута)
Задаје ученицима задатке којима утврђују основне ‒ Прати упутства
рачунске операције и поредак у скупу природних бројева. наставника.
Са циљем да мотивише ученике и разбије евентуалну ‒ Учествује у
трему, задатке бира тако да буду што интересантнији. дискусији.
‒ Даје промишљене
Разумевање редоследа рачунских операција код одговоре на
сложенијих израза јако је битно, па у ту сврху обрађује 1. постављена питања.
пример и 1. задатак из уџбеника, који представљају ‒ Анализира и
текстуалне задатке са темама интересантним ученицима.
закључује.
Наставља са 2. задатком из уџбеника, који може тумачити
‒ Решава задатке (1–5.
и као својеврсну припрему ученика за појам функције.
Даље, имајући у виду да задаци из аритметике, посебно задатка из Уџбеника)
ако су садржаји ученицима већ добро познати, могу бити уз помоћ наставника.
незанимљиви, наставља са 4. задатком, у коме се од ‒ Поставља питања.
ученика очекује да сами формирају израз са датим
елементима како би добили тражену вредност. Мало је
вероватно да ће ученици одмах добити тражену вредност,
тако да ће из више покушаја решити задатак. Уз
постављање израза који не доводи до тражене вредности,
ученици ће увежбавати рачунске операције. Затим
обнавља особине рачунских операција које могу олакшати
рачунање (комутативност, асоцијативност и
дистрибутивност) и прелази на 5. задатак.

Ученици проверавају решења 1–5. задатка у


дигиталном уџбенику. Наставник упућује ученике и на
интерактивне задатке за вежбање у дигиталном уџбенику.
Завршни део часа (5 минута)
‒ Одговара на питања
У завршном делу часа још једном понавља појмове и наставника која се
поступке које су на часу обновљени и посебно истиче односе на поредак и
оне садржаје код којих су ученици најчешће правили основне рачунске
грешке. Потом ученицима задаје домаћи задатак како операције у скупу
би даље увежбавали и продубљивали разумевање природних бројева
поменутог градива. како би што боље
утврдили знања која
Домаћи задатак су усвојили у
Уџбеник, задаци: 3. и 6. претходном
Збирка, задаци: 9, 12. и 15. математичком
образовању.

Изглед табле

Таблу делимо на три дела. У првом делу издвајамо неке особине рачунских операција у
скупу природних бројева које ученицима могу олакшати израчунавања. Преостали део
табле користимо за решавање примера и задатака заједно са ученицима.

Природни бројеви и основне рачунске операције

а+b=b+a и а·b=b·а

а + (b + c) = (а + b) + c и
а · (b · c) = (а · b) · c

а · (b + c) = а · b + а · c
‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и
Начини провере одговарања на постављена питања;
остварености исхода: ‒ анализирање успешности ученика у решавању
задатака.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

You might also like